שתף קטע נבחר

לראשונה מזה שנים: אטיאס משווק דיור לחילונים

מכרזי מחיר למשתכן יוצאים לדרך: משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל החלו לשווק מכרזי מחיר למשתכן ל-3,250 יחידות דיור ומכרזים ל-900 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח, רובם באזורי הביקוש. הדירות יהיו מיועדות לראשונה לחילונים, וב-80% מהפרויקטים תינתן עדיפות גם ליוצאי צבא

מכרזי מחיר למשתכן יוצאים לדרך: משרד השיכון ומינהל מקרקעי ישראל התחילו להוציא היום (ה') לשיווק מכרזי מחיר למשתכן לכ-3,250 יחידות דיור, וכן מכרזים למעל 900 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח. מדובר במכרזים לבניית דירות שלראשונה מזה שנים יהיו מיועדות לא רק לחרדים - אלא לאוכלוסייה החילונית.

 

כתבות נוספות על מחיר למשתכן בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר במכרזים שישווקו לקבלנים, במסגרתם הם יוכלו לקנות קרקעות בהנחה של 50%, והזוכים הם אלה שיציעו את מחיר הדירה הסופי הנמוך ביותר. לאחר מכן ימכרו הקבלנים את הדירות שייבנו במחיר מופחת - בהתאם לקריטריונים של מחיר למשתכן. תוכנית זו עתידה, על פי ההערכות במשרד השיכון, להוזיל את מחירי הדירות בישראל בעד מאות אלפי שקלים.

 

עם יחידות הדיור הצפויות להיבנות במסגרת מכרזים אלה, נמנות לא מעט דירות גם באזורי הביקוש: 991 יחידות דיור במודיעין (מהן 827 יחידות דיור במסלול מחיר למשתכן ו-164 יחידות דיור להשכרה); 238 יחידות דיור להשכרה ברעננה; ו-1,202 יחידות דיור במסלול מחיר למשתכן בראש העין.

 

מחיר למשתכן: עדיפות ליוצאי צבא ב-80% מהפרויקטים

במשרד השיכון ובמינהל מקרקעי ישראל אומרים כי מסלול המחיר למשתכן עתיד לספק הנחות משמעותיות במחירי הדירות החדשות לזוגות צעירים ולרוכשי דירה ראשונה. במסגרת זו תינתן לראשונה עדיפות ליוצאי צבא בכ-80% מהפרויקטים. באשר לשאר המתחמים, הם יהיו פתוחים לכולם - אך בהתאם להנחיית משרד המשפטים, לא תינתן בהם עדיפות ליוצאי צבא.

 

המתחמים במסגרת מכרזי מחיר למשתכן עם הנחות של 50% על הקרקע כוללים 1,202 יחידות דיור ברובע A ו-B בראש העין; 592 יחידות דיור בלוד; 50 יחידות דיור בשכונת חומת שמואל בירושלים (שכונת הר חומה); ו-827 יחידות דיור במתחם קייזר במודיעין.

 

ביבנה יוצעו 117 דירות; 281 דירות בשכונת שער הגיא ביקנעם; ו-188 יחידות דיור בשכונת רמות יצחק בנשר. בסך הכול יוצעו, כאמור, 3,257 יחידות דיור, חלקן באזורי הביקוש במרכז הארץ.

 

שר השיכון, אריאל אטיאס, אמר היום כי "קרקעות המדינה נועדו גם לשרת את האזרחים ולא רק את הרווחים. הדירות ימכרו בהנחות שמגיעות למאות אלפי שקלים לדירה באזורי הביקוש. ניתנה עדיפות מובהקת ליוצאי צבא שתורמים למדינה". לדבריו, "המהפכה בדיור להשכרה היא שלראשונה יהיה פיקוח על המחירים עם הנחה של לפחות 20% ממחירי השוק. לא ניתן יהיה לפנות את השוכר ולא ניתן יהיה להעלות מחירים מעבר למחיר הקבוע במכרז".

 

דיור להשכרה: היזמים לא יעלו את השכירות במשך 10 שנים

המכרזים לדיור להשכרה ארוכת טווח יצאו בשני מסלולים ויכללו 916 יחידות דיור במתחמים להשכרה. המשמעות של מכרזי דיור להשכרה ארוכת טווח היא שהיזמים אינם יכולים להעלות את דמי השכירות במשך 10 שנים, מלבד הצמדה למדד+1% לשנה. כמו כן, לא ניתן להוציא את השוכר כל עוד הוא משלם את דמי השכירות - מה שמעניק ודאות לשני הצדדים לטווח הארוך.

 

במסגרת מסלול א', תימכר הקרקע ב-30% בלבד מערכה, ובו יתחרו המציעים על מחיר השכירות הנמוך ביותר לזכאי משרד השיכון. זאת, כאשר 40% מהדירות יימכרו בשוק החופשי ושאר היחידות יועמדו להשכרה לטווח ארוך. 40% מדמי השכירות מפוקחים לפי שכר הדירה הנמוך ביותר שיוצע במכרז, ו-20% בהשכרה לטווח ארוך במחיר השוק.

 

במסלול זה יוצעו להשכרה 130 יחידות דיור בשכונת חומת שמואל בירושלים; 24 יחידות דיור בשכונת הזמר העברי בכפר סבא; 318 יחידות דיור בשכונת רמות בבאר שבע; ו-164 יחידות דיור במתחם קייזר במודיעין.

 

במסגרת מסלול ב', יתחרו המציעים על מחיר הקרקע מבלי שייקבע מחיר מינימום במכרז - וכל הדירות יעמדו להשכרה. הזוכה ישכיר 25% מהדירות בפרויקט לזכאי משרד השיכון בדמי שכירות מפוקחים, כפי שיקבעו על ידי רשות מקרקעי ישראל מראש או במכרז - ויהיו כ-20% פחות ממחיר השוק. 75% מהדירות יושכרו בשכירות חופשית וללא פיקוח.

 

במסלול זה יצאו למכרז בשכונת נאות עוזי ברעננה 238 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח. 42 יחידות דיור יצאו למכרז במתחם הכלניות בראשון לציון. כך, למשל, ברעננה תושכר דירת 85 מ"ר במחיר קבוע מראש במכרז של 3,570 שקל לחודש (כולל מע"מ). בראשון לציון תושכר דירת 85 מ"ר ב-2,975 שקל לחודש (כולל מע"מ).

 

"התוכנית מוכיחה שהממשלה יכולה להוזיל מחירים"

נשיא התאחדות בוני הארץ, ניסים בובליל, אמר בתגובה לתוכנית של משרד השיכון כי "התוכנית מוכיחה את הדברים שאנחנו אומרים כבר מספר שנים: אם ממשלת ישראל מחליטה - היא יכולה להוזיל את מחירי הדיור ואת מחירי השכירות. סוף סוף הממשלה הבינה שהקרקעות שייכות למדינת ישראל ולא לקופת האוצר".

 

לדברי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל, אוהד דנוס, ההנחה המשמעותית שנותנת המדינה על מחיר הקרקע באזורי הביקוש, יכולה להוזיל את מחירי הדירות הסופיים בשיעורים שבין 20% ל-30% (250-450 אלף שקל), ומכיוון שהמכרזים הם בלב אזורי הביקוש - הם צפויים לנחול הצלחה, הן בקרב היזמים והן בקרב קהלי היעד.

 

לדברי עו"ד ורד צרפתי-זבולון, סמנכ"לית בחברת הבנייה צרפתי שמעון ויו"ר ארגון בוני הארץ במחוז אשדוד והשפלה, "התוכנית של משרד השיכון היא צעד חיובי אבל לא מספק. לדעתי, בכל מכרזי מינהל מקרקעי ישראל יש להקצות 5%-10% לזכאי משרד השיכון, על מנת לאפשר לזוגות צעירים ולמשפחות בתחילת הדרך להגיע לדירה".

 

עם זאת, הוסיפה כי "לא צריך ללכת עיוורים אחרי סיסמאות. עד היום גם לחילונים היה מענה הולם במכרזים של מחיר למשתכן, בעיקר באזורים יקרים יחסית, בהם מחיר הדירות היו סביב 900 אלף שקל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר השיכון, אריאל אטיאס. "לשרת אזרחים ולא רק רווחים"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים