שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

רעידת אדמה במשטרה: "שדנינו יאכל את הכובע"

עבירות מין המיוחסות למפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, הפכו לשיחת היום בקרב קצינים בהווה ובעבר. "אם יסתבר שגם במשטרה נפלה שלהבת, אנחנו במצב לא טוב", אמר אריה עמית. קצין אחר: "ידענו על מערכות יחסים במחוז, זה לא היה מנזר"

במשטרה ומחוצה לה שיחת היום עוסקת בחשדות המיוחסים למפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, לפיהן הטריד מינית שוטרות שהיו כפופות לו. קצינים בדימוס ששירתו עם ניצב שחם הופתעו לשמוע על הפרשה שמטלטלת את צמרת המשטרה ומספרים על קצין מוכשר ומוערך. מנגד שוטרים אחרים טוענים ששחם כנראה לא היה היחיד.

 

שחם יוצא אחר הצהריים מביתו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שחם יוצא אחר הצהריים מביתו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד בחדשות ynet:

 

"קשה מאוד להפתיע אותי, אבל הסיפור הזה הכה אותי בתדהמה אני אהיה בהלם אם הסיפור הזה נכון", אמר ל-ynet ניצב בדימוס אריה עמית, מפקד מחוז ירושלים לשעבר. "מדובר באדם צבעוני מאוד. קצין משטרה מעולה, מהטובים ביותר שמשרתים במשטרת ישראל. הוא ירושלמי בכל רמ"ח אבריו ושס"ה גידיו, שאהוב מאוד על פקודיו".

 

עמית, ששוחח הבוקר קצרות עם שחם לאחר פרסום החשדות, הדגיש כי "אחרי הדיווחים בעניינו של מפקד המחוז הצפוני, ניצב רוני עטיה, הפרשה החדשה הופכת את השבוע הזה לשבוע בלתי אפשרי ועצוב מאוד למשטרת ישראל. כשעניינים כאלה מתפרסמים זה נראה רע מאוד. אם יסתבר שגם במשטרה נפלה שלהבת, אנחנו במצב לא טוב".

 

הבוקר יצא ניצב שחם לחופשה בעקבות החקירה המתנהלת נגדו. הוא חשוד בהטרדה מינית, מעשה מגונה ובעילה אסורה בהסכמה שביצע לכאורה בשוטרות תחת פיקודו. אם לשפוט לפי מה שאומר קצין לשעבר במחוז, שחם אינו היחיד. "זה לא סוד שהיו מערכות יחסים בין שוטרים ושוטרות גם בצמרת הפיקוד של מחוז ירושלים", סיפר הקצין לשעבר בעילום שם, "אף אחד גם לא מכחיש את זה ורצוי שיתנו על זה את הדעת, אבל מכאן ועד עבירה פלילית או משמעתית המרחק גדול".

 

הקצין לשעבר הוסיף כי "כמו בהרבה מערכות וגופים אחרים, גם שם זה לא היה בדיוק מנזר". כידוע, גם אם מדובר ביחסי מין בהסכמה, החוק אוסר על כך במסגרת יחסי מרות במקום עבודה.

 

ניצב שחם עורר סערה במהלך ההתנתקות בשנת 2005, כאשר תדרך באופן בוטה את פקודיו בהפגנת ימין בכפר מימון ואמר "אני מכיר את החרדים האלה... אני רוצה מעצרים, מעצרים זה מה שישבור אותם...", "אם יהיה צריך, אז יש להכות באלות, נמוך...", "שיישרפו, חרא עליהם", ו"אני לא זונה שפותחת את הרגליים... שישלמו". הוא ננזף ונקנס, אך בשנה שעברה מונה למפקד מחוז ירושלים.

 

קצינה בכירה בדימוס: "שדנינו יאכל את הכובע"

קצינה בכירה לשעבר במשטרה תקפה במילים קשות את שחם ואת מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שמינה אותו לתפקיד. "בושה וחרפה למשטרת ישראל. מי שהולך לישון עם כלבים, שלא יתפלא שהוא קם עם קרציות". לדבריה, "דנינו חטא בגדול עם המינוי שלו. שיאכל את הכובע. אדם כזה, לאחר ההתבטאות שלו בהתנתקות, מקומו לא כמשרת ציבור. אין לו מקום במשטרה". היא הוסיפה כי שחם הוא "איש גס רוח, בוטה, לא איש נעים. היה צריך להיפרד ממנו בידידות בזמנו".

 

"אין לו מקום במשטרה". ניצב שחם והמפכ"ל דנינו (צילום: שלומי כהן) (צילום: שלומי כהן)
"אין לו מקום במשטרה". ניצב שחם והמפכ"ל דנינו(צילום: שלומי כהן)

 

לעומת זה, סיפר קצין משטרה בדימוס, ששירת בעבר עם שחם, כי "מדובר בקצין איכותי, מקצועי מאוד ומוערך. הוא קצין משטרה ששוטרים הולכים אחריו". לדבריו, "ראיתי אותו מתפקד בתקופה קשה של פיגועים והפגנות קשות, והוא תפקד בצורה מעולה".

 

הוא התייחס לחקירה ואמר כי מדובר בחשדות קשים, בעיקר לנוכח העובדה שברמות הפיקוד הבכירות, אין משמעות להסכמה במקרה של יחסי מין עם פקודות. לדבריו, אם הדברים יתבררו כנכונים, גם אם לא יגיעו לידי תיק פלילי, הדבר עלול להביא לסיום הקריירה של שחם. "עם זאת, כולנו יודעים שהיו כבר חקירות של מח"ש שהתחילו ברעש גדול ונגמרו בסגירת התיק או בזיכוי", הזכיר.

 

גם מפקד המחוז הצפוני לשעבר, ניצב בדימוס דן רונן, אמר כי "חוץ ממה שפורסם, ופורסם מעט, חייבים לנקוט את כל הזהירות המתבקשת,

כי אי אפשר לדעת אף פעם איפה האמת נמצאת".

 

הוא אמר כי במשטרה מחמירים בדרך כלל עם אנשיה בטרם דין. לדבריו, "מהיכרותי עם המשטרה, אני יכול לומר כי הארגון מחמיר בדרך כלל עם אנשיו כשנודע משהו או מתלונן מישהו נגד איש משטרה. לרוב, קודם כול איש המשטרה משלם מחיר אישי ואחר כך הדברים נבדקים".

 

לפני שנתיים סערה צמרת המשטרה בעקבות פרשת ניצב אורי בר-לב, שבחקירת מח"ש נאספו ראיות מספיקות לכאורה להוכחת עבירה של הטרדה מינית שביצע בד"ר אורלי אינס, התומכות באמינות גרסתה. אך התיק בעניינו נסגר לבסוף באפריל 2011, לאחר ש"קיבל אחריות להתנהגות מינית בלתי ראויה כלפי ד"ר אורלי אינס". במקביל הוא הודיע על פרישתו מהמשטרה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אחיה ראב"ד, עומרי אפרים ואיתמר פליישמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניצב ניסו שחם
צילום: גיל יוחנן
"אדם צבעוני מאוד". אריה עמית
צילום: עוז מועלם
המשטרה מחמירה עם אנשיה. דן רונן
צילום: חגי עינב
מומלצים