שתף קטע נבחר

מאות בהם ניצולי שואה הפגינו נגד גירוש זרים

מפגינים צעדו הערב בתל-אביב במחאה על היחס כלפי מבקשי המקלט. ההפגנה נולדה במפגש בין תלמידת תיכון לאשה בבית אבות, דור שני לניצולי שואה: "אסור לנו לעצום עין כשעם אחר נמצא במצוקה"

כמה מאות בני אדם, בהם מספר ניצולי שואה, צעדו הערב (שבת) בתל-אביב במסגרת הפגנת מחאה על היחס בישראל למבקשי המקלט. 

 

עוד בערוץ החדשות:

"ישראל פרצה לבתי אנשי CIA המוצבים בארץ" 

ארבע רקטות התפוצצו באזור הדרום, אין נפגעים

 

מפגן של מחאה והזדהות בתל-אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגן של מחאה והזדהות בתל-אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

אזרחית זרה מפגינה נגד הגירוש (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אזרחית זרה מפגינה נגד הגירוש(צילום: AFP)

 

ההפגנה נולדה בעקבות מפגש בין דורי: אורן רימון, תלמידת תיכון בת 15, ואטה בכמן, המתגוררת בבית אבות נפגשו כשרימון השתתפה בתוכנית בית ספרית, במסגרתה יוצאים התלמידים לפעילות בבית אבות ברמת-גן. השתיים התיידדו והגו את הרעיון לקיים הפגנה בנושא מבקשי המקלט. הן הצטלמו לסרטון, שהתפרסם ברשת והזמין אנשים להשתתף בהפגנה.

 

 

בסרטון סיפרה בכמן: "רוב המטפלים בבית האבות הם תושבי אריתריאה והם המטפלים הכי טובים שיש לנו, לכן הסיפור הזה בדרום תל-אביב נגע בי. להפוך עם תרבותי כמו גרמניה לעם של חיות הצליחו ב-10 שנים. עכשיו אני רואה בישראל איך אנשים שזוכרים את השואה לאט לאט הופכים לאכזריים ושונאים מי שלא ישראלי, אנחנו עושים לעצמנו משהו רע". הסרטון צבר תאוצה והוביל למאות משתתפים בהפגנה.

 

אורן רימון ואטה בכמן מפגינות בתל-אביב  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אורן רימון ואטה בכמן מפגינות בתל-אביב (צילום: מוטי קמחי)

 

"כולנו פליטים". אחד הזרים שהשתתפו בהפגנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"כולנו פליטים". אחד הזרים שהשתתפו בהפגנה(צילום: AFP)

 

רימון מספרת: "אטה היא בת לניצולי שואה. דיברנו בבית האבות על המון דברים וגם על נושא הפליטים ופשוט החלטנו לעשות מעשה. צילמנו סרטון, הרצנו דרך הפייסבוק, והצטרפו אנשים ועמותות. אנחנו לא משוות את היחס היום לשואה, אבל אומרות שמדינה שהקימו אותה פליטים לא צריכה לתת יחס כזה לפליטים אחרים".

  

שמעון סגלי, בן 80, ניצול שואה משתתף בהפגנה: "אני נלקחתי מהונגריה, והייתי ילד במחנה. בחורף שעבר ראיתי בטלוויזה את האפריקנים מצטופפים בגן לוינסקי המראות היו איומים, אז נסעתי לשם וראיתי מציאות גרועה בהרבה. התחלתי לעזור להם להביא שמיכות ואוכל. אני בשואה למדתי לחיות עם נידוי ורעב. כשאני מסתכל עליהם, אני רואה את מה שנלחמתי עליו בגיל 11. אסור לנו לעצום עין כשעם אחר נמצא במצוקה. המאות שבאו להפגין הם טיפה בים, איפה כל הישראלים, לא אכפת להם שאין להם תקווה, שאם יחזירו אותם לארצם הם עלולים למות?".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איפה כל הישראלים?
צילום: מוטי קמחי
מומלצים