שתף קטע נבחר

כניסה חינם לחוף פולג? תצעדו 2 ק"מ בשמש

מי שמעוניין לבקר בחוף שבנתניה, ייאלץ להיפרד מ-25 שקלים כדי להתקרב אליו עם רכב, או לצעוד בשמש הקופחת. כעת הוגשה בקשה לתביעה ייצוגית בכ-8.4 מיליון שקל. העירייה: פעלנו מול בעלי החניון להוזלת מחירים עבור תושבי העיר

רוצים להכנס בחינם לחוף פולג? תצעדו. רוחצים שמעוניינים לפקוד את חוף פולג שבנתניה, יגלו כי למרות שהגישה אליו אמורה להיות פתוחה ובחינם - עליהם להיפרד מ-25 שקל בחניון שבכניסה, או לצעוד 2 ק"מ לפחות בשמש הקופחת. כעת הסוגיה מגיעה לפתחו של ביהמ"ש: רם דקל, עו"ד במקצועו, הגיש השבוע בקשה לאישור תביעה יצוגית נגד העיריה בנושא.

 

 

דקל, תושב תל אביב, מספר כי הגיש את הבקשה לאחר שנסע לאחרונה אל החוף אותו נהג לפקוד מפעם לפעם, אך נדהם לגלות מחסום באמצע כביש הגישה היחיד שמוביל אליו. "יש רק דרך גישה אחת לחוף מנתניה, בה שמו מחסום ועמדת תשלום", הוא מספר. "המרחק הרב בו ממוקמת עמדת התשלום, אינו מאפשר כל אפשרות סבירה להגיע לחוף או לקרבתו ברכב".

 

בעיריה מסבירים כי מדובר בחניון פרטי, המתופעל על ידי בעלי הקרקע, וטוענים כי ניתן להכנס לחוף ברגל בצורה חופשית. עם זאת, מי שמעונין באפשרות הזו - יגלה כי עליו לצעוד שני קילומטר לפחות - מרחק רב ובלתי סביר ביום קיץ לוהט, בטח כשמדובר במשפחה עמוסת ציוד או באנשים מבוגרים. "למרות שהחוף מוגדר כפתוח, בפועל יש אחת משתי אפשרויות - לשלם 25 שקלים בכניסה עם כלי הרכב, או לצעוד מרחק רב", קובל דקל.

 

בבקשה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה, ביקש דקל להגדיר את הקבוצה שבשמה הוגשה התביעה, כ"כל אדם אשר נגבו ממנו דמי חנייה לרכב, בבואו להכנס למתחם חוף פולג בתקופה שבין שבע שנים טרם הגשת הבקשה ועד ליום אישור הבקשה". סכום התביעה הייצוגית מוערך בכ-8.4 מיליון שקל.

 

בבקשה מודגש בין השאר כי גביית כסף עבור כניסה לחופים אינה חוקית, למעט מקרים חריגים ובאישור משרד הפנים, שלא ניתן במקרה זה. עוד מצוין, כי בשל קשיים באכיפת החוק, "מנצלים הגורמים הרלוונטיים, קרי רשויות מקומיות מסוימות וגורמים פרטיים את המצב, כדי לעשות ככל העולה על רוחם, למנוע גישה עם רכב לחוף הרחצה ולגבות מאזרחים סכומי כסף נכבדים שלא כדין, עבור "הזכות" לפקוד את חופי הרחצה של מדינת ישראל".

 

חוף פולג (באדיבות מועדון גל ים) (באדיבות מועדון גל ים)
חוף פולג(באדיבות מועדון גל ים)

 

בבקשה גם מצוטט דו"ח של מבקר העיריה מ-2009, שקבע כי ההגעה אל החוף ברכב אפשרית רק בתשלום וכי יש לדאוג לדרכי גישה ציבוריות לחוף. עם זאת דקל טוען, כי העיריה השקיעה כסף רב מכספי משלם המסים בפיתוח החניון, "יש לראות את הצד השלישי אליו "גולגלה" הזכות לגבות דמי חנייה כידה הארוכה של העיריה", נטען בבקשה. או כפי שמציין דקל - "זה לא היה קורה בפועל, אם העיריה לא היתה מאפשרת את זה".

 

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "נבהיר כי הכניסה לחוף הינה חופשית ואינה כרוכה בתשלום, כמו כן הכשירה העירייה שביל הליכה מטופח מהשכונה אל החוף, שהינו נגיש לכולם. נדגיש כי מדובר בחניון פרטי, המתופעל על ידי בעלי הקרקע, שאינה בבעלות גורם עירוני כלשהוא.

 

"בשנה האחרונה פעלה העירייה מול בעלי החניון להוזלת המחירים עבור תושבי העיר, כך שמי שמעוניין להיכנס באמצעות רכבו ולחנות בחניון - נדרש לשלם תשלום סמלי העומד על 5 שקלים בלבד".  


פורסם לראשונה 30/07/2012 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עו"ד רם דקל
חוף פולג
צילום: עו"ד רם דקל
מומלצים