שתף קטע נבחר

דרוזי מואשם שריגל לסוריה: העביר מידע על צה"ל

השב"כ מאשים את איאד ג'והרי, בן 38 ממג'דל שמס שלמד בסוריה, שעד 2008 עמד בקשר עם המודיעין של אסד, העביר מידע על פעילות צה"ל בגולן וביקש מחבריו למסור לו מידע נוסף. "כרטיס SIM שהעביר שימש להערכתו להאזנות". לפני ארבע שנים כבר נחקר ג'והרי בשב"כ

הוא נסע ללמוד בסוריה, ובמשך שנים ניצל את חופשות הקיץ כדי לאסוף מודיעין ולהעביר אותו למודיעין של בשאר אסד. בצהריים (יום ב') הותר לפרסום כי איאד ג'והרי, תושב מג'דל שמס בן 38, נעצר על-ידי השב"כ וימ"ר צפון במשטרה, והואשם בעבירות של מגע עם סוכן חוץ ומסירת ידיעה לאויב.

 

לצפייה בכתב האישום שהוגש נגד ג'והרי 

 

מכתב האישום שהוגש נגדו היום בבית המשפט המחוזי בנצרת עולה כי ג'והרי הודה שבשנים 2005-2008 היה בקשר עם שלושה בעלי תפקידים בענפים שונים במודיעין הסורי, שעמם קיים מפגשי הפעלה בעת שהותו בסוריה. לקראת כל הגעה לחופשת קיץ בארץ, הונחה ג'והרי לאסוף מידע הקשור להתנהלות של צה"ל ברמת הגולן. הוא דיווח למפעיליו ב-2008 כי נחקר על-ידי כוחות הביטחון בארץ. הנושא לא מפורט, אולם על פניו נראה שהשב"כ לא הצליח לזהות אז את המעשים.

 

לפי השב"כ, הוא הודה בחקירתו כי העביר למפעיליו במודיעין הסורי מידע אזרחי וצבאי:  

• מידע על בסיסי צה"ל בצפון הארץ - שמות הבסיסים, מיקומם, גודלם, ובאילו מהם מתקיימים אימונים ויש טנקים.

• אימונים צבאיים שהתקיימו ברמת הגולן, ריכוזי כוחות, תנועת צה"ל בסמוך לגבול.

• מידע על אופן הבידוק הביטחוני במעבר קוניטרה.

• מידע על גדר המערכת הסמוכה למג'דל שמס ופעילות צה"ל בסמוך לה (תצפיות, סיורים, תגובות לנגיעות בגדר).

• מידע על עמותות הפועלות בגולן ונתמכות על-ידי ישראל.

• מידע על תושבי הגולן המתנגדים למשטר הסורי. 

 

בסיס צבאי ברמת הגולן. נאשם כי העביר מידע (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בסיס צבאי ברמת הגולן. נאשם כי העביר מידע(צילום: EPA)

 

בנוסף, לפי ההודעה, העביר ג'והרי לידי מפעיליו ציוד:

• מכשיר קשר ישראלי ומסמך על ג'יפ צבאי שמצא.

• כרטיס SIM ישראלי, ספרי לימוד עברית וספרים נוספים. בשב"כ אומרים כי ג'והרי מסר בחקירה שהעריך שציוד זה נועד לשמש לטובת האזנות של המודיעין הסורי.

• מפה של רמת הגולן.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

"'המחבל מהמוסד' נתלה למוות בטהרן בגלל ויקיליקס"

הסא"ל שריגל לחיזבאללה השתחרר אחרי עשור

3 לבנונים נידונו למוות על מסירת מידע לישראל

 

כתב האישום הוגש בה בעת שבסוריה ניטשים קרבות קשים בין צבא אסד לכוחות המורדים, שכבר גבו את חייהם של כ-20 אלף בני אדם. במערב הביעו לאחרונה חששות כי הנשק הבלתי קונבנציונלי שבידי הרודן הסורי ייפול לידי טרוריסטים. בתגובה הבהיר דובר משרד החוץ הסורי, כי הנשק הכימי מאובטח על ידי הצבא, וזה לא ישתמש בו אלא אם ייתקל ב"תוקפנות חיצונית". אך האופוזיציה הסורית הביעה חשש כי הצבא הסורי ישתמש בו נגד המורדים.

 

בשב"כ אומרים שג'והרי יצא ללימודי רפואה בסוריה ולהתמחות והתגורר שם בשנים 2002-2012. בסוף החודש שעבר הוא חזר כרגיל דרך מעבר קוניטרה לחופשת קיץ - ואז נעצר והועבר לחקירת שב"כ, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע גם ליחידה המרכזית של המשטרה במחוז הצפון.

 

עוד עלה בחקירת השב"כ כי במסגרת פעילותו נפגש ג'והרי עם שניים מחבריו ברמת הגולן, שיתף אותם בפעילותו עם המודיעין הסורי וביקש מהם להעביר לו מידע צבאי וכל ממצא שיכול לעניין את מנגנוני המודיעין הסוריים.

 עם אחד מחבריו, כך נטען, תיאם מילות קוד והלה דיווח לו בצורה מקודדת מספר פעמים, בעת ששהה ג'והרי בסוריה, על תנועת כוחות צה"ל ברמת הגולן - מידע שהעביר למפעילו הסורי.

 

בנוסף, מכתב האישום עולה, כי ג'והרי פנה אל מפעיליו במודיעין הסורי, דיווח להם על חברו הנמצא בחופשה בירדן והציע להם לפגוש אותו שם למטרות מודיעין. בהמשך דיווח לו חברו כי הוא אכן נפגש עמם. במסגרת הפרשייה נעצרו ונחקרו נוספים - ושוחררו.

 

עם הגשת כתב האישום הוארך מעצרו של ג'והרי עד 9 באוגוסט והפרקליטות, באמצעות עו"ד זוהר אקרמן-אליה, ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים נגדו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'והרי. נאשם
הגבול ברמת הגולן
צילום: EPA
מומלצים