שתף קטע נבחר

הנגיד מאיץ בממשלה: "אמצו את הצעדים מיד"

היועץ הכלכלי הבכיר של הממשלה, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר, מאיץ בשרים לאשר את חבילת הגזירות. "נורת האזהרה נדלקה", אמר פישר. "אם המיתון העולמי יימשך ולא ננקוט בצעדים מיידיים אנחנו עלולים להתדרדר לגירעון של 5%-6%, הריבית תעלה, הדירוג הבינלאומי שלנו יצנח וניכנס למצב כלכלי מסוכן"

שרי ממשלת ישראל, הדנים עדיין בחבילת הגזירות שהביא היום שר האוצר לאישורם, קיבלו במהלך הישיבה דחיפה משמעותית מהיועץ הכלכלי הבכיר של הממשלה, נגיד בנק ישראל סטנלי פישר.

 

פישר האיץ בשרים לאשר את הצעדים, שמשמעותם קיצוץ כואב בתקציב והעלאת מס הכנסה, מע"מ, מס מעסיקים ועוד. "הצעדים המובאים היום לממשלה הם כואבים אבל כואבים פחות ממה שנצטרך לעשות בעתיד אם לא נקבל היום החלטות", אמר פישר.

 

בדבריו, הדגיש פישר כי הצעדים מתבקשים לנוכח המצב הכלכלי בעולם, שגורם לפגיעה בכלכלת ישראל ובעקבות זאת לירידה בהכנסות המדינה ממסים. "עלינו לראות מה קורה בעולם. בארה"ב פורסמו רק בסוף השבוע כותרות על המשבר, באירופה הכותרות רודפות האחת את השנייה, בסין הצמיחה ירדה ב-2.5% ובהודו המצב יותר קשה. אפילו בברזיל, הכוכבת של אמריקה הלטינית, הצמיחה ירדה ל-2%".

 

לדברי הנגיד, ההתפתחויות האחרונות במצב הכלכלי בעולם, ובראשן התפתחות משבר החוב בספרד, הפכו את הטיפול בבעיות של ממשלת ישראל לדחוף במיוחד. "יש בעיה וצריך לפעול באופן מיידי. בקריירה שלי ראיתי מספיק ממשלות שדחו את קבלת ההחלטה ואמרו 'בואו נשב ונחכה'. לטענה הזו אני אומר בפה מלא: 'חייבים לטפל מייד. נורת האזהרה נדלקה ואם המיתון העולמי יימשך ולא ננקוט בצעדים מיידיים אנחנו עלולים להתדרדר לגירעון של 5%-6%, הריבית תעלה, הדירוג הבינלאומי שלנו יצנח וניכנס למצב כלכלי מסוכן. לכן על הממשלה לאמץ את הצעדים".

 

אין זו הפעם הראשונה שהנגיד מאיץ בממשלה לפעול אל מול ההתפתחויות המדאיגות בקופת המדינה. לפני כחודש, לאחר שראש הממשלה ושר האוצר החליטו להגדיל את יעד הגירעון של הממשלה ל-3%, יצא פישר בבוטות כנגד הצעד וציין כי ללא העלאת מסים וקיצוצים בתקציב, הממשלה לא תוכל לעמוד ביעדים החדשים שהיא מציבה לעצמה.

 

זה לא טוב ולא סביר", אמר אז פישר על ההחלטה. "מדברים על 3% גירעון כאילו נגיע לשם אבל אני לא בטוח שנגיע לשם אם יהיה מיתון". ליציאתו הפומבית של הנגיד כנגד ההחלטה, היה כנראה משקל רב בהחלטת שר האוצר להאיץ את הטיפול בבעיית החוסר בהכנסות ממסים. 

 

פישר אכן ברך על הצעדים וכינה אותם היום בישיבה, "לא רק חיוניים אלא גם אמיצים". באותה הזדמנות, גם הבהיר לשאר חברי הממשלה כי מבחינת הבנק המרכזי, לא נותר עוד מקום להשתהות ויש להעלות מסים ולקצץ בתקציב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פישר דורש: "לפעול מיידית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים