שתף קטע נבחר

הדמוקרטיה זה אני. אזרחות לדוגמה

בדמוקרטיה, לאנשי המקצוע הממונים יש את מלוא הסמכות להחליט לגבי העסקת הכפופים להם. גם אם אנשי "הדמוקרטיה זה אני" מתנגדים. הרהורים על סערת מפקח מקצוע האזרחות

"המדינה זה אני" קבע לואי ה-14 משפט שהפך סמל לרודנות המנוגדת לדמוקרטיה. בדמוקרטיה לא ניתן לומר בבוטות "המדינה זה אני" כי יש לשמור על מראית עין וכסות דמוקרטית. החלופה לכך היא "הדמוקרטיה זה אני". סימנים ברורים לאסכולה זו ניכרים בסערה הנוכחית המתנהלת סביב שאלת המשך העסקתו של אדר כהן כמפקח על מקצוע האזרחות, אולם היא חלק מתהליך מתמשך ורחב הרבה יותר עם אותם דפוסים בדיוק.

 

"הדמוקרטיה זה אני" נוטה לתאר מהלכים המנוגדים לדעתה כ"פוליטיזציה". לעומת זאת, כל מה שהיא עושה נקי מפוליטיזציה ותמיד "מקצועי". "המקצועי" כביכול עוזר להתגבר על דברים מרגיזים כמו תוצאות הבחירות, השקפות ודעות אחרות, הזכות והסמכות החוקיות למנות או לא להמשיך העסקת כפופים, וכיוצא באלה.

 

המחאה נגד פיטורי אדר כהן  (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
המחאה נגד פיטורי אדר כהן (צילום: ירון ברנר)

 

בתקופת יולי תמיר כשרת החינוך הוחלט להפסיק את עבודתה של המפקחת אסתי ברנד, דתיה מקדומים, שקדמה לאדר כהן. מאמרים לא נכתבו, כנסים לא כונסו, אישי ציבור לא התראיינו ומשמרות מחאה לא מחו. רק כי זה היה "מקצועי", וזה היה "מקצועי" כי במשרד הייתה יולי תמיר ולא גדעון סער. בית המשפט לא חשב שזה היה מספיק "מקצועי" והיא זכתה לפיצויים.

 

כל חברי ועדת המקצוע הקודמת התמנו לתפקידם בימים האחרונים של תקופת יולי תמיר, עשרה ימים לפני הבחירות ב-2009.אף אחד מהם לא ראה בעיתוי הזה בעיה. תקופה ארוכה לא הייתה כלל ועדת מקצוע ופתאום המינוי הפך לדחוף. זה בוודאי קשור לחשש "המקצועי" ששר החינוך החדש ימצא עצמו ללא ועדת מקצוע "מקצועית".

 

בקיץ 2011 התקיימו כמה אירועים "מקצועיים" של אסכולת "הדמוקרטיה זה אני". הבולט שבהם הוא כנס חרום "להצלת הדמוקרטיה". יוזמיו העלו טענות מטעות. חלקם ידע היטב שבתוכנית הלימודים שאושרה לא הייתה שום פגיעה במקצוע כפי שטענו. הם גם ידעו שמדובר בתוכנית שבכלל עוצבה בידי הוועדה הקודמת. ומה היו כותרות המיילים שלהם? "אושרה הפגיעה בלימודי האזרחות/דמוקרטיה".

 

באותו כנס חרום הוסבר מדוע חברי ועדת המקצוע החדשים אינם מתאימים. כותב שורות אלו שהתמנה ליו"ר הוועדה הוצג כמי שאינו מתאים בגלל השתייכותו למכון לאסטרטגיה ציונית ובגלל עמדותיו הימניות. לדעתם, רק מי שחבר במכונים המשתייכים למעגל "הדמוקרטיה זה אני", ראוי לתפקיד. אף אחד ממעגל "הדמוקרטים" שהשתתף בכנס לא הגיב כי זה היה בעיניהם "מקצועי". בעבר לא הייתה בעיה עם חברי ועדת מקצוע מהנהלת "בצלם" או מוועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. זה הרי חלק ממעגל "הדמוקרטיה זה אני".

 

למי מותר להכפיש? 

אחד המורים קרא "להחרים את תוכנית הלימודים". קבוצת מורים התארגנה לכתיבת תוכנית לימודים חלופית. לנוכח הביקורת שספגו הבהירו שהם התכוונו רק להעשרה ולא לתוכנית חדשה. לפעמים גם מעגל "הדמוקרטיה זה אני" טועה בבוטות יתר הקורעת את הכסות "הדמוקרטית" שבה הם מתעטפים. חלקם מוביל היום את המחאה, מה שרק גורם נזק לעניינו של אדר כהן.

 

באותו קיץ אושר בהליך חפוז ובלתי תקין, כפי שקבעה נציבות שירות המדינה, ספר לימוד חדש רווי ליקויים מקצועיים שבסופו של דבר הופסק האישור ללמוד בו. תזמורת "הדמוקרטיה זה אני" הגנה עליו אוטומטית באמצעות טענת "הפוליטיזציה" כשחלקם אפילו לא קרא אותו.

 

אינני יודע מה תהיה ההחלטה לגבי המשך העסקתו של אדר כהן. אבל אני יודע שבניגוד גמור לטענת המוחים כאילו קולם לא נשמע, הוא בהחלט נשמע באמצעות תזמורת "הדמוקרטיה זה אני" באמצעי התקשורת. מנכ"לית משרד החינוך שמעה אותם בפגישה מסודרת שאני עצמי ארגנתי. אולם נציגי "הדמוקרטיה זה אני" לא מתכוונים שקולם רק יישמע כחלק ממכלול שיקולים, אלא שדעתם תקבע את ההחלטה, כי הדמוקרטיה זה הם. אם מדובר ב"פוליטיזציה", היא הייתה אמורה להתבצע בשנה הראשונה לכהונת השר ובמהירות האפשרית כפי שנעשה בימים "המקצועיים" של שרת החינוך יולי תמיר. לא שלוש וחצי שנים לאחר תחילת כהונת השר. מי שהיה רוצה לבצע החלפת בעלי תפקידים, לא היה ממתין עד עכשיו.

 

למשרד החינוך יש מנכ"לית, דלית שטאובר, שהיא אשת מקצוע מובהקת שאין לי מושג מה עמדותיה הפוליטיות. הניסיון להדביק לה החלטות נגועות במניעים פוליטיים מעליב ומכפיש. אבל לאנשי "הדמוקרטיה זה אני", המוחים נגד הכפשות, מותר להכפיש כי זה "מקצועי". ההחלטה, תהא אשר תהא, ראויה לגיבוי. בדמוקרטיה, לאנשי המקצוע הממונים יש את מלוא הסמכות והזכות להחליט לגבי העסקת הכפופים להם כשהם רואים את התמונה בשלמותה. זה אולי לא תואם את גישת "הדמוקרטיה זה אני", אבל זה תואם סתם דמוקרטיה, כזו שצריך ללמוד אותה בשיעורי אזרחות.

 

פרופ' אשר כהן, המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, מכהן כיו"ר ועדת מקצוע האזרחות.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרופ' אשר כהן
צילום: עופר עמרם
מומלצים