שתף קטע נבחר

70 אלף שקל להזזת אקליפטוס בן 40

איך מעבירים דירה אקליפטוס ענק, ומאפשרים לו להכות שורשים במרחק קילומטר מהגבעה עליה גדל בנמל אשדוד? צפו בתמונות

ביחד עם החולות שהולכים ונעלמים ממישור החוף לטובת תוכניות פיתוח שונות, נעלם גם הצומח והחי. אבל יש גם מקרים בהם מושקעים מאמצים גדולים לשמר אותו: עץ אקליפטוס כבן 40, שהוזז בקילומטר אחד בלבד בעיר אשדוד, הצריך מבצע לוגיסטי מורכב שעלה כ-70 אלף שקלים. בימים אלה אפשר להכריז על הצלחתו, עת שהעץ חזר ללבלב.

 

 

העץ, שגובהו כ-10 מטר וקוטרו כחצי מטר, הועתק על ידי חברת נמלי ישראל ממקומו הקודם, בלב האתר שבו היא מקימה פארק תעשייה ולוגיסטיקה, אל צומת הכניסה לפארק שבסמוך לעורף הצפוני של נמל אשדוד.

 

צילום: רן זליקוביץ, שחר גובר, דני אלמליח

 

 

לביא מאיר, סמנכ"ל ההנדסה בחברה, מסביר שכחלק מהשינויים הנדרשים באזור מסגרת מהקמת הפארק, לא ניתן היה להותיר את העץ במקומו. בעקבות זאת החלו לבחון אפשרות להעתקת העץ, פעולה שנחשבת למבצע מורכב בשל הקושי בהתחדשות שורשי העץ וקליטתם באדמה מחדש.

 

לבסוף הוחלט להשקיע את המשאבים הנדרשים בהעתקת העץ. למשימה גויסו האגרונום דני אלמליח שליווה את התהליך, וחברת "מוקה גיזום והעתקת עצים בע"מ", שלהם ניסיון בתחום.

 

אלמליח מסביר, כי הליך העתקה, שנמשך 3 ימים, כלל בשלב הראשון פעולות חפירה ושטיפה של העץ ושורשיו באמצעות סילון אוויר ומים בלחץ גבוה.

 

הודות לתנאים המיוחדים ששררו במיקומו המקורי של העץ - על גבי גבעה מוגבהת של דיונה חולית, היה אפשרי לחשוף את מערכת השורשים בשלמותה. באופן זה הועתק העץ עם חלק גדול ממערכת השורשים, בקוטר של 15-10 מטר.

 

בשלב השני הונף העץ והובל על גבי משאית מרחק של כקילומטר, למושבו החדש בצומת הכניסה לפארק. השלב השלישי כלל הטמנה של העץ במושבו החדש וטיפול אינטנסיבי באמצעות השקיה, דישון וטיפול נגד מזיקים.

 

העברת העץ התבצעה כבר בסתיו, אבל רק לאחרונה, בתום המתנה של חמישה חודשים, התברר שהמאמצים השתלמו: העץ החל ללבלב ומערכת השורשים הצליחה לחדש עצמה, עדות לכך שהעתקתו מחדש הצליחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רן זליקוביץ, שחר גובר, דני אלמליח
האקליפטוס לפני
צילום: רן זליקוביץ, שחר גובר, דני אלמליח
צילום: רן זליקוביץ, שחר גובר, דני אלמליח
האקליפטוס אחרי
צילום: רן זליקוביץ, שחר גובר, דני אלמליח
מומלצים