שתף קטע נבחר

ברק לפאנטה: אין זמן לסנקציות, אנחנו נקבע לבד

ארצות הברית מנסה להרגיע את ישראל במימון למערכות הגנה מפני טילים. שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה אף הגיע לביקור במערכת "כיפת ברזל". שם שמע משר הביטחון אהוד ברק: "סנקציות ודיפלומטיה לוקחות זמן, ובינתיים האיראנים ממשיכים להעשיר אורניום ומתקרבים לכמות שנדרשת להכנת נשק"

הסנקציות לוקחות זמן רב מדי וישראל מתכוונת להחליט לבדה כיצד תנהג בעניין תוכנית הגרעין האיראנית. זה המסר שהשמיע שר הביטחון אהוד ברק בפני שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה, שביקר לפני הצהריים (יום ד') בסוללת כיפת ברזל המוצבת באזור אשקלון. השר האמריקני התייחס בביקורו לאיום האיראני והבטיח כי ארצות הברית ערבה לשלומה של ישראל. המארח, שר הביטחון אהוד ברק, אמר: "הבהרתי שרק ממשלת ישראל תקבל את ההחלטה בכל הנוגע לליבות הביטחוניות של ישראל".

 

תקיפה באיראן? כתבות אחרונות ב-ynet:

תקיפה בלי גיבוי הצבא? "רה"מ ייתן דין על כישלון"

גנץ על איראן: "כל האופציות על השולחן"

סותם פרצות: אובמה הטיל עוד סנקציות על איראן

 

ברק הוסיף: "לסנקציות ולדיפלומטיה יש אימפקט, אך האמת היא שיש סיכוי נמוך לכך שהאייתוללות יישבו סביב השולחן ויאמרו שזהו, נגמר המשחק, צריך לוותר על תכנית הגרעין. חשוב לציין כי סנקציות ודיפלומטיה לוקחות זמן, ובינתיים האיראנים ממשיכים להעשיר אורניום ומתקרבים לכמות שנדרשת להכנת נשק. הבהרתי שרק ממשלת ישראל תקבל את ההחלטה בכל הנוגע לליבות הביטחוניות של ישראל".

 

פאנטה וברק עם החיילים המשרתים באשקלון (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
פאנטה וברק עם החיילים המשרתים באשקלון(צילום: אבי רוקח)

 

ארצות הברית עזרה בסיוע. השרים בשטח (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
ארצות הברית עזרה בסיוע. השרים בשטח(צילום: אבי רוקח)

 

פאנטה הביע מחויבות לביטחון ישראל. "על ישראל לדעת שארצות הברית שותפה עמה במאבק לשלום באזור ולביטחון אזרחיה", אמר בסוללת כיפת ברזל. "מחויבות זו, שותפות זו, חשובה יותר מאי פעם עקב הסדרי הביטחון באזור". הוא הזכיר גם את הנעשה בסוריה ואת הקשר של טהרן ודמשק. "בגבול הצפוני משטר אסד נוהג באלימות ברוטלית נגד אזרחיו. כמו כן, הרדיפה של איראן אחר תוכנית הגרעין ותמיכתה באסד, בחיזבאללה ובטרור הבינלאומי מהווים איום לא רק על ישראל, אלא על כל האזור, וגם ארה"ב היא מטרה לאיום זה כמו שאר העולם".

 

שר ההגנה עם שר הביטחון  (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שר ההגנה עם שר הביטחון (צילום: EPA)

 

הוא אמר כי הדרך למנוע מאיראן להגיע לגרעין היא אחדות הקהילה הבינלאומית, שתוכיח לאיראן שתהיה בטוחה פחות אם תמשיך במעשיה. "הפעלנו עוד ועוד לחץ על טהרן, סנקציות דיפלומטיות וכלכליות. יש לזה אפקט, אך ברור שעלינו להמשיך להפעיל לחץ מקסימלי. הנשיא אובמה הטיל סנקציות נוספות על איראן כדי להענישה ולבודדה".

 

שר ההגנה אמר כי עדיין יש אופציות נוספות אם הסנקציות והדיפלומטיה ייכשלו. "לדעתי יש מקום לתת גם אופציות רחבות יותר, כולל צבאיות, אם הדיפלומטיה תיכשל", הוא הבטיח. "אובמה הבהיר שזהו יעד ראשון במעלה, וכל האופציות על השולחן. ארה"ב התחייבה ממושכות לביטחון ישראל לא רק במילים, אלא גם במעשים. כיפת ברזל היא דוגמה לכך". הוא הוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לו כי סוללות כיפת ברזל אינן מתחילות ממלחמות, אלא מונעות אותן.

 

פאנטה הבטיח שארצות הברית תמשיך לסייע לישראל במימון מערכות ההגנה. "נחפש מימון נוסף לכיפת ברזל בשנים הבאות על בסיס הערכה שנתית לדרישותיה הביטחוניות של ישראל", הוא אמר. שר הביטחון אהוד ברק, שהגיע עם האורח האמריקני לאשקלון, התייחס גם הוא לסוגיה האיראנית ואמר: "ישראל וארה"ב עוקבות מקרוב אחר ההתפתחויות. יש מעת לעת חילוקי דעות, אך זה לא גורע מטיב ועומק היחסים, ואנו נחושים לשמור על היחסים הללו הדוקים, ונמשיך להעמיק אותם".

 

ברק הדגיש כי חילוקי הדעות בין ארה"ב לבין ישראל לא ישנו את היחסים בין שתי המדינות. פאנטה התייחס עוד למעורבות האמריקנית במקרה של תקיפה על איראן, אך אמר ש"אין בכוונתנו להיכנס לספקולציות. אמרנו בבירור שאנו מחפשים את ריבונות ישראל ועצמאותה, ואת מאמצם להחליט לגבי טובתם הביטחונית. יש להשאיר זאת לישראלים. איני רוצה להיכנס לספקולציות מה נעשה או לא, יש לנו מטרה משותפת והיא למנוע מאיראן נשק גרעיני".

  

השר האמריקני נשאל לגבי שחרור של המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד, אך אמר כי ההחלטה באחריות הבית הלבן. על סוריה אמר פאנטה: "אנו מאמינים כי שינוי פוליטי הוא הדרך הטובה ופועלים יחד עם אחרים ללחוץ על אסד למצוא פתרון פוליטי ולהביא סוף לאלימות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פאנטה וברק באשקלון
צילום: אבי רוקח
מומלצים