שתף קטע נבחר

2011: בן לאדן חוסל, "רק" 10,283 פיגועים בעולם

מדו"ח שפרסמה מחלקת המדינה האמריקנית עולה כי מספר מתקפות הטרור בשנה שעברה קטן מזה שנרשם ב-2010 והוא הנמוך ביותר מאז 2005. מה עשה את ההבדל? חיסול בכירים בארגון הטרור אל-קאעידה ובראשם המבוקש מספר 1 בעולם

מספר מתקפות הטרור ברחבי העולם ירד בשנה שעברה ל-10,283, אחרי שב-2010 עמד על 11,641 והוא גם הנמוך ביותר מאז 2005. כך עולה מממצאי דו"ח שפרסמה היום (יום ד') מחלקת המדינה האמריקנית. 

 

חדשות נוספות בעולם :

 

עוד עולה מהדו"ח שמספר ההרוגים בעולם בפיגועי טרור ירד בשנה שעברה ל-12,533 בעוד שנה קודם לכן הוא עמד על 13,193. לשם השוואה, ב-2005 נרשמו יותר מ-11 אלף מתקפות טרור עם יותר מ-14 אלף הרוגים.

 

אל-קאעידה איבד את בכיריו, אך עדיין מהווה סכנה, בייחוד באפריקה. בן לאדן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אל-קאעידה איבד את בכיריו, אך עדיין מהווה סכנה, בייחוד באפריקה. בן לאדן(צילום: רויטרס)

 

מה עשה את ההבדל? מחלקת המדינה בוושינגטון ייחסה את הירידה במספר הפיגועים לחיסולו של מנהיג אל-קאעידה אוסמה בן לאדן במאי 2010 ולחיסול בכירים אחרים בארגון הטרור, בהם מנכ"ל הארגון עטייה עבד אל-רחמן וראש שלוחת אל-קאעידה בתימן אנוואר אל-אוולקי. אל-אוולקי ניהל קשרים עם "המחבל בתחתונים" שניסה להפיל מטוס אמריקני ב-2010.

 

"חדשות טובות, אבל צריך להיזהר"

"אובדן בן לאדן ואנשי מפתח בזרוע המבצעית מציב את הרשת על מסלול של ירידה שיהיה לה קשה לשנות אותו", נכתב בדו"ח מחלקת המדינה. עם זאת, הממונה על מניעת טרור במחלקת המדינה, דן בנג'מין, הזהיר כי למרות כל החדשות הטובות על היחלשות הליבה של אל-קאעידה, שלוחות של הארגון, בייחוד בתימן ובאפריקה, ממשיכות להוות איום אמיתי.

 

ניגריה הייתה אחת המדינות היחידות שבשנה שעברה נרשמה בה למעשה עלייה במתקפות הטרור מצד ארגון הטרור האיסלאמי "בוקו חראם". גם קניה וסומליה ממשיכות לסבול ממתקפות מצד ארגון "אל-שבאב" האיסלאמי. בנג'מין גם ציין כי "האביב הערבי" ומדינות שנמצאות בתקופה של מעבר פוליטי עלולות להותיר מדינות חשובות כמו מצרים ועיראק פגיעות לארגוני טרור.

 

בנג'מין אמר כי הדיווחים על כך שפעילים של אל-קאעידה מנצלים לטובתם את חוסר היציבות בסוריה מדאיגה ביותר. ארצות הברית הזהירה את ארגוני האופוזיציה הסוריים שלא לאפשר ללוחמים זרים להצטרף למאבקם נגד משטרו של בשאר אסד ובנג'מין אמר שהאופוזיציה הסורית הבטיחה לגורמים אמריקניים כי היא עומדת על המשמר בנושא חדירת גורמים עוינים לשורותיהם.

 

אף על פי שהדו"ח מתמקד בעיקר באיום של אל-קאעידה ושלוחותיו על ארה"ב, פעולותיה של איראן בשנה האחרונה גם מהוות סיבה לדאגה בוושינגטון, במיוחד התמיכה האיראנית בחיזבאללה והמעורבות של הרפובליקה האיסלאמית בניסיון להתנקש בשגריר סעודיה בארה"ב ב-2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסל בפקיסטן. בן לאדן
צילום:AFP
חוסל בתימן. אל-אוולקי
צילום: AFP, SITE INTELLIGENCE GROUP
מומלצים