שתף קטע נבחר

כשהטמפרטורות עולות האסירים נמלטים. מהחום

האסירים נאנקים מהחום הלוהט - "כמו להיות צמוד למתקן שווארמה". הפתרונות הקרירים: מאוורר שמקרב אוויר ממוזג מהמסדרון, תפילה בבית הכנסת או למידה בכיתות החינוך

הטמפרטורות נושקות את אזור 40 המעלות, רובנו מתקררים באמצעות המזגן, המקלחת, הים או הבריכה, אולם בבתי הסוהר ברחבי הארץ מתקשים להימלט מהחום הלוהט. "אי אפשר לסבול את החום, ממש מתעללים בנו", קבל אסיר באחד מבתי הסוהר לאחר שהמאוורר העלוב ששכן בתאו נשבר.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

תנ"צ אדרי, שטייח התלונה נגד שחם, לא יואשם

הלוי: "כאיראני, אחשוש מאוד בשבועות הקרובים"

המוטיבציה ירדה, הגיבוש ללוחמות בצה"ל בוטל

 

בשירות בתי הסוהר מכירים היטב את תלונות האסירים בעקבות החום הכבד ששורר בתאיהם. "הם מרגישים כל היום וכל הלילה שהם נמצאים צמוד למתקן שווארמה", אמר גורם בשב"ס. "אין להם לאן לברוח וגם אם יש מאוורר בתא, הוא בסך הכול מערבב את החום".

 

הגורם הוסיף כי הקושי של האסירים שכלואים באגפים הסגורים הוא גדול עוד יותר. לדבריו, "בתאים האלה נמצאים ארבעה או שישה או שמונה אסירים. הצפיפות גדולה ובכל תא יש קומקום חשמלי ופלטת חשמל שפולטים חום. לאסירים הכלואים 23 שעות ביממה, הדבר היחיד שיכול לצנן אותם זה המאווררים, אבל זה לא פותר את הבעיה שלהם. בשעות הערב קירות הבטון פולטים את החום שנספג לתוך התאים".

 

יש מזגן במסדרונות. כלא רימונים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
יש מזגן במסדרונות. כלא רימונים(צילום: עידו ארז)

 

לחלק מהאסירים יש אפשרות לצנן את גופם באמצעות המקלחת שצמודה לתא, אולם אסירים אחרים נאלצים לסבול עד שמתאפשר להם לצאת למקלחת המשותפת באגף הכליאה. הגורם בשב"ס מציין כי "צריך אולי לבדוק את כמויות המים שמתבזבזות במקלחות. העלות כאן גדולה יותר מאשר התקנת מזגנים והפעלתם".

 

"יש יותר אירועי אלימות" 

בשב"ס גם מודעים לעובדה שהחום הלוהט בתאים גם מוביל באופן ישיר להתנהגות בעייתית של האסירים. הגורם בשב"ס מציין בהקשר זה כי "אני בטוח שיש יותר אירועי אלימות בין האסירים בימים החמים בקיץ מאשר בחורף. החום גורם לאסירים להתעצבן יותר מהר ולא רק להם, אלא

גם לאנשים מחוץ לכלא".

 

אסירים רבים יתאכזבו לגלות כי חלק מבתי הסוהר דווקא גילו את ה"קִדמה". כך למשל, בכלא רימונים החדש קיים מיזוג במסדרונות והאסירים מצאו פתרון יצירתי בדמות הצבת המאוורר על אשנב הדלת, וכך שואב המאוורר אוויר ממוזג לתוך התא. ויש גם פתרונות נוספים: לדתיים יש אופציה ליהנות מבית כנסת ממוזג וללומדים יש אפשרות להיקלט בכיתות החינוך הממוזגות.

 

הגורם בשב"ס אומר כי "אולי בעוד עשר שנים יבינו בשב"ס שמזגן זה לא פריבילגיה מיוחדת, אלא צורך בסיסי ואולי גם חסכוני". גם חיי הסוהרים שפועלים באגפים השונים לא מזהירים במיוחד. ברגע שהסוהר צריך לצאת מהעמדה הקבועה שלו, גם הוא נאלץ להתמודד עם החום הכבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין לאסירים לאן לברוח"
צילום: עופר עמרם
מומלצים