שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ההוזלות בדרך? אושרו הקלות יבוא סלולרים
  אישור הצו התעכב בלחץ מערכת הביטחון מחשש שהשוק החופשי יאפשר יבוא מכשירים הפועלים על תדרים שעלולים לשבש את מערכות התקשורת והאלקטרוניקה של צה"ל

  שוק מכשירי הסלולר נפתח ליבוא חופשי ומתחרה של מכשירים מדגמים מגוונים במחירים מוזלים בשיעור משמעותי. פתיחת השוק מתאפשרת לאחר שוועדת הכלכלה אישרה היום (ה') את הצו שהבטיח שר התקשורת משה כחלון לעניין זה, כדי להביא להוזלה משמעותית של מחירי המכשירים בהמשך לצעדיו שהביאו להוזלת השירותים ולתחרות בין החברות.

   

   

  אישור הצו התעכב זמן מה בלחץ מערכת הביטחון מחשש שהשוק החופשי יאפשר יבוא מכשירים הפועלים על תדרים שעלולים לשבש את מערכות התקשורת והאלקטרוניקה של צה"ל.

   

  המחסום הזה הוסר לאחר הסדר בין משרדי הביטחון והתקשורת המשתף את צה"ל בהליך אישור רישיון היבוא באופן שימנע נקודתית הכנסת מכשירים לא מוכרים בעלי תדרים שעלולים להזיק לביטחון.

   

  הצו מסיר את המחסומים הביורוקרטים והכספיים שהקנו לחברות הסלולר למעשה את הבלעדיות על יבוא המכשירים ממותגי הפירמות הגדולות.

   

  היבוא החופשי יאפשר כניסת מכשירים הפועלים על התדרים התקניים האירופאים והאמריקניים כולל הסמרטפונים והטבלטים החדישים ביותר מהסוגים הנפוצים, שגם הם פועלים על תדרים סלולריים, אבל כאמור במחירים זולים מהקיימים ברמה משמעותית.

   

  מבחר גדול של דגמים

  יו"ר הוועדה ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) העריך לאחר אישור הצו כי פתיחת השוק תוזיל לפחות ב-15% את מחירי המכשירים שמפיצות חברות הסלולר, אבל תרומתו הגדולה של הצו תהיה ביבוא מבחר גדול של דגמים רבים ושונים מאלה הקיימים שמחיריהם זולים בשיעור של 40%-50% לפחות בעיקר דגמים ברמות הביניים בין הזולים ליקרים ביותר.

   

  הוא מציין לדוגמה סמרטפונים משוכללים מהסוגים שנמכרים היום תמורת 3,000 שקל אשר דומים להם בתכונותיהם, יימכרו עם פתיחת השוק בלא יותר מ-1,000 שקל. "אולי הם לא יהיו מהמותגים הנפוצים ויתכן שיחסרו בהם אי אלו אפליקציות מתוחכמות, אבל את מרב השירותים הם יספקו במבחר שהצרכן הישראלי לא הכיר עד כה בארץ אלא רק מטיוליו בעולם", אומר שאמה-הכהן.

   

  הצו החדש איננו פוטר את היבואנים מקבלת רישיון יבוא ממשרד התקשורת, אבל בניגוד למצב הקיים הליך מתן הרישיון יהיה פשוט וקצר ולא תלוי בחסדי חברות הסלולר וכרוך בהליכים מסורבלים וממושכים ובתשלומים יקרים של "דמי בדיקה" של רבבות שקלים. מחסומים אלה הרתיעו את היבואנים המתחרים עד שהחלו ללחוץ על משרד התקשורת ועל חברי כנסת לפתוח את השוק ליבוא חופשי והיום הצליחו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  מומלצים