שתף קטע נבחר

בקרוב: 4,100 דירות חדשות ייבנו באזור הדרום

ועדות התכנון אישרו ארבע תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור בנתיבות, בירוחם וברהט, שייבנו בבנייה רוויה וכצמודי קרקע. חלק מהדירות יהיו מיועדות לדיור בר-השגה. אישור התוכניות צפוי לספק מענה מגורים על רקע העתקת בסיסי צה"ל לנגב

בשורות לתושבי הדרום: הוועדה לדיור לאומי מחוז דרום אישרה היום (א') תוכנית ענק לבניית 4,100 יחידות דיור חדשות בארבעה מתחמים בערים נתיבות, ירוחם ורהט.

 

כתבות נוספות על בנייה בדרום בערוץ הנדל"ן :

 

במסגרת תוכנית "שער העיר", שקודמה על ידי עיריית נתיבות, יזכו בקרוב התושבים ל-1,676 יחידות דיור חדשות שייבנו ברחבי העיר. היא כוללת 1,218 יחידות דיור שייבנו בבנייה רוויה ו-458 יחידות דיור צמודות קרקע, כאשר 121 מהן הן יחידות דיור קטנות ששטחן אינו עולה על 75 מ"ר. התוכנית עברה את שלב התנגדויות הציבור, וכעת ממתינה לפרסום ברשומות כדי לצאת לפועל.

 

השכונה החדשה תוקם על שטח של כ-680 דונמים בחלקה הצפון-מערבי של נתיבות, בסמוך לכניסה לעיר מכביש 25. היא תוקם בסמיכות לנחל בוהו, מיובלי נחל הבשור, כאשר מסביב לנחל יוקם פארק מרכזי.

 

ממינהל מקרקעי ישראל נמסר כי השכונה החדשה מחולקת ל-5 רובעים, כאשר כל אחד מהם מאופיין בבנייה רוויה לאורך הרחובות הראשיים, בדירות צמודות קרקע סביב גינות ציבוריות ובמבני ציבור במרכז כל רובע. שלוש שדרות מרכזיות מחברות את הפארק לאורך כביש 25 מצפון, לכיוון נחל בוהו אל הרחוב הראשי של השכונה, המהווה ציר עורק היקפי לשכונות החדשות. השדרות מפותחות עם מדרכות רחבות ומגוננות, ובין היתר ייבנו בשכונה שבילי אופניים.

 

בנוסף, בימים אלה השלימו עיריית נתיבות והמינהל שיווק של שתי שכונות חדשות נוספות בעיר: שכונת החורש ושכונת נתיבות מערב, הכוללות כ-2,000 יחידות דיור. כך, יתווספו לעיר בשנים הקרובות כ-3,600 יחידות דיור. מנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אמר כי "איכלוס שתי השכונות החדשות יחולל מפנה דרמטי בגודלה של העיר, ולמעשה יכפיל את מספר תושבי העיר וייתן לה תוספת כוח משמעותית של 8,000 תושבים נוספים".

 

הדמיה של תוכנית "שער העיר" בנתיבות (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל) (הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)
הדמיה של תוכנית "שער העיר" בנתיבות(הדמיה: מינהל מקרקעי ישראל)

 

ירוחם: יקלטו אנשי צבא

בירוחם אושרה להפקדה תוכנית לבניית 935 יחידות דיור חדשות בשכונה הדרומית של העיר, בין שני ערוצי נחל שועלים, וכעת ממתינה להתנגדויות הציבור. היא קודמה על ידי החברה הכלכלית של ירוחם ועל ידי המינהל, והיא מבוססת על תוכנית המתאר של ירוחם ומשתלבת במערך הבינוי החדש של התוכנית.

 

התוכנית כוללת 578 יחידות דיור בבנייה רוויה במגוון גדלים של דירות, כאשר 20% מתוכן ייבנו בגודל של עד 120 מ"ר ויופנו לטובת דיור בר-השגה. כמו כן, כוללת התוכנית 352 יחידות דיור בבנייה צמודת קרקע, הכוללת קוטג'ים ומגרשים של "בנה ביתך". בתוכנית גם מגרש עבור דיור מיוחד הכולל דירות קטנות.

 

בנוסף, ייבנו מוסדות חינוך ושטחי מסחר לצורכי השכונה, וכן דרכים עירוניות המשרתות את השכונה ומתחברות למרקם הוותיק של העיר. במינהל סיפרו כי יחידות הדיור מיועד לקלוט אוכלוסייה חזקה וחדשה, כגון אנשי צבא, כחלק מפרויקט מעבר צה"ל לנגב, וכן לדיור בר-השגה. לדברי ליברמן, משמעות התוכנית היא תוספת של כ-30% במספר תושבי העיר ירוחם, המונה היום כ-9,400 תושבים.

 

רהט: מהערים הצעירות בישראל

ברהט אושרו שתי תוכניות: הרחבת שכונה 2 בעיר, הכוללת 134 יחידות דיור, ובניית 1,355 יחידות דיור חדשות בשכונה 6. התוכנית הראשונה מנצלת את השטח שבין שכונה 2 לשכונה 3, ולדברי הוועדה לדיור לאומי, מוסיפה פוטנציאל למגורים בעיר.

 

התוכנית להרחבת שכונה 6 מבוססת על ארבע יחידות דיור לדונם ומהווה חלק מהפתרון להסדרת התיישבות הבדואים בנגב. היא הוגשה על ידי הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, ומכילה מגרשים בגדלים שונים לבנייה צמודת קרקע ולראשונה גם בנייה רוויה של 4-3 קומות. התוכנית כוללת גם מוסדות ציבור, ובהם מוסדות חינוך.

 

רהט היא אחת הערים הצעירות בישראל, ועל פי נתוני העירייה ממוצע הגילאים עומד על 13 שנים. מהעירייה נמסר כי ברהט יש כ-5,000 ילדים בגילאים 3-5 שאמורים להיות בגנים, אך לחלקם אין מקום. בנוסף, העיר סובלת מצפיפות גדולה בבתי הספר. בסך הכל יש כ-130 מבנים יבילים במוסדות החינוך.

 

עתה, עם אישור התוכנית, שוקדת הרשות להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב על תוכנית מקיפה נוספת של כ-4,000 יחידות דיור חדשות, כמענה לריבוי הטבעי ולמצוקת הדיור באזור. יצוין כי התכנון העתידי יכלול הסדרה של הפזורות במרחב, כחלק מתוכנית הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתיבות. עוד 3,600 דירות בשנים הקרובות
צילום: הרצל יוסף
ירוחם. יש תוכנית מתאר
צילום: הרצל יוסף
רהט. צעירה וצפופה
צילום: אילנה קוריאל
מומלצים