שתף קטע נבחר

איציק שמולי, אתה לא מייצג אותי

מהתנהלות התאחדות הסטודנטים נודף ריח של אופורטוניזם פוליטי וניסיון להאדיר את העומד בראשה. שמולי, תחזיר את המנדט או שתשאיר את הפוליטיקה לפוליטיקאים

כבר כמה חודשים אני מתקשה לשמור על איפוק לנוכח ההתנהלות המבישה של התאחדות הסטודנטים הארצית בראשותו של איציק שמולי, שמתנהג כאילו הוא מנהל מפלגה פוליטית לכל דבר ועניין. באמצע חודש מאי, מיד לאחר ששמולי שוב השתלח בממשלת ישראל, כתבתי בעמוד הפייסבוק של התאחדות הסטודנטים את המילים הבאות: "מתקרבת השעה שבה לא אוכל יותר למלא את פי מים לנוכח עזות המצח המקוממת הזאת. אני קורא להתאחדות לחדול את הפוליטיזציה לאלתר! אתם אמורים להיות גוף מגבש ולא מפלג!".

 

בעקבות תגובות תומכות מצד סטודנטים אחרים, קיוויתי שהמסר חלחל בצינורות ההתאחדות וששמולי ישנה את דרכיו. לצערי התבדיתי. בחודש שעבר הודיע שמולי במסיבת עיתונאים שהוא שוב לוקח איתו את ההתאחדות להפגנות פוליטיות. לפני ימים אחדים שוב פרסם שמולי מאמר פוליטי מובהק נוסף וזמן מה קודם לכן הופיע בעמוד הפייסבוק של ההתאחדות משפט רב הרושם "מחר נגרום לממשלה לשקשק".

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

נשק גרעיני לאיראנים. מי אמר שזה רע? / אורי וייס

אין אלטרנטיבה לביבי / זיו תדהר

 

ואני שואל את איציק שמולי: מי שמך לקבוע עבור כל הסטודנטים כי הממשלה היא "אויב" שיש לגרום לו "לשקשק"? זו אותה הממשלה שהביאה לאישור את התקנות האקדמיות התקדימיות למען סטודנטיות בהריון ולמען סטודנטים מילואימניקים. זו אותה ממשלה שבה מכהן שר חינוך שאותו אתה משבח ללא לאות. זו אותה ממשלה שעליה אמרת "כל כך הרבה שרים נותנים ועמלים עבורנו הסטודנטים". זו אותה ממשלה שרק לפני חודשיים אמרת לעומד בראשה "תודה והוקרה אישית לך". אם אותה הממשלה כל כך טובה אלינו הסטודנטים, אז מה קרה שפתאום אנחנו אלה שצריכים לגרום לה "לשקשק"?

 

מהתנהלותה של ההתאחדות נודף ריח חזק של אופורטוניזם פוליטי וניסיון להעלות את העומד בראשה לכותרות, אפילו במחיר של פילוג הסטודנטים. סטודנטים רבים כמוני מתביישים כיום בהתאחדות שנוקטת עמדות פוליטיות זועקות כל כך ומנתקת את עצמה מקבוצות גדולות בתוך הציבור שאותו היא אמורה לייצג. חטאו של שמולי הוא בכך שהוא מנצל את המנדט הסטודנטיאלי שניתן לו על מנת להציג את דעותיו הפוליטיות כאילו היו של כלל הסטודנטים.

 

חוטאים למטרה האמיתית

בסמינר השנתי של ההתאחדות שמעתי את שמולי מציג את המחאה החברתית של הקיץ החולף כמרכזית וכבולטת שבהישגי ההתאחדות. ובכן - זו טעות חמורה. המחאה הייתה מתקיימת עם או בלי שמולי. סטודנט שרוצה למחות בנושאים חברתיים ופוליטיים תמיד יכול לעשות זאת באופן אישי או במסגרת מפלגה, תנועה חברתית וכיו"ב. המסגרת הארגונית של התאחדות הסטודנטים אינה חיונית למטרה זאת ובעיקר חוטאת לה.

 

להתאחדות הסטודנטים ניתן, לטוב ולרע, מונופול מוחלט על ייצוג הסטודנטים במועצה הלאומית להשכלה גבוהה ובוועדת החינוך של הכנסת. ההתאחדות היא הגוף היחיד שיוכל לקדם את הדרישות המשותפות לכל הסטודנטים בישראל: שיפור ההוראה, הגינות והוגנות במבחנים, התחשבות בסטודנטים עם צרכים מיוחדים, במילואימניקים וכד'.

 

התאחדות שבוחרת צדדים במאבקים פוליטיים לא לה שוללת מעצמה את הלגיטימציה הציבורית ותהפוך בהכרח, במוקדם או במאוחר, לנמר של נייר. מעין מכניזם ביורוקרטי המצהיר הצהרות "בשם הסטודנטים" כשבפועל אין מאחוריו אף אחד. אני מציע לערוך כבר היום סקר בקרב הסטודנטים בישראל עם שאלה אחת: "האם איציק שמולי מייצג אותך?". עד שיגיעו תוצאות הסקר אסתפק בציטוט מייצג מעמוד הפייסבוק של ההתאחדות: "איציק שמולי, זכותך לעשות מה שאתה רוצה כמייצג את עצמך, אבל לא כיו"ר הסטודנטים, לא זכור לי ששאלת אותי, אל תשתמש בתעודת הסטודנט שלי כנשק לדעות שלך".

 

אני קורא להתאחדות הסטודנטים להסיר מעצמה כל רבב של זיהוי פוליטי ולהתחיל להתנהל, כפי ששמה מרמז, כגוף מאחד ולא מפלג - השתמשו במלוא המנדט שניתן לכם, אך אל תרחיבו אותו לתחומים שנויים במחלוקת. הפוליטיקה היחידה של ההתאחדות צריכה להתבצע רק במקומות המשפיעים על הסטודנטים כסטודנטים. יש לי עדיין אמון בהתאחדות הסטודנטים ובחלק מאנשיה הנפלאים, אבל אין לי טיפת אמון בפוליטיקאי שמוביל אותה.

 

שמולי - או שתחזיר לסטודנטים את המנדט שניתן לך, תפנה את מושבך ותיכנס לפוליטיקה במסלול כשר - או שתשאיר את הפוליטיקה לפוליטיקאים.

  

דני מגנר, יו"ר הוועדה האקדמית באגודת הסטודנטים בטכניון

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמר של נייר. איציק שמולי
צילום: בני דויטש
מומלצים