שתף קטע נבחר

שער "טיים": חילונים וחרדים במלחמה על ירושלים

השבועון בחר להתמקד בכתבת השער בסיפורם של חילוני אחד ושל חרדי אחד בשכונת קריית היובל. החילונים בורחים והחרדים נכנסים במקומם: "כאן הולכת להיות מלחמה"

בימים אלה מתנהל "קרב חדש על ירושלים. הקרב הזה הוא מלחמת התשה, מלחמת חפירות" בין חרדים לבין חילונים, 45 שנה לאחר הקרב על ירושלים במסגרת מלחמת ששת הימים, שהוכרע תוך יומיים. כך נפתחת כתבת שער של השבועון "טיים", המתארת את "הקרב" על שכונת קריית היובל בעיר, כחלק מהמאבק הכולל על הזהות היהודית של ישראל כולה.

 

תחת הכותרת "העיר האולטרה קדושה", מתואר הכיבוש החרדי "המתוחכם" של השכונות היהודיות בירושלים כחלק מהקרב על הגדרתה של מדינת ישראל. השבועון ראיין מצד אחד את החרדי אלחנן גיבלי שהגיע לקריית היובל לפני שלוש שנים. מהצד השני הובא החילוני נועם פנחסי, מוותיקי השכונה, שמתואר כישראלי המודרני, שבמשך מחצית חייו תרם לביטחון ישראל כצנחן, וכיום הוא מאבטח מטוסים ושומר אישי של נשיא המדינה. בשנים האחרונות הוא גם מורה נהיגה.

 

"הקרב על ירושלים" בשער המגזין ()
"הקרב על ירושלים" בשער המגזין

 

הרקע למאבק על קריית היובל הוא בריחת החילונים מירושלים. בשבע השנים האחרונות עזבו 20 אלף חילונים את הבירה, ומספרם ירד ל-31 אחוז. מספר החרדים דומה, אבל הם בסימן עלייה. 35 אחוז מהתושבים פלסטינים מוסלמים, והשאר נוצרים. בכתבה התייחסו לכך שמדובר במקרה בוחן לזהותה של המדינה: "זו בריחה שהרבה ישראלים עוקבים אחריה בדאגה".

 

ברקע מתואר המאבק על גיוס בני הישיבה לצבא, ובהקשר הזה כותב השבועון היוקרתי: "אורח החיים הסגפני של החרדים מבוסס על התפישה של העולם הבא, אבל הפוליטיקאים שלהם - השפעתם וניסיונם רבים בעולם הזה, והם נהנים מסובסידיות למעונות יום לילדים, לחינוך ולדיור. מספרם גדל, והם משנים בצורה יסודית את הזהות של ישראל".

 

ארבע משמונה דירות כבר בבעלות חרדית 

ה"טיים" כותב כי לפני שלושה דורות החרדים כמעט שלא היו קיימים, וכי החזרה שלהם מאיימת על המארג החברתי של ישראל המודרנית. פירושה לא רק פיאות לגברים ופאה נוכרית לנשים, אלא גם הפרדה בין ילדים ובין ילדות בבתי הספר ואיסור להחזיק טלפון נייד חכם ולגלוש באינטרנט. כשחרדים מגיעים לשכונה, הם באים במספרים גדולים ומציעים מחירים מפתים לבעלי דירות חילונים. גיבלי עבר לקריית היובל לפני שלוש שנים. הוא היה החרדי הראשון בבית דירות. כעת מחזיקים חרדים ארבע משמונה הדירות בבניין, יש להם יותר ילדים והכיוון ברור.

 

פנחסי מספר בראיון שהוא אינו מתכוון לוותר על הזהות החילונית של קריית היובל, ושהוא מנהל מלחמת גרילה עירונית. "זוהי מלחמה על שטח", הוא אומר בעודו מספר על תופעות של הדבקת צילומי עירום של נשים על דלתות בתי הכנסת בשכונה כדי להרתיע את החרדים. "הם פוחדים שהילדים שלהם יראו דברים שאסור להם לראות. המסר שלנו מאוד חזק וברור: כאן המצב לא יהיה כמו רמות, רמות אשכול, נווה יעקב, מעלות דפנה. כאן הולכת להיות מלחמה".

 

הוא החל במאבק לפני שנתיים אחרי ששתי בריכות שכונתיות הודיעו על איסור רחצה של גברים ונשים בשעות היום, ובתי כנסת בלתי חוקיים צצו בבתים ובחנויות בשכונה. פנחסי וחבריו מתוארים כמי שמשיגים ניצחונות מקומיים, אבל מפסידים במערכה. החרדים מהווים פחות מ-20 אחוז מ-21 אלף תושבי קריית היובל, אבל הם ממשיכים להגיע, ותוך 15-10 שנה זו תהיה שכונה חרדית.

 

לאחרונה החלו כמה עשרות סטודנטים באוניברסיטה העברית להיכנס לשכונה ולרכוש דירות, אבל החרדים די בטוחים בכיבוש קריית היובל. בקרב על השכונה, טוען הצנחן-מאבטח נועם פנחסי, כל האמצעים כשרים. "הם צריכים לדעת", הוא אומר, "שאני עושה מנגל בשבת עם בשר חזיר. אנחנו מעשנים, וגם נביא לכאן זונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השער של המגזין "טיים"
הפגנה נגד מצעד הגאווה בי-ם
צילום: גיל יוחנן
חרדים בכניסה לבקו"ם, עוד נקודת מחלוקת
צילום: ירון ברנר
מומלצים