שתף קטע נבחר

אבן-חן הטיח בנתניהו: "לא נהרגו 44 ג'וקים"

ניצב בדימוס זאב אבן-חן שאיבד את בתו טופז באסון הכרמל, תקף את ראש הממשלה במהלך דיון שנערך בכנסת. נתניהו מצדו אמר למשפחות השכולות כי "יש שריפות שמשתוללות גם בקליפורניה" ושיבח את רכישת מטוסי הכיבוי

ראש הממשלה בנימין נתניהו עמד היום (ג') מול מתקפה מצדו של ניצב בדימוס זאב אבן-חן, אביה של טופז אבן-חן קליין, שנספתה באסון הכרמל. במהלך הדיון השני בוועדת הביקורת של הכנסת על אודות דו"ח מבקר המדינה בנוגע לאסון, הטיח אבן-חן בראש הממשלה: "מה שמעניין אותנו זו האמת. חשוב לנו לדעת מה שמתואר בתחקיר, אם זה נכון או לא נכון. אנחנו יודעים על אנשים שגססו. 44 אנשים נהרגו ולא ג'וקים".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הפרקליטות מודה: 12 אלף בחודש לעד מהולילנד

קמע הפלוגה נפסל: הצנחנים מאיימים במרד

אינדיאנים חטפו ישראלי לשעבר ביערות האמזונס

 

"אנחנו אנשים רגישים ופגיעים". אבן-חן בכנסת, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"אנחנו אנשים רגישים ופגיעים". אבן-חן בכנסת, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

אבן-חן הוסיף: "לא שמעתי אותך מעיר לאלי ישי או לשר האוצר יובל שטייניץ על דבריהם. ציפיתי משטייניץ שיתנצל בפני המשפחות על אמירותיו. אנחנו אנשים רגישים ופגיעים".

 

נתניהו הגיב לדבריו של אבן-חן ולדבריהם של בני משפחות שכולות נוספים ואמר כי "אני חייב להגיד שלא יכול להיות מישהו ששומע אתכם ולא מתרשם מכל האמירות שעולות לפעמים בהרמת קול אבל באיפוק. אני יודע מה גדול הכאב. דיברתי על זה עם אבן-חן ועם צביה (אמו של אלעד ריבן שנספה באסון) ועם אחרים שנמצאים כאן. אני מתרשם מהכאב הכבוש, אני רוצה להביע את הערכתי למשפחות שחיום יום יום עם הכאב הנורא הזה ובאות הנה ובסך הכול מדברות מלב שותת דם".

 

"מתרשם מהכאב הכבוש". נתניהו עם נציגי המשפחות, לפני הדיון בכנסת (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
"מתרשם מהכאב הכבוש". נתניהו עם נציגי המשפחות, לפני הדיון בכנסת(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

 

מוקדם יותר אמר ראש הממשלה נתניהו כי אין בכוונתו להתייחס לאסון האוטובוס. עם זאת, נתניהו בחר לדבר בפני הנוכחים בדיון על "שאלת השריפה". אחרי שתנועת ש"ס פרסמה סרטון הגנה על שמו של אחד המבוקרים בדו"ח - השר אלי ישי - שבו נאמר כי "גם באוסטרליה מתו באש", החליט גם ראש הממשלה נתניהו לנקוט קו דומה.

 

לדבריו, "יש הבדל יסודי בין שריפות ענק, ששריפות יער הן השריפה המובהקת להן לבין שריפות אחרות. אנחנו מדברים כאן במקרה מאוד קיצוני וחריג במדינת ישראל, אבל לא חריג בעולם. יש שריפות ענק בקליפורניה, סיביר, קנדה, יוון. השריפות הללו מכלות שטחים נרחבים משטחה של מדינת ישראל. אגב, אין שם ועדות חקירה".

 

בהמשך התייחס נתניהו על מפגש שקיים עם ראש ממשלת יוון לשעבר ג'ורג' פפנדראו ביולי 2010. לדבריו, "בעודנו יושבים על האי, אי מיוער שקצת מזכיר את הכרמל, אנחנו רואים אש פורצת עם להבות ענק בגובה של עשרה מטר, אולי אפילו יותר, 20 מטר ואני אומר לו 'ג'ורג', אולי כדאי שנפסיק את הארוחה'. הוא אמר לי 'למה?' ואומר 'אין צורך בזה'. כעבור דקות מופיעים מטוסים צהובים כאלה שכיבו את השריפה. הבנו שהדרך לטפל בשריפות ענק זה ברכישת מטוסי כיבוי ולכן קנינו מטוסי כיבוי".

 

חלק מנציגי המשפחות שהתרעמו על דבריו של נתניהו קטעו את דבריו וצעקו: "השריפה בכרמל לא מעניינת אותנו. אנחנו רוצים התייחסות לאסון האוטובוס. הילדים שלנו רוצים תשובות, נצטרך לתת להם תשובות". יו"ר הוועדה ח"כ אורי אריאל הצליח להרגיע את נציגי המשפחות השכולות.

 

עורר תרעומת בקרב נציגי המשפחות. נתניהו בדיון בכנסת, היום (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עורר תרעומת בקרב נציגי המשפחות. נתניהו בדיון בכנסת, היום(צילום: גיל יוחנן)

 

גם שר האוצר יובל שטייניץ - אחד המבוקרים בדו"ח אסון הכרמל - השתתף בדיון. "אני רוצה לפתוח ולומר שאני כמו כולם בעם ישראל משתתף בכאב המשפחות. זה אסון נורא", אמר שטייניץ בתחילת דבריו. "כולנו יודעים שתקציב הביטחון הוא תקציב מציל חיים בחירום, אבל חשובים לא פחות כמו חינוך, כמו חברה, כמו פיתוח, כמו קליטת עלייה. זאת שאלה שכל ממשלות ישראל מאז בן-גוריון התחבטו בה".

 

שטייניץ הוסיף כי "הדיונים התקציביים אינם יכולים להפוך את משרד האוצר לאחראי למערכות שכפופות למשרדים אחרים שמשרד האוצר אינו ממנה את אנשיהם. החלטת ממשלה הביאה לכך שתוספת ניתנה לתחומים הללו על חשבון תחומים אחרים. זה תפקידו של משרד האוצר, להסביר לממשלה מה המשמעות התקציבית והשרים צריכים להחליט על השינוי הזה בסדר העדיפויות. לאחר ובמהלך השריפה טיפלנו בשיקום של היישובים באזור הכרמל".

 

"לא ראוי לקיים דיון אצל המבוקר"

לפני הדיון בוועדת הביקורת של הכנסת אירעה דרמה לאחר שמבקר המדינה יוסף שפירא הודיע כי בכוונתו להחרים את הדיון מפני שהוא תוכנן להתקיים בלשכת ראש הממשלה. המבקר הסביר כי "אין זה ראוי לקיים דיון על דו"ח ביקורת אצל המבוקר".

 

לאחר הודעתו של המבקר, מסר ראש הממשלה נתניהו כי בעקבות דרישת נציגי המשפחות השכולות, הדיון יעבור לכנסת. בהודעה שפרסמה לשכתו נאמר כי ראש הממשלה "נענה לבקשת המשפחות השכולות לאפשר דיון פתוח לתקשורת בוועדה לענייני ביקורת המדינה בהשתתפותו". בעקבות הודעת נתניהו, הודיע גם המבקר מצדו כי בכוונתו להשתף בדיון בכנסת.

 

"תחושת טרטור". נתניהו בפגישתו עם נציגי המשפחות השכולות, היום (צילום: אבי אוחיון לע"מ) (צילום: אבי אוחיון לע
"תחושת טרטור". נתניהו בפגישתו עם נציגי המשפחות השכולות, היום(צילום: אבי אוחיון לע"מ)

  

סירב להגיע ללשכת ראש הממשלה. המבקר שפירא (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סירב להגיע ללשכת ראש הממשלה. המבקר שפירא(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לפני הדיון בכנסת, נפגשו חלק מנציגי המשפחות השכולות עם ראש הממשלה נתניהו בלשכתו. עמיקם ויזל, אביו של ערן שנספה באסון סיפר בהתייחסותו לפגישה כי "ראש ההמשלה אסף את המשפחות השכולות ואמר לנו שבעקבות בקשת המבקר הדיון ייערך בכנסת. פשוט משגעים אותנו, זה פרטץ' אחד גדול. עד היום שום דבר לא נעשה כמו שצריך".

 

שולמית פינטו מצפת, אמה של אושרת שנספתה בשריפה אמרה כי  "זה טרטור אחד שלם. אבל זו בעיה קטנה לעומת מה שאנחנו דורשים - ועדת חקירה ממלכתית. אנחנו מצפים שהאמת תצא לאור. כל מה שטענתי כלפי המשטרה - לא טעיתי. זה הישג גדול שהדיון יהיה חופשי ופתוח לתקשורת. רצינו שכולם ישמעו ושלא יטאטאו את זה מתחת לשטיח".

 

יו"ר הוועדה אריאל אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "אני חושב שראש הממשלה הבין שהדבר הנכון לעשות הוא לאפשר למשפחות השכולות להיות בכל הדיונים, ובדיון הזה בפרט. אני לא עד לשיחות בין נתניהו למבקר המדינה וברור שהמבקר אמר דברים ברורים והדיון חוזר למקומו הטבעי, שהוא הכנסת".

 

"לא סוגרים ישיבה של ועדת כנסת" 

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין שוחח הבוקר עם יו"ר הוועדה ח"כ אריאל ואמר לו כי "לא יכולה להיות ישיבת ועדת כנסת שלא תהיה שקופה לציבור ולא תקיים את הלכות הכנסת". ריבלין אמר עוד כי "במקרים יוצאי דופן ניתן לקיים ישיבת ועדה שלא במשכן הכנסת. עם זאת, ישיבת ועדה חייבת להיות פתוחה ושקופה לציבור באמצעות התקשורת. אין אפשרות לסגור ישיבה של ועדת כנסת".

 

דו"ח הביקורת "השריפה בכרמל - דצמבר 2010 מחדלים, כשלים ומסקנות" שהגיש המבקר לשעבר, מיכה לינדנשטראוס מתח ביקורת חריפה ונוקבת על שרי הממשלה, ובראשם על שר האוצר, יובל שטייניץ ועל שר הפנים, אלי ישי, שעליהם הטיל "אחריות מיוחדת". על ראש הממשלה הוטלה אחריות כוללת למחדל. ביקורת הוטחה גם בשר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ'.

 

הדיון הראשון בדו"ח הקשה על אודות השריפה, שבה קיפחו את חייהם 44 בני אדם, התקיים כחודש לאחר שהמבקר הקודם פרסם את ממצאיו. בדיון אז השתתף המבקר הנכנס שפירא וכן כל הגורמים הרלוונטיים לדו"ח, לרבות נציגי הממשלה, הרשויות המקומיות ורשויות ההצלה.

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתפו נועם (דבול) דביר, אביאל מגנזי, מורן אזולאי רון נוטקין ורועי ויינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הגיע לכנסת. נתניהו
צילום: גיל יוחנן
מומלצים