שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בקרוב: חובת סימון אלרגנים באריזות מזון ובמסעדות

  ל-ynet נודע כי בימים הקרובים יגיש משרד הבריאות לכנסת טיוטה סופית לשינוי תקנות בריאות הציבור, ובהן תחול חובה לסמן חומרים אלרגניים על אריזות מזון. בנוסף תיבחן אפשרות לחייב מסעדות בחוק ליידע את הסועדים על אלרגנים במנות

  האם נראה בקרוב פחות מקרי אלרגיה חמורים בשל אכילה במסעדות? לאחר שלפני כשנה נפטרה חן אפרת בת ה-26 לאחר שאכלה שוקולד המכיל אגוזים בבית קפה בתל אביב, פנו עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און במכתב לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן.

   

  בפנייתם טענו השניים כי כדי למנוע אסונות מהסוג הזה יש להכניס תיקון בחוק, אשר כיום אינו מחייב בעלי מסעדות לדווח לסועדים על חומרים אלרגניים במנות המוגשות.

   

  קראו עוד על אלרגיה למזון:

   

  שנה עברה מאז, ודבר לא השתנה. בחודש שעבר נמנע אסון דומה כאשר רופאי המרכז הרפואי "אסותא" הצילו ממוות פעוטה בת שלוש שאכלה במסעדה מנה המכילה חלב, שאליו היא אלרגית.

   

  בתגובה לפנייה נוספת לסגן השר ליצמן, כדי להתעדכן בנעשה בעניין החקיקה, הוא השיב היום (ד') מכתב לעורכי הדין ובו יידע אותם על סיום הליך ההכנה לקראת חקיקה שתחייב את יצרני המזון לסמן סימון אלרגני על אריזות מוצרי מזון. במצב הנוכחי כל סימון כזה נעשה על דעת היצרן ואינו חובה.

   

  במכתב ליצמן מסביר את העיכוב בחקיקה: "מדובר בהליך המחייב התייעצות עם גורמים חיצוניים רבים ואישור של משרד המשפטים, שיסתיים בימים הקרובים".

   

  ליצמן הוסיף ופירט צעדים נוספים הצפויים לשנות את פני הדברים בישראל בכל הקשור לאלרגיות למזון: מלבד חובת הסימון של מוצרים סגורים, במשרד הבריאות מגבשים בימים אלה מדריך לאלרגנים שיופץ למסעדות ולמקומות שבהם נמכר מזון בתפזורת, כמו שווקים.

   

  בנוסף, נשקלת אפשרות לאימוץ החקיקה המתגבשת כעת באירופה, אשר תחייב מסוף שנת 2014 לסמן מנות במסעדות בסימון אלרגני, או ליידע את הסועדים בקיומם של חומרים אלרגנים במנה.

   

  ליצמן אומר היום ל-ynet כי "מחובתנו לדאוג לצורכי האוכלוסייה הסובלת ממזון אלרגני ולהבטיח את שלומם ובטיחותם. תקנות בריאות הציבור שעליהן עמלים הצוותים המקצועיים במשרדי הבריאות והמשפטים יוגשו לכנסת בקרוב.

   

  "כולי תקווה שההליך יהיה מהיר, כדי שנוכל להשלים את המהלך לרווחת האזרחים הנזקקים לכך".

   

  עורכי הדין כהן ובר-און מסרו: "לשמחתנו סגן שר הבריאות קיבל את עמדתנו בכל הנוגע לסימון אלרגנים במזון. התקנות שעומד לפרסם סגן השר ליצמן הן צעד אמיץ ונכון שלו להגנה על הציבור. נדרשות כמובן פעולות נוספות, ולא נרפה מנושא חשוב זה עד שהמלאכה תושלם".   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כיום הסימון נעשה על דעת היצרן ואינו חובה
  צילום: shutterstock
  דבר לא השתנה אחרי שנה. עו"ד ורד כהן
  גם מסעדות יחויבו? עו"ד רענן בר-און
  צילום: צביקה טישלר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים