שתף קטע נבחר

הביון הצרפתי עקב אחרי הרוצח מטולוז שנים

משטרת צרפת התירה לפרסום מסמכים מסווגים שמראים כי המודיעין הפנימי עקב אחר מוחמד מראח ואחיו מ-2007. הוא זוהה כמי שעובר הקצנה, והתנהגותו תוארה כ"מטרידה"

מסמכים סודיים שהתירה משטרת צרפת לפרסום חושפים את עומק המעקב המשטרתי אחר מוחמד מראח, שאחראי לטבח בבית הספר היהודי בטולוז ולרציחתם של שלושה חיילים צרפתים. המסמכים, שפורסמו היום (יום ה') בכלי תקשורת בצרפת, מערערים על ההסבר הרשמי שלפיו היה מראח "זאב בודד" שלא ניתן היה לעצרו.

 

כבר לאחר שהתבררה זהותו של מראח נפוצו דיווחים על כך שהיה מוכר לרשויות הביטחון בארצו, אך חשיפת המסמכים הסודיים מראה עד כמה. המסמכים מראים כי המשטרה עקבה אחר מראח מ-2009 וב-2011 קבעה שהתנהגותו "מטרידה". מראח ואחיו עבד אל-קאדר היו נתונים למעקב של המודיעין הפנימי הצרפתי (DCRI). האח תועד על ידי המשטרה כבר ב-2007, בקשר לרשת שהעבירה ג'יהאדיסטים לעיראק מסוריה.

 

על פי מסמך מ-2010, מראח הצטרף לאחיו שהיה בקהיר, כדי ללמוד ערבית. באואתה שנה הוא זוהה על ידי הרשוית כ"מגויס חדש" של האיסלאם הקיצוני בטולוז. שמו מופיע ברישומים שוב בסוף אותה שנה, לאחר שנעצר בקנדהאר שבאפגניסטן. במסמכי שירות הביון נכתב אז שיש להעמיק את החקירה סביב מראח, בשל תהליך הרדיקליזציה שהוא עובר.

 

בסתיו 2011 ביקר מראח בפקיסטן והפך אחר כך ל"מטרה מרכזית" של שירות הביון. הוא נחקר עם שובו והתנהגותו תוארה כ"מטרידה".

 

מראח היה אחראי לשורה של מעשי רצח מסתוריים באזור טולוז שבדרום צרפת. בתחילה רצח מראח, שהושפע מגורמים איסלאמיסטיים קיצוניים, שלושה חיילים צרפתים - לכאורה בשל חלקם במאמץ המלחמתי של המערב נגד גורמי טרור באפגניסטן.

 

כוחות הביטחון בצרפת לא הצליחו לשים את ידם עליו, וכמה ימים אחר כך הוא הגיע רכוב על אופנוע לבית הספר היהודי בטולוז. הוא רצח את הרב יונתן סנדלר (בן 29) ושני בניו אריה (6) וגבריאל (3), וכן את הילדה מרים מונסנגו (8), שבה גם ביצע ללא רחם וידוא הריגה. את מעשי הרצח שביצע הוא תיעד במצלמת וידאו, אולם הם לא פורסמו.

 

אחרי הטבח המחריד שביצע מראח בבית הספר היהודי עלתה המשטרה על עקבותיו.

הוא התגלה מתבצר בדירה בטולוז, והמשטרה צרה במשך יותר מיממה על ביתו תוך שהיא מנהלת איתו משא ומתן. בסופו של דבר פרצו שוטרים לדירה, ובתום קרב יריות עם מראח חיסלו אותו בירייה בראשו.

 

לאחרונה פורסמו בתקשורת הצרפתית הקלטות ותמלולים של השיחות שנערכו עם מראח בעת שהתבצר, זמן קצר לפני מותו. הפרסומים עוררו זעם מצד משפחות הנרצחים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים