שתף קטע נבחר

בחזרה לבתים שעלו באש: "שום דבר לא נשאר"

תושבי קריית טבעון שבו לבתיהם שנשרפו. "עכשיו רואים את כל הנזק", סיפרו חגית ודוד גלעדי. עלי זובידאת מבסמת טבעון חיזק את ידיה של נעמי לחמן, שגם ביתה עלה באש: "אם מישהו עשה זאת בכוונה, צריך לשרוף אותו". החשד המרכזי: הצתה

"אהבתי את היער, לא הייתי מוכנה שיורידו עצים. לא האמנתי שזה יגיע הנה". כך תיארה הבוקר (יום ו') נעמי לחמן, תושבת קריית טבעון, את הרגעים שלפני פרוץ השריפה שכילתה את ביתה ביישוב. "כשיצאתי מהבית אתמול הוא עוד היה שלם, הייתי בטוחה שאני חוזרת אליו תוך כמה זמן. אבל כשראיתי מה נשאר ממנו קיבלתי שוק. לא יכולתי לדבר".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

בעקבות גל ההצתות: סיורים ותצפיות במוקדים

השריפה בטבעון: חשד להצתות על רקע לאומני

"פועלת פה חוליית מציתים". השריפה בטבעון

 

ריח עשן כבד עדיין אפף הבוקר את רחובות קריית טבעון, בעיקר באלה הפונים לוואדי שבו השתוללה האש - אש שכילתה בתים, צמחייה, רכוש ואת היער האהוב כל כך על התושבים. ברחוב זבולון בחנו הדיירים את שאריות הרכוש שלא שרד בדליקה.

 

"לא הצלחתי להירדם בלילה, בעיקר בגלל תוכניות שהגיתי על איך אני ממשיכה לגור בבית גם בזמן השיפוץ. תכננתי להקים לי פה חדר ולחיות בו עד שהכול שוב יהיה שלם", סיפרה לחמן, שביתה נשרף כמעט כליל. היא הסתובבה בין הריסות הבית וסיפרה: "זה היה הסלון, הוא היה מאוד גדול, היה לו גג רעפים יפה, היו פה תמונות מקוריות על הקירות. המון מסיבות היו לנו פה. היה לי מאוד נחמד בבית הזה ועוד יהיה, עוד יהיו פה מסיבות". היא הוסיפה כי העצים הגיעו עד הבית, ככה אהבה אותו. 

 

נעמי לחמן ליד ביתה שעלה באש (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
נעמי לחמן ליד ביתה שעלה באש(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

"לא האמנתי שזה מסוכן. עוד שלשום, כשהאש בערה ליד צומת תשבי חשבתי שזה רחוק מאיתנו", סיפרה. שכנים וחברים רבים הגיעו לביתה כדי לחזק את ידיה ולבחון מקרוב את הנזקים. בין הבאים היה גם עלי זובידאת מבסמת טבעון, יישוב בדואי סמוך. "הגעתי לעזור כי שמעתי שזה הבית של נעמי. אנחנו מכירים כבר 30 שנה", אמר. נעמי סיפרה: "הוא הגיע על הבוקר. התחבקנו. הוא עוזר לנו מאוד וכבר התחיל לעבוד. הוא ואני נולדנו פה, אני לא חושבת שמישהו מאיתנו היה רוצה אחרת". ועלי המשיך: "אם מישהו באמת עשה את זה בכוונה, צריך לשרוף אותו".

 

בבית הסמוך בחנו חגית ודוד גלעדי את הנזקים. "הבוקר הזה יותר קשה, רואים עכשיו את כל הנזק. שום דבר לא נשאר", אמרה כשהיא סובבת במה שנותר מהמטבח, נזהרת שלא להיפגע משברי הזכוכיות הרבים שעל הארץ. דוד סיפר שישנו אצל קרובי משפחה ושם גם יישארו בתקופה הקרובה. מתחת לבית חנתה מכונית עתיקה, פיאט משנת 1947 ששיפץ, אך נשרף כליל. 

 

בוחנים את נזקי השריפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
בוחנים את נזקי השריפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

 

השכנים בוחנים נזקים (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
השכנים בוחנים נזקים(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

ראש המועצה, דוד אריאלי, הגיע אף הוא לפגוש את התושבים, והבטיח כי המועצה תסייע להם בדיור חלופי עד שיפוץ הבתים. "אנחנו משוכנעים שמדובר בהצתות על רקע לאומני, כי זה בערך האירוע השמיני שמתרחש פה בחודש האחרון", אמר. "לא היו אבידות בנפש והנזק מסתכם בשלושה בתים שנהרסו ועוד עשרה שניזוקו, בזכות המוכנות של הרשויות באזור".

 

הוא סיפר כי המועצה המקומית וקק"ל הובילו בתקופה האחרונה דילול גדול מאוד של היער בסביבה, אפילו במרחק של מטרים ספורים מהבתים שנשרפו. "בלי הדילול הזה אני מעריך שהנזק והאסון היו יכולים להיות כבדים עוד יותר". עוד אמר כי כעת תפעל המועצה לצייד את כל הבתים בשכונה בגלגלוני מים ברכישה משותפת עוד לפני החגים.

 

"מה זה, התחילה מלחמה?"

בצד השני של היישוב, בבית האבות נוף טבעון שבו החיים למסלולם לאחר שאתמול פונו ממנו הדיירים, קודם כל למרכז יום לקשיש של המועצה ואחר כך לבית אבות אחר של אותה רשת. מנהלת בית האבות, ליליאן לייזרוביץ', סיפרה כי החשש הגדול היה שהעשן והאש יגיעו למחלקה הסיעודית שנמצאת בחלקו התחתון של המוסד. "התחלנו להעביר את החולים הסיעודיים למבנה הראשי שהוא יותר גבוה אך כשעה לאחר מכן התברר שצריך לפנות את כולם לאזור בטוח יותר".

 

זינגר. פעם ראשונה בניידת (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
זינגר. פעם ראשונה בניידת(צילום: אבישג שאר-ישוב)
 

שרה זינגר, אחת הדיירות בבית האבות, סיפרה: "באו ודפקו בדלת כשנחתי. אמרו שצריך לרדת ללובי. אמרתי, 'מה זה? התחילה מלחמה'? ואז הבנו שיש שריפה וצריך להתפנות. חלק מהדיירים נסעו לבתים של קרובים, כשבאו הקרובים שלי אמרתי, 'מה שיהיה יהיה, אני הולכת עם כולם'. זו הייתה הפעם הראשונה בחיים שלי שנסעתי בניידת של משטרה, ואני מקווה שגם האחרונה", אמרה בצחוק.

 

פינוי בית האבות בעת הדליקה (צילום: יעל אברמסון) (צילום: יעל אברמסון)
פינוי בית האבות בעת הדליקה(צילום: יעל אברמסון)
 

"אני חושבת שהתגברנו על זה יפה מאוד. בזכות ההנהלה, שעשתה עבודה טובה מאוד, וגם בזכות פיקוד העורף והרשויות האחרות. איך אומרים, עברנו את פרעה, אז עברנו גם את זה", סיכמה.

 

עם אחמדינג'אד במעלית

דיירת אחרת, ויטה לוי, אמרה כי האירוע היה טראומטי עבור חלק מהדיירים, בין היתר משום שהתעוררו משנת הצהריים בבהלה, אך הפינוי היה איטי שכן בבית האבות רק מעלית אחת. "זה לא היה סימפטי, תודה לאל שהאש לא הגיעה לפה, אבל מה שהעסיק אותי הוא מה יקרה אם נתנגש עם אחמדינג'אד ופה בבית האבות יש לנו רק מעלית אחת".

 

במקביל נמשכה חקירת המשטרה בחשד כי השריפה פרצה כתוצאה מהצתות. את החקירה מנהלת היחידה המרכזית במחוז חוף של המשטרה בפיקודו של ניצב משנה אלי אסייג.

 

אתמול עצרו מספר עובדים פלסטינים ששהו בטבעון באופן בלתי חוקי וכן את מעסיקם. הבוקר ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם.

 

חוקר השריפות של כיבוי האש קבע כי שתי השריפות שפרצו אתמול לפנות בבוקר בוואדי נבעו מהצתות, אך לגבי הגורם לפרוץ השריפה שכילתה את בתי התושבים עדיין אין מידע ודאי. אך כיוון שפרצה לפחות בשלושה מוקדים שונים, מתגבר החשד כי מדובר בהצתה. במקביל המשיכו הכבאים להיאבק בשריפות, אם כי קטנות. באזור איבטין וכפר חסידים כובו ארבעה מוקדי שריפות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יום לאחר הדליקה. טבעון
צילום: אבישג שאר-ישוב
השריפה כילתה בתי תושבים
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים