שתף קטע נבחר

הקיסר מקיסריה

קינג ביבי התאייד. קבלו את הקיסר מקיסריה המולחם לכיסאו. כדרכם של קיסרים, לא יפנה את הכס מרצון, לפני שיחולל פה נזק כבד. גם חלון ההזדמנויות למחאה ייסגר באוקטובר

ובימים האלה כבר אין מלך בישראל. קינג ביבי התאייד. הרכינו ראש, פנו מקום וקבלו את נתניהו הראשון, הקיסר מקיסריה, מושל ירושלים, מלוא כל הארץ כבודו.

 

בעוד אזרחים חרוצים וטובים ומשלמי מסים ואגרות בזמן מנסים להבין בדיוק מה קורה שם, במסמך המורכב שהוא תקנון הממשלה, וכיצד תביעותיו האחרונות של נתניהו לקבלת עוד ועוד סמכויות לידיו ישפיעו על חיינו, הרשו לי להרגיע: שום דבר לא קרה. זו בסך הכול תאוות השלטון של נתניהו שעברה את נקודת האל-חזור. הוא כבר לא דבק בכיסא, הוא מולחם אליו - ולעזאזל הכיסאות האחרים, בהם רוחפות מפחד אותן בובות הקרויות "שרים", שהן בכלל יציר כפיו של משהו שנקרא "האזרחים", המצויים כה רחוק מעיניו של הקיסר החדש עד כי הם נדמים כנמלים. משום כך נדמה לו שהוא יכול לדרוך עלינו, על השיטה הדמוקרטית כולה ועל המדינה הזאת באין מפריע.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

איראן גויסה למלחמה בנתניהו / שלמה אנגל

לשרוף את המועדון, ליהודים / שאול רוזנפלד

לפני איראן
נתניהו דורש סמכויות חסרות תקדים / אטילה שומפלבי
השרים יצביעו על שינויים דרמטיים בתקנון עבודת הממשלה, שיקנו לראש הממשלה סמכויות מרחיקות לכת: לעקר התנגדות שרים, לעכב החלטות שעברו ברוב ולקיים משאלי בזק
לכתבה המלאה

 

הבה נתרגם למלים נגישות את מה שהוא מנסה כעת להעביר בממשלה: מדובר בשינוי תקנון. טכני? משעמם? מעייף? תחשבו שוב, כי כל השינויים שהוא מבקש להוביל, בלי יוצא מן הכלל, הם כאלה שמעניקים לו סמכויות יתר בממשלה מעבר לכל מה שראש ממשלה אחר בישראל נטל לידיו ולקח משריו.

 

הוא רוצה להיות הפוסק האחרון ובעל זכות הווטו הבלעדית על כל החלטה שוועדת שרים חוקית החליטה. הוא רוצה לבטל החלטות של ועדות שרים ולהביא אותן לדיון שוב ושוב עד שבדרך של התשה תתקבל דעתו החולקת. הוא רוצה לבצע חיסול ממוקד לבקשות של שרים להביא עניינים להצבעה, והוא רוצה שמי שלא נוכח בישיבה לא יוכל להצביע על זה.

 

עוד? הנה עוד: אנחנו כבר יודעים היטב עד כמה הוא רוצה מלחמה. לא היינו יודעים אלמלא הצנזורה הייתה מאפשרת לנו לדעת. צודק או לא, ההחלטה הזאת גדולה מכדי להשאירה בידיו הבלבדיות של ראש ממשלה תאב שלטון עד כדי כך. נניח שהצבעתם ליכוד: האם אתם באמת רוצים שטייסינו ימריאו עם שחר על פי גחמתו האישית-פרטית, פלוס רוח גבית משרה - או שאתם מאמינים שצריך להתנהל דיון מושכל בממשלה, וכי כיוון שאין רוב כרגע למלחמה כזאת, עדיף שלא תתחולל, או שנחכה קצת עד אחרי הבחירות בארצות הברית?

 

אבל מלחמה איננה התחום היחיד שבו קיסר יכול להשאיר את חותמו בחיינו האזרחיים. תקציב? התנגדויות שרים ייקברו בהרף עין, ויחד עמן כל דו"חות הוועדות שמונו למראית עין כדי להיטיב עם אזרחים. הממשלה תאמץ את מסקנות הוועדה? היא תאמץ, הקיסר ימחק, אתם תשלמו, והכלכלה תמשיך לפרוח. אתם הזבל שמדשן את ערוגות הבושם הדמיוניות של הקיסר, שם הכול פורח מלבדכם.

 

תסמכו רק על עצמכם 

השרים יתנגדו? שיתנגדו. מי צריך שרים, הרי מדובר בהפרעה ל"משילות", המילה הכי ספינית באוצר הכוחני של קיסרנו. השיטה הדמוקרטית שלנו אכן קצת מסובכת ולא הכי קלה לעיכול, אבל היא מבטיחה שראש ממשלה לא יעשה ככל העולה על רוחו בדיוק מתי שמתחשק לו. לזה נועדו חסמים, בלמים, תקנונים ושרים. לא הם שמפריעים למשילות, להפך: הם מאפשרים לה להתרחש, בתנאי שראש הממשלה אכן יודע למשול. כלומר, לקבל החלטות קצת יותר משמעותיות ותבוניות מהזמנת סופרטנקר בגוגל, או הטחת מע"מ גבוה בעניים.

 

מי שעוקב אחרי מפעלות נתניהו, בשמחה או באימה, יודע שהאיש איננו מסוגל להחליט גם במחיר פגיעה אנושה באזרחים. אין לנו שר בריאות, כי הוחלט שלא להחליט בעניין הזה. זמן רב מדי לא היה שר רווחה, מאותם טעמים ממש. ועדת פלסנר הוקמה, ישבה, המליצה, פורקה. את מגרון עדיין לא פירקו. תהליך כלשהו עם הפלסטינים - אין. ארוחות צהריים לילדים ביום לימודים ארוך? בקושי. כמעט בכל תחום שבו נדרשת משילות לטובת אזרחי המדינה ועתידם הקולקטיבי בארץ הזאת, מדחוף נורא ועד חשוב נורא, גישתו של נתניהו היא שהדברים סובלים דיחוי ודחייה ואי-הכרעה, עד שהאזרח ימות, רצוי כמו הכלב של הפריץ.

 

קיסרים לא מפנים את הכס מרצונם, כך מלמדת ההיסטוריה. בדרך הם עושים המון נזק, והחלטותיהם הבלבדיות הורגות המון בני אדם. 500 האזרחים שייהרגו במלחמה הבאה, שעליה יוכל להחליט לבד, הם נתון שנתניהו מוכן כבר לספוג. ואתם? עד מתי תוכלו לספוג אותו ואת משילותו?

 

בימי כיבוש הארץ, לפני אלפי שנים כשלא היה מלך בישראל, קמו שופטים ועשו צדק עם העם. אין לנו כרגע על מי לסמוך שיסכל את כוונותיו של ראש הממשלה להכתיר עצמו לקיסר, אלא על בג"ץ. ועל עצמנו, כמובן. כי אם אנחנו לא נמלים, הכוונות של נתניהו צריכות להוציא כל אחד ואחד מאיתנו לרחוב כבר בקיץ הזה. יש לנו חלון הזדמנויות, אתם יודעים, עד אוקטובר. אחר כך כבר יהיה באמת מאוחר מדי, ולא רק ל-500 אזרחים.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתם הזבל בערוגתו של נתניהו
צילום: EPA
מומלצים