שתף קטע נבחר

אולמרט: "אין שום סיבה לתקוף עכשיו באיראן"

ראש הממשלה לשעבר התייחס לסוגיה האיראנית במפגש עם סטודנטים בקריה האקדמית אונו. "כותרות העיתונים מעוררות בי דאגה רבה מאוד. הנושא גורם נזק פומבי רב", תקף. "כבר ב-2003 אמרו שב-2007 תהיה פצצה גרעינית באיראן. אנחנו ב-2012, אין פצצה, זה לא קרה מעצמו, קרו כמה דברים"

אולמרט נגד נתניהו: ראש הממשלה לשעבר תקף הערב (יום א') את ההתנהלות סביב סוגיית הגרעין האיראני, את הדיון הפומבי של בכירי המערכת ובעיקר את "הניסיון לייצר דרמה מופרזת בנושא", כהגדרתו. במפגש עם סטודנטים שנערך בקריה האקדמית אונו, הבהיר אולמרט כי "המצב כרגע איננו מחייב פעולה ישראלית - עכשיו או בזמן הקרוב. אני שותף לעמדה שמדינת ישראל לא יכולה להשלים עם איראן גרעינית", הסביר, "השאלה היא איך מתמודדים עם זה. כבר ב-2003 אמרו שב-2007 תהיה פצצה גרעינית באיראן. אנחנו ב-2012, אין פצצה, זה לא קרה מעצמו, קרו כמה דברים, ואין דרך אחת". ynet העביר את המפגש בשידור חי.  

 

"כותרות העיתונים מעוררות בי דאגה רבה מאוד", אמר אולמרט בפתח דבריו, תוך שהוא מתייחס לדיון הפומבי שמתנהל באשר לתקיפה פוטנציאלית של מתקני הגרעין באיראן. "הנושא גורם נזק פומבי רב לישראל. אני חי בתוך עמי, שומע ורואה את החרדה על פני האזרחים. זה איננו תורם דבר ליכולת שלנו להתמודד עם האיום שאיראן מהווה. זה מקשה עלינו וממאיס אותנו", הדגיש.

 

אולמרט רמז שנתניהו וברק מתנהלים באופן היסטרי והציע להם לא לזלזל בבכירי מערכת הביטחון שמתנגדים לתקיפה. "לכולם יש עמדה משותפת לגבי התוצאות האפשריות של פעולה מהסוג הזה וגם לגבי הצורך או היעדרו בקיום מבצע מן הסוג שעליו מדובר", אמר, "יש כאן אחידות דעות שאנחנו לעיתים נדירות נתקלנו בה. כמובן נכון שההנהגה המדינית היא זו שמכריעה, אבל אני ממליץ מאוד שנאזין בקשב רב למה שאומרים לנו כל אנשי הביטחון".

 

אולמרט הוסיף כי בתקופת כהונתו, "אולי נתקלנו במצב דומה וניהלנו אותו בדרך חשאית, יעילה, מבלי שנאמרה מילה אחת, לא לפני, לא בעת ולא אחרי. אני ממליץ מאוד שגם את המאבק הזה ננהל בצורה מאופקת, בשיקול דעת, בקור רוח, באחריות. שלא נזרע בהלה פנימה ושלא ניצור מצב עם ממד של עימות עם גורמים שהם חיוניים לביטחון מדינת ישראל".

 

באשר לעיתוי הפעולה הרצוי, הבהיר ראש הממשלה לשעבר כי "איראן עוד רחוקה מלהגיע לאותו סף שאין ממנו דרך חזרה. אני יכול לומר שזה איננו המצב כרגע, שבו מתחייבת פעולה ישראלית, עכשיו או בזמן הקרוב, ואני יוצא מנקודת מבט שאיראן מתכוננת אליו. הדיבורים על כך שזה בלתי נמנע אינם משקפים את פני הדברים כפי שהם מוכרים לכל המערכת הביטחונית".

 

אולמרט, היום בקריית אונו. "איראן עוד רחוקה" (קרדיט:  עופר עמרם) (קרדיט:  עופר עמרם)
אולמרט, היום בקריית אונו. "איראן עוד רחוקה"(קרדיט: עופר עמרם)
 

אולמרט התייחס גם למחויבות ישראל להתחשב באינטרסים של ארצות הברית, ואמר כי "איראן עוד לא התקרבה לאותו סף שיחייב אותנו לעשות הערכת מצב מחודשת. אני חושב שזה יהיה לא נכון ולא אחראי להתעלם ממדינות אחרות. יש כאלה שמנסים ליצור רושם שהעמדה של ארצות הברית היא קצת עמומה. הניסיון לייצר דרמה מופרזת בשאלה הזאת איננו נבון ואיננו אחראי ואיננו מוסיף לביטחון האסטרטגי של מדינת ישראל. היחסים עם ארצות הברית לא פחות חשובים".

 

"לא יכולים לנקוט עמדה בבחירות בארה"ב"

ראש הממשלה לשעבר ביקר גם את אופי ביקורו האחרון בישראל של המועמד הרפובליקני לבחירות בארצות הברית, ואמר כי חש "אי נוחות מהמתכונת של ביקורו של מיט רומני. מדינת ישראל איננה חלק ממערכת הבחירות שמתנהלת בארצות הברית ואסור שהיה תהיה. אנחנו לא יכולים לנקוט עמדה. כשבירושלים באים אנשים ועושים איסוף תרומות נגד הנשיא, אז יש תחושה שמדינת ישראל היא חלק מההתגייסות בעד מועמד אחד ונגד אחר".

 

"אי נוחות". נתניהו עם מיט רומני (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
"אי נוחות". נתניהו עם מיט רומני(צילום: gettyimages)

 

ראש הממשלה לשעבר קרא לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים והתייחס

גם לדרמה במצרים, שם הדיח הנשיא מוחמד מורסי את שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי, והציע "לשקול את הדברים בקור רוח ולא להיחפז בתגובות".

 

הוא גיבה את עמדת מפלגת קדימה בעניין גיוס החרדים ואמר כי "חלק מהאוכלוסייה החרדית שאיננו משקיע את כל עולמו בלימוד התורה בהחלט יכול לשרת ולעשות דברים אחרים". לדבריו, "חבל שראש הממשלה זגזג בעניין הזה". הוא התייחס גם למחאה החברתית ואמר כי הוא משוכנע שניתן לקצץ בתקציב הביטחון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט, היום בקריית אונו
קרדיט: עופר עמרם
מומלצים