שתף קטע נבחר

מורסי נטל סמכויות מהצבא: "רוצה בטובת העם"

נשיא מצרים מבסס את שלטונו מול הצבא. לאחר שביטל את השינויים החוקתיים שפרסם הצבא לפני הבחירות ושמקנים למועצה הצבאית סמכויות נרחבות, פרסם מורסי הצהרה חוקתית המעניקה לו סמכויות מלאות, כולל יכולת להשפיע על החוקה. מורסי: ההחלטות לא נועדו להביך

אחרי השינויים הדרמטיים בצמרת הביטחונית המצרית, נשיא מצרים מוחמד מורסי מרחיב את סמכויותיו ומצמצם את כוחו של הצבא. מורסי הוציא הערב (יום א') הצהרה חוקתית שמעניקה לנשיא סמכויות ביצועיות וחקיקתיות מלאות ומאפשרת לו להשפיע על החוקה המצרית. הוא גם מי שאחראי על אישור התקציב והמעקב אחרי יישומו. אלפים התאספו בכיכר תחריר שבקהיר וחגגו את סילוקם של שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי ושל הרמטכ"ל סאמי ענאן. מורסי נשא דברים במוסד אל-אזהר ואמר: "המהפכה השיגה חלק מיעדיה ואנו נחושים להשיג את כל מטרותיה".  

 

נשיא מצרים הדיח את שר ההגנה והרמטכ"ל

 

מורסי בלשכתו. מבסס את שלטונו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורסי בלשכתו. מבסס את שלטונו(צילום: רויטרס)

 

על פי ההצהרה החדשה, המשיבה סמכויות לידי הנשיא, ניתנת לו הסמכות לחתום על הסכמים בינלאומיים ולהחליט מהי המדיניות המצרית בכל הנושאים. ההצהרה נותנת בידי הנשיא את הסמכות להקים ועדה שתכתוב את החוקה החדשה של מצרים, אם הוועדה שאמורה לעשות זאת תיכשל. הפרלמנט המצרי אמור למנות ועדה שתורכב ממאה חברים, ועליה יוטל לנסח חוקה חדשה שתובא למשאל עם.

 

התיקונים שהגבילו את כוחו של הנשיא עוררו כעס במצרים, כשהמועצה הצבאית הכריזה עליהם, זמן קצר לפני הבחירות. רבבות יצאו להפגין אז בכיכר תחריר, בקריאה לתת כוח בידי הנשיא ולנטרל את השלטון הצבאי.

 

הדרישה לבטל את השינויים שהכניס הצבא הייתה המכנה המשותף המרכזי בין האחים המוסלמים לבין הכוחות הליברליים במדינה. סביב דרישה זו התרכז המאבק הפוליטי עם צמרת הצבא, וראשי "האחים" הבהירו לאחר הבחירות כי בניגוד למסריו המרגיעים של מורסי בנאום הניצחון שלו הם מתכוננים לפעול במרץ לפירוק כל שרידיו של המשטר הישן.

 

הזעם גבר עם החלטת המועצה הצבאית לפזר את הבית העליון של הפרלמנט, שנשלט על ידי האחים המוסלמים. חשיבות הפרלמנט כרגע היא בעיקר ביכולת שלו להשפיע על גיבוש החוקה החדשה, באמצעות מינוי חברי הוועדה המנסחת. זה גם היה הרקע לחיכוך הראשון בין מורסי לצבא. מורסי הכריז על כינוס מחדש של הפרלמנט, צעד שהמועצה הצבאית התנגדה לו, ושבית המשפט החוקתי ביטל.

 

מורסי משביע את שר ההגנה החדש סיסי (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי משביע את שר ההגנה החדש סיסי(צילום: AP)

 

מורסי משביע את סגנו מכי. מובארק נמנע מלמנות סגן במשך 30 שנה (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי משביע את סגנו מכי. מובארק נמנע מלמנות סגן במשך 30 שנה(צילום: AP)

 

מוקדם יותר הערב ביטל מורסי את התיקונים החוקתיים שהקנו לצבא סמכויות נרחבות והגבילו את סמכויות הנשיא, לצד הכרזה על שורה של חילופי תפקידים בכל הצמרת הביטחונית המצרית. מורסי הדיח את שר ההגנה מוחמד חוסיין טנטאווי ואת הרמטכ"ל סאמי ענאן. הוא הוציא אותם לגמלאות, העניק להם עיטורים ממלכתיים ומינה אותם רשמית ליועציו.

 

מורסי גם הוציא לגמלאות את מפקד הצי, מהאב מוחמד ממיש, ומינה אותו לראש הרשות הממונה על תעלת סואץ. גם מפקד חיל האוויר, ריזא עבד אל-מגיד, ומפקד זרוע ההגנה האווירית, עבד אל-עזיז מוחמד סיף א-דין, הוצאו לגמלאות. עבד אל-מגיד מונה לשר לענייני התעשייה הצבאית. מורסי אף מינה לעצמו סגן נשיא - סגן נשיא בית הדין לערעורים לשעבר, השופט מחמוד מכי, שכבר נשבע בפניו אמונים.

 

מורסי: לא התכוונתי להעליב

מורסי נשא דברים באל-אזהר לרגל ליל אל-קדר, הלילה החשוב ברמדאן, ואמר כי "המהפכה השיגה חלק מיעדיה ואנו נחושים להשיג את כל מטרותיה. ההחלטות שקיבלתי היום לא מופנות כלפי אנשים מסוימים ולא נועדו להביך מוסדות מסוימים. אני רוצה בטובתם של העם והאומה". 

 

מורסי גם התייחס למבצע של צבא מצרים בסיני נגד ארגוני הטרור ואמר כי יש הישגים בחצי האי. "אנחנו נרדוף אחריהם עד שניפטר מהם. אנחנו מתכוננים לעימות עם כל מי שרוצה לאיים על מצרים וביטחונה", הכריז הנשיא.

 

"אני מפקד בעצמי על המבצע יחד עם אנשי המשטרה וכוחות הצבא. אין אפשרות שהמבצע יפגע באזרחינו בסיני, אלא הוא נגד מי שעשק, עבר את הגבול וקשר קשר. אין לנו בשום אופן רחמים ביחס לאותם בוגדים. אנו נמשיך בכל הכוח ויש לנו מה שצריך כדי להיפטר מכל הפושעים האלה. אני לא אשן בלילות עד שתושבי מצרים יהיו מרוצים ויהיו בטוחים בשלומם של בניהם בסיני".

 

"אני מודה לכל אחיי ובניי בכוחות המזוינים ומבקש מהם לשמור על המולדת. המטרה שלי היום לא הייתה להעליב איש אלא להזרים דם חדש". מורסי גם מסר כי מנגנוני הביטחון הצליחו היום לתפוס מספר רב של המעורבים במתרחש בסיני והם נטלו לידם את היוזמה במבצע. 

 

"הלם בשורות הצבא המצרי"

עדיין לא ברור אם וכיצד יגיב הצבא לשינויים. בכיר במועצה טען שטנטאווי ידע על העברתו מתפקידו וכי הדבר נעשה תוך התייעצות עם המועצה הצבאית. רשת אל-ג'זירה דיווחה מפי מקור צבאי כי טנטאווי וענאן לא הופתעו מההחלטה של מורסי ואף בירכו עליה. עם זאת, מקורות מסרו לעיתון "אל-יום א-סאבע" כי החלטות הנשיא נודעו לחברי המועצה הצבאית העליונה באמצעות הטלוויזיה, עם הודעתו של הדובר הרשמי של לשכת הנשיאות. המקורות אמרו כי בשורות הצבא המצרי שורר כעת הלם. הם מתחו ביקורת על העיתוי של חילופי הגברי, בזמן שבסיני נערך מבצע נגד הטרור.

 

ואילו מצדו השני של המתרס הפוליטי מברכים על השינויים ורואים בהם את השלמת המהפכה שסיימה את שלטונו של מובארק. המועמד לשעבר לנשיאות מצרים, עבד אל-מונעם אבו אל-פתוח,

שהודח מתנועת האחים המוסלמים, אמר בתגובה כי השלטון עבר כעת באופן ממשי לנשיא האזרחי הנבחר. הוא צייץ בטוויטר שלו: "המערכה הבאה שלנו היא חוקה שתכלול זכויות לעם הזה, לא משנה מי שליטיו".

 

ד"ר עיסאם עריאן, ממלא מקום יו"ר סיעת החירות והצדק של התנועה, שיבח את החלטתו של מורסי. "זהו הגל השני של מהפכת העם המצרי", צייץ עריאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מורסי בין טנטאווי וענאן, שהודחו
צילום: AP
מומלצים