שתף קטע נבחר

זנות ברישיון

חרף המיתוס על הכסף הגדול שיכולה אישה להרוויח כחשפנית, מדובר במציאות של השפלה, אלימות וניסיונות אונס

ביקור במועדון חשפנות בארץ הוא עניין די נפוץ שאף נחשב נורמטיבי, בדיוק כמו הזמנת חשפנית למסיבת רווקים. אז מה בעצם נורא כל כך במועדוני חשפנות? העובדה שמדובר באישה חשופה שמוצגת לראווה כמו מוצר בפני עשרות גברים? העובדה שבמועדונים הללו, ערב ערב, נקנה גופה של אישה כסחורה? העובדה שהאישה הופכת לחפץ - איבר מין מהלך (או רוקד) שכל מטרתו לספק בידור, שעשוע, ולהביא לפורקן מיני? כל הדברים האלה אינם אלא אפס קצהו של הנורא.

 

ר' (25) נולדה לבית קשה במרכז הארץ - מכות, התעללות ואווירת אלימות היו מנת חלקה מילדות. לאחר גירושי הוריה מצאה את עצמה ברחוב. בגיל 20, חברה לקחה אותה למצוא עבודה באחד ממועדוני החשפנות באזור הדרום. ר', שהייתה צעירה חסרת כול, התפתתה להבטחות בעל המועדון ש"מדובר באמנות", "זה רק לרקוד", "תעשי מלא כסף ותוכלי לקנות המון דברים".

 

זו לא אמנות. אילוסטרציה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זו לא אמנות. אילוסטרציה(צילום: רויטרס)

 

"בהתחלה הרגשתי מלכה, הרגשתי שמתייחסים אליי, שאוהבים אותי. לאט לאט ולמרות שבעצמך את מסרבת להאמין, את מבינה ששום דבר הוא לא כמו שזה נראה. את לא באמת חושבת שתמצאי את עצמך בחדרים עם גברים, עושה דברים", סיפרה בכאב, לאחר שחוותה התעללות והשפלה במשך כמה שנים בעולם החשפנות.

 

כסות לבתי בושת

זה יכול להיות "ריקוד פרטי" ("lap dance") על ספה, וזה יכול להיות "ריקוד פרטי" בחדר פרטי במועדון. תוך כדי ה"ריקוד" הגבר לש ונוגע באישה כאילו הייתה פלסטלינה: בחזה, בישבן ובכל מקום שאליו מגיעות ידיו. בכל מועדון נדרשות החשפניות גם לביצוע אקטים מיניים נוספים על מנת להביא את הגברים על סיפוקם.

 

איך שלא תהפכו את זה - כאשר חשפנית נדרשת לבצע אקט מיני תמורת כסף, זוהי זנות. אך הזנות לא מתרחשת רק בין כותלי המועדון. במקרים רבים, "מתווך" בעל המועדון בין חשפנית לבין לקוח המבקש לקבל שירותי זנות, שמתבצעים בין שבדירות סמוכות למועדון (אשר לעתים אף שייכות לאותם בעלים) ובין שבבתי מלון. כך מעידות חשפניות לשעבר ואף לקוחות רבים של מועדוני חשפנות, שחולקים "טיפים" בפורומים באינטרנט, אודות ה"אקסטרות" שניתן לקבל בכל אחד מהמועדונים.

 

כאשר נשים נאלצות לעבוד בין 12 ל-14 שעות ברצף, יום יום, לעתים אף מתגוררות במועדון ונתונות לחלוטין לחסדיו של בעל המועדון וחיות תחת פחד מתמיד מסנקציות - איומים שלא יעזבו את המועדון, שלא יספרו למשפחותיהן במה הן עוסקות, ועד להטלת קנסות - הרי שזו סרסרות. איך שלא תהפכו את זה, מועדוני חשפנות משמשים כסות לבתי בושת, ונהנים מרישיון הפעלת עסק בחסות המשטרה והעירייה.

 

התרסקות ידועה מראש

על-פי כל העדויות, אישה שהתגלגלה לחשפנות חוותה בעבר טראומה - אונס, פגיעה מינית, אלימות. חרף המיתוס (השקרי) על הכסף הגדול שיכולה אישה להרוויח בעולם הזה, המחיר הכבד המשולם בחשפנות הוא המחיר הנפשי. נשים רבות משחזרות את אותה הטראומה שפגעה בהן ונחרטה בנשמתן. על מנת להצליח ולשרוד במציאות הבלתי נסבלת הזו, מתפתחות התמכרויות למנגנוני ניתוק - שימוש באלכוהול, סמים וכדורים. נשים רבות סובלות מדיסוציאציה, נתק בין המציאות לבין הנפש החווה אותה.

 

זה מסלול של התרסקות ידועה מראש. מציאות של השפלה, אלימות, תקיפות מיניות וניסיונות אונס מצד לקוחות על בסיס כמעט יומי. "אחרי שנים על כדורים, הייתי פסיכית לגמרי. שקלתי 34 קילו וניסיתי להתאבד", שיחזרה ר'. "את חיה-מתה, רק גוף מהלך, כשבפנים כל הזהות שלך מחוקה".

 

לכן, אם חשבתם שחשפניות הן נשים חזקות, "משוחררות" שפשוט נורא אוהבות לרקוד עירומות על עמודי ברזל, משום שכך הן "בוחרות לעשות מלא כסף", חשבו שוב. אם היה נדמה לכם שביקור במועדון חשפנות כמוהו כצפייה תמימה במופע ריקוד עם "הטבות", דעו שזה ביקור בבית בושת. אם ביקרתם במועדון חשפנות, או הזמנתם חשפנית למסיבת רווקים - שיתפתם פעולה עם תעשייה שמנצלת נשים לזנות.  

   

עו"ד גילי ורון היא מנהלת מטה המאבק בסחר בנשים - פרויקט משותף למשרד עו"ד כבירי-נבו-קידר, ולעמותת עצו"מ מיסודו של הרב לוי לאור. 

 

מערך טיפול תמיכתי לנשים במעגל הזנות: סלעית (תל-אביב) 1-800-200-690, או בדף הפייסבוק.

ניתן לפנות גם ל"אופק נשי" (חיפה) 4238 / 4237 / 8526528 04.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
כסות לבתי בושת בחסות המשטרה והעירייה. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: עו"ד עמרי כבירי
גילי ורון
צילום: עו"ד עמרי כבירי
מומלצים