שתף קטע נבחר

ספינת טילים חילצה יאכטה מול חופי לבנון

דרמה בלב ים: ספינה צה"לית נשלחה לחלץ יאכטה ישראלית, שבני המשפחה שהפליגו בה שידרו אותות מצוקה מול חופי צור - לאחר שמים נכנסו לחדר ההגאים. ששת הנוסעים עושים את דרכם לחיפה. אין נפגעים

יאכטה ישראלית שעליה שישה בני אדם, אב אם, שלושת ילדיהם וסקיפר, חולצה הלילה (ג') בסיוע ספינת טילים של צה"ל, לאחר שהחלה לשקוע מול חופי העיר צור, במים בינלאומיים שמחוץ למים הטריטוריאליים של לבנון. 

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

"פלסטינית ילדה בן מזרע שהבריח אסיר עולם"

פצוע קשה בראש פינה: 'נכנס למלון כשסכין בגבו'

טקסס: חמוש פתח בירי באוניברסיטה, 2 נהרגו

 

מדובר ביאכטה "אודליה", שהפליגה מחיפה לקפריסין והחלה לשדר אותות מצוקה מול חופי לבנון - יותר מ-50 ק"מ מחופי צור - לאחר תקלה טכנית שבעקבותיה חדרו מים לחדר ההגה של היאכטה, שאורכה 12 מטרים. היאכטה מושכרת לרוב לקבוצות או שבעליה מארגנים הפלגות לקבוצות מאורגנות ללרנקה. הסיוע האזרחי שהוצע לא יכול היה להועיל, ולפיכך חיל הים ליווה את היאכטה לנמל חיפה. איש לא נפגע באירוע. 

 

דליה, מבעלי חברת איה-ים, שהשכירה את היאכטה לבני המשפחה, סיפרה כי הם יצאו אתמול לקפריסין, ואמורים היו לחזור ארצה בסוף השבוע. "לא קיבלתי הרבה פרטים על מה שהתרחש, ממה שאני יודעת אירעה תקלה. בעלי יצא לשם בלילה לסייע ואין לי קשר איתו", אמרה ל-ynet. 

 

דובר צה"ל מסר כי אמש התקבלה קריאת מצוקה מהיאכטה, שיצאה מכיוון נמל חיפה לנמל לרנקה בקפריסין. היאכטה דיווחה כי עקב תקלה במנועה החלו לחדור אליה מים. עם קבלת ההודעה יצא כוח של שייטת ספינות הטילים במטרה להגיש סיוע ליאכטה. אוניית חיל-הים "רומח" איתרה את היאכטה והגישה לה סיוע. האם והילדים הועלו לספינת הטילים ואילו האב, סקיפר מקצועי, נשאר עם הסקיפר הנוסף על היאכטה שהובלה על ידי הסטי"ל. יאכטה נוספת שהייתה באזור עסקה אף היא בניסיונות חילוץ של היאכטה שנתקעה.

 

סגן מפקד שייטת הסטי"לים, סגן אלוף א', עדכן בשיחה עם ynet כי שתי יאכטות וסטי"ל יצאו לעבר היאכטה שנתקעה. "הלוחמים הורידו מייד את הילדים והאם מהיאכטה והם הועברו לסטי"ל, קיבלו טיפול טוב, אוכל ושתייה ומקום לנוח. הם שמחו לראות אותנו". לדבריו, שני אנשי צוות של חיל הים ירדו ליאכטה לבצע בקרת נזקים, והצליחו לצמצם את דליפת המים לחדר ההגאים. לאחר מכן, בשיירה, יצאו היאכטות והסטי"ל בחזרה לחיפה, כאשר האוניות מישראל גוררות את היאכטה שנתקעה. א' הוסיף כי הנתיב שבו הפליגה אתמול אחר הצהריים היאכטה הינו נתיב טבעי במים הבינלאומיים שכלי שיט רבים משתמשים בו בדרכם לקפריסין.

 

לדבריו, "הסכנה הייתה יותר שהיאכטה תטבע בגלל חדירת המים. האירוע לא התרחש במקום מסוכן, אבל אם אתה עומד שם זמן רב ללא תנועה אתה עלול להיסחף למקום שבו אתה לא רוצה להיות". הוא סיפר כי כבר היה שותף לחילוץ אזרחים מלב ים, "כחלק מהמשימות שלנו. זו החובה שלנו כימאים".

  

באוגוסט בשנה שעברה עצרה מצרים ארבעה מאבטחים ישראלים וארבעה אנשי צוות שהיו על היאכטה "sea bell" באזור מצרי טיראן. בתום חקירתם ולאחר התערבות משרד החוץ, הוחלט לשחרר את המאבטחים לישראל. התקרית התרחשה לאחר שהיאכטה שעליה היו המאבטחים הישראלים נתקלה בספינת משמר מצרית. המאבטחים, שהועסקו באופן חוקי, השליכו את כלי הנשק שלהם למים.

 

במרס האחרון הוחזר לארץ אחמד ג'מאל דעיף, ערבי-ישראלי ששחה מהחוף בנהריה ללבנון. דעיף נעצר בספטמבר 2011 על-ידי צבא לבנון לאחר שהגיע לאזור נאקורה. הוא נתפס לבוש בחליפת צלילה ונלקח לחקירה בידי הגורמים המשפטיים המוסמכים בלבנון. בלחץ של הצלב האדום הוא שוחרר והוחזר לישראל.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סטי"ל יוצא מחיפה (ארכיון)
צילום: אבישג שאר-ישוב
ארכיון
צילום: AP
מומלצים