שתף קטע נבחר

בלי בידוק: פלסטינים באוטובוס מהשומרון לת"א

פועלים מנצלים את התחבורה הציבורית ומגיעים למרכז הארץ ללא בידוק ביטחוני. מתנחלים התלוננו, בצה"ל "מחפשים פתרונות"

פלסטינים ביהודה ושומרון מצליחים לעקוף את כל נקודות הבידוק של צה"ל וכוחות הביטחון בקלות יתרה: הם פשוט עולים על אוטובוס ונכנסים לישראל ללא הפרעה. בצה"ל מודעים לכך ומנסים למצוא פתרון לבעיה המתהווה.

 

במערכת הביטחון משקיעים משאבים רבים כדי למנוע כניסת גורמים עוינים לישראל, מיליארדים הושקעו בבניית גדר הפרדה, אך כעת נדמה שלא רק פועלים פלסטינים אלא גם מחבלים עלולים לעלות על אוטובוס בסמוך לשכם, ולהגיע בקלות ובמהירות למרכז תל אביב.

 

פועלים פלסטינים בדרך למרכז. ללא הפרעה ()
פועלים פלסטינים בדרך למרכז. ללא הפרעה

 

חברת "אפיקים" מחזיקה ברישיון להסעת נוסעים מהשומרון לאזור המרכז. הבידוק באוטובוסים שלה שטחי ומסתכם במעבר מהיר של איש ביטחון בין הנוסעים. לפיכך, מנצלים זאת פועלים פלסטינים, שעושים את הדרך לתל אביב וחזרה ללא הפרעה. בחלק מהמקרים נרשמו עימותים בין יהודים לפלסטינים או שהמשטרה הוזעקה משום חשש של אחד הנוסעים כי יש מפגע על האוטובוס.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"אני עושה את הדרך הזו פעמיים ביום וזה נהיה סיוט", אומר אחד הנוסעים. "יש הרבה פעמים מריבות ודחיפות ואנשים יורדים כי הם מפחדים. חשוב להסביר שאין לאף אחד בעיה שהם ייסעו באוטובוס, זו זכותם, אבל חייבים למצוא סוג של בקרה על מי נכנס לתוך ישראל. נוצר מצב שמציעים אוטובוס עם מזגן לארגוני הטרור".

 

נוסעים רבים פנו ל"אפיקים" והעלו בפניהם את הבעיה בניסיון למצוא לה פתרון. מנכ"ל החברה פנה לכלל הרשויות בבקשה כי יסייעו לו למצוא פתרון לנושא, אולם הוא מוגבל מבחינת החוק משום שהנהגים שלו לא יכולים לסנן נוסעים.

 

בוועד מתיישבי השומרון ובמועצה האזורית שומרון אף ערכו מעקב מצולם אחר התופעה והעבירו את הממצאים לכוחות הביטחון. "זה פשוט מצב אבסורדי שבו המדינה משקיעה מיליארדים באבטחה, מיגון גדרות ושערים ובמניעת כניסה של מחבלים לישראל אבל משאירים להם פתח כל כך קורץ להיכנס בקלות לישראל או לאחד היישובים, להניח מטען ולחזור בלי בעיה", אומר ראש מועצת שומרון, גרשון מסיקה.

 

ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי הם מודעים לנושא אך "האחריות לבידוק הנכנסים לישראל ובכלל היא של צה"ל. יש לציין כי בכל הנוגע לנסיעה בשטחים הדבר תואם את החוק ולא מדובר בשוהים בלתי חוקיים. מכל מקום, בכל קריאה או חשד לאירוע כמובן שהמשטרה מתערבת במהירות".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הנחיות הבידוק במעברים בגזרת יהודה ושומרון הן ברורות. הטענות המועלות מוכרות בחלקן לגורמי צה"ל, אשר לאחרונה בוחנים דרכים להתמודדות עמן בשיתוף כלל הגורמים הנוגעים בדבר". 

 

מחברת אפיקים נמסר בתגובה: "העניין התעבורתי אינו תחת אחריותנו. אנו פועלים בהתאם לחוק ומחפשים פתרון תחבורתי לעניין על מנת לשרת את כלל הלקוחות".

 

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "נוסעים פלסטינים המחזיקים בהיתרי כניסה לישראל רשאים להשתמש בשירותי התחבורה כשאר הנוסעים הישראלים, ללא כל הבדל. על צה"ל והגורמים הרלבנטיים האחראים על יו"ש למצוא פתרונות שיאפשרו להבטיח את ביטחון הנוסעים הישראלים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אוטובוס אפיקים. פנו לעזרה
גדר ההפרדה. נעקפת בקלות
צילום: רויטרס
מומלצים