שתף קטע נבחר

ת"א: הבסיס בתל ברוך יוחלף במגדלים רבי קומות

אחרי שנים ארוכות של מאבק משפטי, צה"ל הודיע כי יפנה את בסיס האנטנות בשכונת תל ברוך בצפון תל-אביב עד סוף השנה. המשמעות: מכשול נוסף בפני בנייה לגובה בעיר הוסר - ותוכנית "הגוש הגדול" של העירייה לבניית 12,500 דירות חדשות תואץ

עוד חסם הוסר בדרך לבניית 12,500 יחידות דיור בשכונת "הגוש הגדול " על חוף ימה צפוני של תל-אביב. משרד הביטחון הודיע, לאחר שנים של מאבקים משפטיים, כי הוא יפנה עד סוף השנה את בסיס האנטנות בחוף תל ברוך.

 

כתבות נוספות על הגוש הגדול בערוץ הנדל"ן :

 

תוכנית הבנייה 3700, אותה מקדמת עיריית תל-אביב, משתרעת על פני שטח של 1,900 דונם באזור שכונת "הגוש הגדול" בצפון תל-אביב. בסיס תל ברוך תפס כשלושה דונם, אך פינויו היה הכרחי לקידום התוכנית בשל הגבלת גובה הבנייה שהייתה מותרת לצדו.

 

הקרקע עליו יושב הבסיס נמצאת בבעלות פרטית של 400 תושבים, אולם לטענת הבעלים צה"ל תפס חזקה על הקרקע בניגוד לדין. בבסיס אף הוצבו אנטנות גבוהות ונסללו כבישי גישה.

 

פיצויים בסך 1.6 מיליון שקל

ההתנהלות המשפטית של בעלי הקרקע מול משרד הביטחון החלה עוד בשנות ה-90, בדרישה לסילוק ידו של צה"ל מהשטח. לאחר שנים של דיונים משפטיים קבע בית המשפט בחודש ינואר האחרון כי בפני הצבא קיימות שתי אפשרויות: האחת היא לפנות את השטח; והשנייה היא לצאת להליך של הפקעה, הטומן בחובו מכשולים פרוצדורליים וכן פיצוי לבעלי הקרקעות.

 

חברת שמאות מטעם בית המשפט הוסיפה וקבעה כי צה"ל יפצה את בעלי הקרקעות על שימושו בקרקע בין השנים 2007-2011 ב-1.6 מיליון שקל.

 

לאחר קביעת בית המשפט פנה משרד הביטחון למשרד האוצר, בבקשה להתחיל בהליך להפקעת הקרקע מהבעלים. הבעלים, שיוצגו על ידי עו"ד מרים דונין, התנגדו להפקעה. כעת, כאמור, חזר בו משרד הביטחון מהחלטתו והודיע כי יפנה את הבסיס.

 

הדמיה של תוכנית "הגוש הגדול" של עיריית תל-אביב (הדמיה: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים בע"מ) (הדמיה: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים בע
הדמיה של תוכנית "הגוש הגדול" של עיריית תל-אביב(הדמיה: קולקר קולקר אפשטיין אדריכלים בע"מ)

 

זריקת מרץ לשני הצדדים

החלטת משרד הביטחון לפנות את בסיס האנטנות נותנת, מצד אחד, זריקת מרץ משמעותית לתוכנית 3700 של עיריית תל-אביב להקמת 12.5 אלף יחידות דיור. מצד שני, פינוי הבסיס נותן זריקת מרץ גם למתנגדי התוכנית, שכעת עמלים על הגשת התנגדויותיהם לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה.

 

עיקר טענות המתנגדים לתוכנית היא כי תוכנית זו היא פשרה זמנית של הערייה, המתבטאת בכמות מצומצמת של יחידות דיור. לדבריהם, יהיה נכון יותר לבנות בנייה גבוהה יותר ולהוסיף עוד שטחים ירוקים. לטענת המתנגדים, אין זה הגיוני לתכנן תוכנית כל עוד שדה דב קיים. עם פינוי שדה דב, תוסר מגבלה נוספת - מה שיאפשר בנייה גבוהה אפילו עוד יותר, שתביא לכמעט פי שש יותר יחידות דיור בצפון העיר.

 

לפני מספר חודשים הציג מהנדס עיריית תל-אביב לשעבר, ישראל גודוביץ, תוכנית חלופית לתוכנית העירייה הנקראת "אין לי עיר אחרת". על פי התוכנית, השטח המתוכנן בתוכנית "הגוש הגדול" יאוחד עם מתחם שדה דב ויתפרש על פני שטח של 3,400 דונם - ויכלול לא פחות מ-70 אלף דירות.

 

"תוכנית 3700 של עיריית תל אביב נוגדת כל הגיון תכנוני בשלוש רמות", אמר היום גודוביץ ל-ynet. לדבריו, התוכנית נוגדת את תוכנית המתאר הארצית לציפוף מרכזי ערים (תמ"א 35); בונה בתחום האסור של שדה התעופה; וכוללת בנייה של שטחים על מצוק הכורכר, שהוא בתחום 300 מטרים מהים, שם מוגבלת הבנייה לשם הגנה על משאבי החוף של המדינה.

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תל ברוך. הבסיס יפונה
צילום: ירון ברנר
צילום: עידו אפרתי
הגוש הגדול. השכונה תורחב
צילום: עידו אפרתי
מומלצים