שתף קטע נבחר

הונגריה: פוליטיקאי אנטישמי גילה שהוא יהודי

צ'אנאד סגדי הקים תנועה לאומנית, התבטא נגד יהודים ש"קונים את הונגריה" והיה כוכב עולה בשמי מפלגת הימין הקיצוני. עד שגילה שסבו וסבתו יהודים ניצולי שואה. הוא מגדיר עצמו "100 אחוז הונגרי" אך בינתיים נפגש עם רב חב"ד

הכוכב העולה בשמי מפלגת הימין הקיצוני בהונגריה, צ'אנאד סגדי, היה ידוע בהערותיו הארסיות כלפי יהודים: הוא האשים אותם ב"קניית" המדינה, יצא נגד "היהודיות" של האליטה הפוליטית וטען כי הם מחללים את הסמלים הלאומיים של הונגריה. ואז הגיע הגילוי המרעיש – סגדי עצמו הוא יהודי.

 

סגדי. הקים ארגון לאומני שהזכיר את "צלב החץ" הנאצי (צילום: AP) (צילום: AP)
סגדי. הקים ארגון לאומני שהזכיר את "צלב החץ" הנאצי(צילום: AP)

 

לאחר שבועות של שמועות באינטרנט הודה סגדי ביוני כי סבו וסבתו מצד אמו היו יהודים. הדבר הופך אותו ליהודי מבחינת ההלכה. סבתו הייתה ניצולה מאושוויץ וסבו שרד במחנות הכפייה הנאציים. מאז, הקריירה של סגדי בן ה-30 בהתרסקות. הוא סירב להתראיין לכתבה.

 

השורשים המפתיעים נחשפו עם חשיפת קלטת שמע מ-2010, שבה נשמע סגדי מציע כסף וטובות הנאה לעבריין מורשע, זולטן אמברוש, כדי שלא יחשוף את מוצאו המפתיע. סגדי נשמע מופתע באמת כשאמברוש מספר לו שבידיו מסמכים המוכיחים כי הוא יהודי. סגדי הודה כי נפגש עם האיש אך טען שהקלטת שונתה. מפלגתו, "יוביק", סבורה כי היא אותנטית. אמברוש אמר כי הקליט את השיחה כחלק ממאבק פנימי במפלגה, שנועד לדחוק החוצה את סגדי.

 

בחודש שעבר הוא נאלץ להתפטר מתפקידיו במפלגה ולוותר על החברות בה. בשבוע שעבר היא דרשה ממנו גם לוותר על כיסאו בפרלמנט האירופי. לטענת "יוביק", הבעיה איננה מוצאו היהודי של סגדי, אלא השוחד שהציע לעבריין.

 

סגדי התפרסם לראשונה ב-2007, כשהקים את "המשמר ההונגרי", ארגון שמדיו השחורים ודגליו המפוספסים הזכירו את "צלב החץ" – המפלגה ההונגרית הנאצית ששלטה במדינה בסוף מלחמת העולם השנייה ואנשיה רצחו אלפי יהודים. בסך הכול, 550 אלף מיהודי הונגריה נרצחו בשואה, רבים מהם נשלחו לאושוויץ. כעבור שנתיים הוצאה תנועתו של סגדי אל מחוץ לחוק.

 

סגדי הצטרף ל"יוביק", שהוקמה ב-2003, והפך לאחד ממנהיגיה הבולטים והקולניים. מאז 2009 הוא מייצג אותה בפרלמנט האירופי בבריסל.

 

"שאלתי על הטרנספרטים"

סגדי גדל כנוצרי. ביוני הוא סיפר לכלי תקשורת בהונגריה, בהם ביטאון המפלגה, כי לאחר הפגישה עם אמברוש הוא שוחח ארוכות עם סבתו. היא סיפרה לו על עברה היהודי-דתי של המשפחה. "רק אז התחוור לי שהיא באמת יהודייה. שאלתי אותה על הטרנספורטים. היא הייתה באושוויץ ובדכאו והיא הניצולה היחידה בכל המשפחה המורחבת". סגדי אמר כי הוא מגדיר את עצמו כ"בעל מוצא יהודי" וכי הוא "100 אחוז הונגרי".

 

אושוויץ. סבתו הייתה הניצולה היחידה במשפחה המורחבת (צילום: AP) (צילום: AP)
אושוויץ. סבתו הייתה הניצולה היחידה במשפחה המורחבת(צילום: AP)

 

סגדי הכחיש כי התבטא אי פעם באופן אנטישמי, אך מראיונותיו בתקשורת עולה תמונה אחרת. בנובמבר 2010 אמר לטלוויזיה הממלכתית כי ההפרטה של נכסיה הלאומיים של הונגריה נעשתה בידי אנשים באליטה הפוליטית ההונגרית שמתאפיינים ב"יהדותיות".

 

באותה שנה אמר גם ש"הבעיה של הימין הקיצוני עם היהודים" היא שאמנים ואינטלקטואלים

יהודים חיללו את הסמלים הלאומיים של המדינה, כמו כתרו של המלך שטפן הקדוש, המלך הנוצרי הראשון של הונגריה. סגדי התלונן גם על "רכישות ענקיות של נדל"ן בהונגריה כדי להביא תושבים מישראל".

 

בתחילת החודש נפגש סגדי עם הרב שלמה קובס מקהילת חב"ד בהונגריה. הוא התנצל על הערות שפגעו בקהילה היהודית והבטיח לבקר באושוויץ. קובס אמר כי הפגישה לא הייתה קלה, אך הוא מקווה לטוב. "צ'אנאד סגדי מצוי בתהליך קשה של תיקון, הכרה עצמית, בחינה מחדש ולמידה, שאנו מקווים שייגמר באופן חיובי. הדבר תלוי בו", אמר קובס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סגדי. שיחה ממושכת עם הסבתא
מומלצים