שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פנסוניק TZ30: מצלמה קומפקטית עם זום גדול
  Panasonic DMC-TZ30 מציעה זום של עד פי 20 בגוף קומפקטי שמסוגל להשתחל לכל כיס. יחד עם מקלט GPS מובנה וגם ממשק מגע חכם, מבטיחה ה-TZ30 להיות החפץ הראשון שייכנס לתיקכם לפני היציאה לטיול. מקיימת?
  רבים מאיתנו מחפשים את ה"חבילה השלמה" במצלמה: איכות גבוהה, אריזה קומפקטית וגם זרוע זום ארוכה. מגבלות פיזיים ואופטיים מונעים את קיומה של מצלמה שמסוגלת לעשות את הכל ובצורה הטובה ביותר עם אריזה קטנה, אך אך שיפור טכנולוגיית החיישנים ומעבדי התמונה מצליחים לשפר את תוצר התמונות גם באלו הקטנות יחסית.

   

  עוד ב-dtown:

   

  התחזקות הסמארטפונים בגזרת הצילום מאיימת על קיומן של המצלמות הקומפקטיות, אשר צריכות לספק את ה-X פקטור שלהן ולא - ייכחדו מהעולם מהר מאוד. לראיה, רכיב ה-GPS, שמוצא עצמו הכרחי בסמארטפונים, וכן גם ממשק המגע שמציעה ה-TZ30, הן תכונות שלא היו טריוויאליות (ועדיין לא) עד כה במצלמות.

   

   

  עיצוב ומבנה  

  מפגש ראשון עם ה-TZ30 מפתיע לטובה מבחינת מידות המצלמה: 105 מ"מ רוחב, גובה של 59 מ"מ ועומק של 28 מ"מ מאפשרים כאן גוף קטן וקומפקטי. המשקל המירבי, יחד עם כרטיס זיכרון וסוללה עומד על 209 גרם בלבד, קליל מאוד. הגוף עצמו עשוי פלסטיק קשיח ובעל פס מתכתי לאורך המצלמה. המצלמה מבריקה וחלקלקה במגע, אבל בקדמתה מצוי משטח גומי המיועד לאפשר אחיזה נוחה יותר. המצלמה הינה מעט מעוקלת בקדמת הגוף לשם האחיזה ואינה מיושרת לחלוטין, אך יחד עם זאת, קשה לומר שיש לה גריפ של ממש.

   

  בצידה הימני של ה-TZ30 נוכל לראות את פתחי החיבור למיקרו HDMI ומיקרו USB. בחלקה העליון של המצלמה נוכל למצוא את מתג ההפעלה, לחצן מהיר להקלטת וידאו, ידית זום, גלגלת אפשרויות הצילום וכן גם רמקול ומיקרופון סטריאופוני.

   

  בצידה האחורי של המצלמה אין יותר מדי סיבוכים וגם שם סידור הכפתורים פשוט וקל - עם מתג וידאו/סטילס, כפתור גישה למד החשיפה או למפה (בהתאם לתפריט בו אנו נמצאים), כפתור לאפשרויות במהלך צילום, כפתור לתפריט מהיר בכל מצב וכפתור נוסף אשר משנה את אופן התצוגה. 

   

  סידור הכפתורים הינו על פניו, נוח מאוד, אך במגע ראשון ניתן להרגיש שכל הכפתורים במכשיר, מלמעלה ועד למטה, פשוטים מאוד ופלסטיקיים בתחושה. הכפתורים העגולים אשר סמוכים למסך קטנים מאוד ולעתים קשה ללחוץ עליהם. בעניין זה, משתמשים עם אצבעות קטנות יותר באופן יחסי, יוכלו לתפעל את המצלמה בנוחות גבוהה יותר.

   

   

  מסך המצלמה הינו ברזולוציה של 460,000 נקודות ובגודל של 3 אינץ'. המסך ברור וחד יחסית, ועל כך אפרט בהמשך.

   

  ממשק המצלמה

  ה-TZ30 מכילה ממשק מגע, בחלקה. ניכר כי הממשק הולבש על ממשק קיים ונוצרו תפריטים חיצוניים, לשם השימוש במגע. בעוד שכל התפריטים סטנדרטיים, יש כאן סוג של "תפריט מקדים", תלוי בבחירתכם (וידאו, סטילס, GPS), עם אייקונים מספיק גדולים כך שנוכל ללחוץ עליהם עם האצבע. ממשק המגע אינו קפסטיבי כמו באייפון לדוגמא, אלא רסיסטיבי, ויש צורך בהפעלת לחיצה קלה כדי שהמסך יזהה את המגע. הממשק נחמד, אבל הרושם שהוא משאיר מרמז שהוסיפו אותו רק כדי שזה יהיה "Nice to have". למעשה, המקום היחיד שבו ממשק המגע מרשים ועוזר הוא בעת צילום - אפשרות הזום ע"י מגע במסך היא נהדרת, ולדעתי כל יצרן צריך לאמץ אותה.

   

  חוץ מממשק המגע, התפריטים נוחים למדי ומכילים רקע לבן, שמקל מאוד על הקריאה והשימוש. המסך אינו חד מאוד אבל ברור בשל הצבעים שנבחרו – רקע לבן, כיתוב שחור, הדגשות צהובות וכן גם סימונים אפרפרים. בשורה התחתונה, הממשק קל, מהיר ונוח. לא הסתבכתי וכל אפשרות מבוקשת נמצאה מהר.

   

  תוספת ה-GPS מצויינת וגם מפותחת דיה בכדי לקבל תפריט נפרד משלה, שם נוכל לראות מה צילמנו והיכן. זהו יתרון גדול למי שמטייל הרבה ורוצה למפות את כל המסלול שלו על פי התמונות שצילם.

   

  מפרט ותכונות 

  למרות הגוף הקטן, כוללת ה-TZ30 זום מקסימלי של עד פי 20 ועם חיישן בגודל של 1/2.33 סטנדרטי, ברזולוציית 14.1 מגה פיקסל. תכונות אלו ממצבות את המצלמה כשימושית מאוד וכפי שאני נהנה לכנות מצלמות כאלו- מצלמה משפחתית. היא יכולה לצלם מגוון של תמונות בסיטואציות שונות בזכות הזום והיא גם קטנה מספיק בכדי שתשאר תמיד בתיק לזמינות מיידית, שזה מצויין. חיישן המצלמה סטנדרטי בביצועיו, מה שבעצם גורם למצלמה להתאמץ בתנאי תאורה חלשים, לעלות ב-ISO , שמרעיש כבר בערך המספרי 800.

   

   

  לפעילויות בחוץ ובתנאי תאורה מיטביים, ה-TZ30 תעשה עבודה טובה מאוד. היא מגיבה מהר, מפקסת מהר ותתאים לכם ברוב הטיולים כמצלמה קטנה בתיק.

   

  סטילס: צבעים מדוייקים

  איכות הסטילס במצלמה, אם לוקחים בחשבון את החיישן הקטן, היא טובה מאוד בתנאי יום, וגם בניצול הזום עד תומו, איכות התמונה יורדת במעט, אך עדיין ניתן להפיק תמונות מצויינות, כמו תמונת היונה שצילמתי ממרחק רב.

   

  בזווית הרחבה ביותר – 28 מ"מ – ניכר עיוות במעט בפינות כלפי חוץ (לא חבית, אלא מתיחה). המצלמה מסוגלת לטפס עד לקצב צילום של 10 פריימים לשנייה וערך ISO מקסימלי של 6400 (שכבר אינו שימושי במיוחד). ערך מהירות התריס המקסימלי מגיע עד ל1/2000 והמינימלי ל-8 שניות.

   

  וידאו: פוקוס אוטומטי מהיר וטוב

  ה-TZ30 מסוגלת לצלם וידאו ברזולוצייה של Full HD ובקצב של עד 25 פריימים לשנייה. בבדיקת הוידאו מצאתי כי הפוקוס רציף ומהיר. אפקט הג'לי קיים בעת תנועה מהירה לצדדים, אך לא ניכר באופן מוגזם. הצבעים בוידאו, בדומה לאיכות צבעים בסטילס, מדוייקים ולא חיוורים. ניתן לצלם בפורמט AVCHD האהוב כל כך בפנסוניק (מקובל במצלמות וידאו ביתיות) או, לחילופין, ב-MP4 ואורך כל סרטון יכול להיות עד 29 דקות בשיטת שידור PAL.

   

   

   

  מצלמה קטנה, עם תכונות גדולות 

  למי שמעוניין במצלמה לטיולים, ה-TZ30 הינה מומלצת. היא נכנסת לכל תיק ואפילו לחלק מהכיסים ומהווה דוגמא למצלמה שלא תחששו "לסחוב" בגלל משקל. ה-TZ30 קטנה, קלה וגם איכותית. אינני יודע עד כמה מסייע השם Leica בעדשה מלבד מיתוג, אבל תמונות הסטילס יוצאות איכותיות ובעלות צבעים מדוייקים. יחד עם זאת, חיישן קטן יחסית שאינו מרשים בתנאי חשיכה וכפתורים פלסטיקיים וקטנים, מקשים על השימוש ועל חווית המשתמש.

   

  מחיר: 1,690 ש"ח עם 3 שנות אחריות של יורוקום פנסוניק.

   

  בעד: זום עד פי 20, גוף קטן וקל, וידאו מוצלח, צילום בתנאי יום.

  נגד: קושי בצילום בתנאי תאורה בעיתיים, כפתורים קטנים ופלסטיקיים.

   

  דוגמאות:

   

   (צילום: dtown.co.il) (צילום: dtown.co.il)
  (צילום: dtown.co.il)

   

   (צילום: dtown.co.il) (צילום: dtown.co.il)
  (צילום: dtown.co.il)

   

   (צילום: dtown.co.il) (צילום: dtown.co.il)
  (צילום: dtown.co.il)

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים