שתף קטע נבחר

מחפשים גראדים באילת: "כנראה שוגרו מסיני"

לילה מתוח באילת: 500 שיחות טלפון התקבלו במשטרה לאחר שהדי פיצוצים נשמעו בפאתי העיר. כביש נסגר, הופעה של אייל גולן הופסקה בתחילתה, אך הצבא והמשטרה טרם איתרו שרידי רקטות. תושב העיר: "הגיע הזמן שגם כאן יהיו אזעקות"

כמעט שנה אחרי מתקפת הטרור בדרך לאילת , שוב מתיחות שיא בגבול הדרומי: שני פיצוצים עזים נשמעו אמש (יום ד') בשעה 21:43 בפאתי אילת, ככל הנראה מנפילת רקטות גראד. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

 

גורמים צבאיים אמרו לסוכנות הידיעות AP כי הרקטות שוגרו ככל הנראה מסיני, אך עד כה אף ארגון טרור לא נטל אחריות לירי. צה"ל והמשטרה ערכו במשך שעות סריקות באזור וסגרו לתנועה את כביש עוקף אילת, אבל טרם איתרו שרידי רקטות. מעט אחרי חצות הופסקו החיפושים, והם יימשכו בבוקר.

 

עשרות גולשים עדכנו את ynet במייל האדום בנוגע לפיצוצים העזים, ולמוקד המשטרתי הגיעו 500 שיחות טלפון של אזרחים מודאגים, שהעידו כי שמעו קולות נפץ. כוחות משטרה, חבלנים וכוחות כיבוי, שהגיעו לאזור עם ציוד תאורה, ערכו סריקות נרחבות. מפקד עוצבת אדום, תת אלוף נדב פדן, הגיע לאזור החיפושים, ובשטח הוקם חפ"ק.

 

ארגון בשם "החזית הסלפית בסיני" פרסם הלילה הודעה בכמה אתרים איסלאמיים שבה נטל אחריות על ירי רקטות לעבר אילת ופגיעה בכוחות הישראליים באזור. הוא כינה את אילת בהודעה בשמה הערבי "אום רשרש" אולם לא התייחס ספציפית לאירוע אתמול. הארגון טען כי הוא גם זה שעומד מאחורי הפיצוצים של צינור הגז בין מצרים לישראל. 

 

הוקם חפ"ק, מפקד עוצבת אדום הגיע לאזור (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
הוקם חפ"ק, מפקד עוצבת אדום הגיע לאזור(צילום: מאיר אוחיון)

 

החיפושים התמקדו בשטח פתוח באזור הררי ליד העיר, אבל עד כה הן המשטרה הן צה"ל לא אישרו סופית כי בשטח ישראל אכן נפלו גראדים. דובר משטרת מרחב אילת, פקד ליאור בן סימון, אמר כי האחריות על האזור שבו נשמעו הפיצוצים עברה לצבא. "התקבלו מאות פניות במוקד וכוחות המשטרה ערכו סריקות ברחבי העיר", סיפר.

    

"התעוררתי לקול מחריד של פיצוץ"

רותם, תושבת אילת, סיפרה כי "שמענו שני פיצוצים חזקים. זה היה ממש מפחיד, זו הפעם השנייה שזה תופס אותנו ובפעם הקודמת זה הרעיד את כל הבית". יואב, אף הוא מאילת, הוסיף: "התעוררתי משינה עמוקה לקול מחריד של פיצוץ". אורן שמע משהו שנדמה לו כנפילה של שני טילים: "כולם עמדו ברחובות, זה היה ממש מפחיד. אולי הגיע הזמן שגם באילת יהיו אזעקות".

 

ילנה קוגן יצאה אל מחוץ לבניין ונבהלה מהפיצוצים ששמעה. "לפי הבום החזק, נשמע לי שזה היה קרוב. שמעתי שני פיצוצים, אחד אחרי השני, ומיד הבנתי שכנראה מדובר בנפילת טילים".

 

כביש עוקף אילת נסגר (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
כביש עוקף אילת נסגר(צילום: מאיר אוחיון)

 

הפיצוצים שנשמעו בעיר הביאו להפסקת הופעתו של הזמר אייל גולן בבית המלון יו קוראל ביץ' קלאב. אחת מהצופים בהופעה סיפרה: "התזמורת ניגנה במשך 10 דקות מוזיקת פתיחה ואחרי שגולן התחיל לשיר, עלה שוטר והודיע על סיום ההופעה". ממשרד יחסי הציבור של אייל גולן נמסר: "צר לנו שההופעה הסתיימה באמצע השיר הראשון, אבל ביטחון הצופים הוא נר לרגלנו. אנחנו תקווה שהשקט והשלווה ישובו לאילת במהרה".

 

במצרים התנערו הלילה מהאפשרות שרקטות נורו מכיוון סיני לכיוון אילת. מקור ביטחוני בדרום סיני אמר לאתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" כי מה שקרה הוא שכוחות ישראליים שמעו רעש של פיצוצים ובעקבות כך נסגר מעבר טאבה מצדו הישראלי. המקור המצרי הוסיף כי מרגע שלישראל היה מידע על כך שלקולות אין קשר לשיגור רקטות, נפתח מעבר טאבה מחדש. המקור אמר עוד כי זוהי משימה קשה עבור פורעי חוק להסתנן לטאבה ושתנאי השטח שלה לא מאפשרים להשתמש בה לשיגור רקטות.

 

כלי תקשורת נוספים במצרים מסרו מפי אותו מקור ביטחוני בדרום סיני כי ננקטו אמצעי ביטחון מוגברים לאורך רצועת הגבול באזור טאבה לאחר ההודעה של ישראל על אפשרות של נפילת רקטות באילת. המקור הוסיף כי מאז התקפת הטרור ברפיח בשבוע שעבר נגד הכוחות המצריים, ישנו תגבור גדול של כוחות מצריים בגבול.

 

במקביל, הדיפלומט עבדאללה אל-אשעל, שכיהן בעבר כסגן שר החוץ המצרי והתמודד בבחירות לנשיאות במצרים שנערכו ביוני, אמר אמש בחשבון הפייסבוק שלו כי אין למצרים קשר לפיצוצים באילת.

 

ראש עיריית אילת מאיר יצחק הלוי אמר הבוקר לחדשות ynet ברדיו האזורי כי "אנחנו לצערי מורגלים בשנים האחרונות לאירועים מהסוג הזה. אני תמיד שמח לגלות את בגרותם ורצינותם של תושבי אילת. לשמחתי, אין תזוזה מחוץ לעיר של תיירים ואני מקווה שהם ימשיכו להגיע לנפוש באילת. הנושא נמצא בטיפול צה"ל והם ממשיכים לחפש ומבחינתנו החיים באילת ממשיכים בשגרה רגילה, מלאה בתיירים ואני מקווה שיהיה יום יפה כמו שהיה אתמול".

 

גראדים מדי כמה חודשים

בשנה האחרונה שוגרו כמה רקטות לעבר אילת מסיני. לפני כחודשיים התגלו שרידי רקטת גראד כמה עשרות קילומטרים צפונית לאילת, באזור עובדה. ככל הנראה הרקטה שוגרה אז מסיני לעבר שטח ישראל, אך לא נפסלה האפשרות שהרקטה נורתה מירדן. בחודש אפריל אותרה רקטה על-ידי אזרחים בשטח פתוח במרחק של כעשרה מטרים מבנייני מגורים וסמוך מאוד לבניין שעדיין נבנה. איש לא נפגע.

 

באפריל לפני שנתיים נורו כמה רקטות לעבר העיר. רובן התפוצצו בים, ורקטה נוספת עברה מעל אילת והתפוצצה בעקבה שבירדן. באוגוסט של אותה השנה התפוצצו חמש רקטות באילת ובעקבה. הקטיושות לא גרמו נפגעים בצד הישראלי, אולם נהג מונית ירדני נהרג וכמה תושבים נוספים בעיר הירדנית נפצעו.

 

האירוע הביטחוני הקשה ביותר שאירע בסמוך לאילת הוא הפיגוע הקטלני בכביש 12 ב-18 באוגוסט הקודם, שגבה את חייהם של שמונה בני אדם והביא כאמור לסגירת הכביש. כמה חוליות טרור שיצאו משטח מצרים פעלו אז באופן משולב. הפיגוע כלל ירי על שני אוטובוסים, שימוש בפצצות מרגמה וקרב עם אנשי כוחות הביטחון שנמשך שעות.

 

מאז המהפכה במצרים, שבה הודח הנשיא חוסני מובארק אחרי כמעט 30 שנות שלטון, איבד צבא מצרים למעשה אחיזה בחצי האי סיני. כוחותיו עדיין נמצאים שם, אך יש שם פעילות ערה של בדואים שאינם סרים למרותם ושל גורמי איסלאם קיצוני שמנסים להפוך את חצי האי למעוזם.

 

בתחילת השבוע שעבר פגע חיל האוויר במשוריין של הצבא המצרי שנחטף על-ידי מחבלים המשתייכים ככל הנראה לג'יהאד העולמי והצליח לחדור מסיני דרך מעבר כרם שלום. משאית שנחטפה התפוצצה במעבר. במהלך האירוע בצפון סיני נהרגו 16 חיילים מצרים ממארב של המחבלים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 15/08/2012 22:01

 

בהכנת הידיעה השתתפו נעמה גיבורי, אסף רוזן, רועי קייס, רון נוטקין, חן זאוסמר וגילי דגן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחפשים גראדים באילת, אמש
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים