שתף קטע נבחר

ברק: נחליט, אך יש תוצאות שלא ניתנות לחיזוי

שר הביטחון, אהוד ברק, הסביר במליאת הכנסת מדוע נדרשת הכרעה מול איראן עכשיו: "כשההחלטה תידרש, תקבל אותה ממשלת ישראל. לא קבוצות אזרחים ואפילו לא מאמרי מערכת". מופז תקף את נתניהו וברק: "הפסנתרן מקומה 35 מנגן ואתה רוקד לצלילי מארש המלחמה שלו"

שר הביטחון, אהוד ברק, ממשיך להסביר מדוע הכרעה מול איראן נחוצה כיום. לדבריו, התמודדות עם איראן גרעינית תהיה "לאין ערוך" מסוכנת יותר ויקרה יותר. לדבריו, "יש סיכונים היום במצב, זה לא פשוט, לא נטול סיכונים, לא נטול תוצאות שלא ניתנות לחיזוי להתמודד עם איראן היום". עם זאת קבע כי הממשלה יכולה להכריע בעניין: "יש סמכויות לראש הממשלה ולשר הביטחון ולשר החוץ, ישנה תשיעייה, יש קבינט ואת ההחלטה כשתידרש תקבל ממשלת ישראל - כך היה וכך צריך להיות, לא קבוצות אזרחים ואפילו לא מאמרי מערכת".

 

סוגיית התקיפה באיראן - דיווחים קודמים ב-ynet:

ידלין: פצצה או הפצצה? יש אופציה אחרת

בלוגר: תקיפת איראן תכלול טילים וחיסול בכירים

ארה"ב: ישראל לא יכולה לחסל את תוכנית הגרעין  

 

ברק דיבר במעמד ההשבעה של אבי דיכטר לתפקיד השר להגנת העורף, שהפך למתקפה חזיתית של האופוזיציה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון. לדברי ברק,

"אני יושב הרבה שנים בישיבות ממשלה. אני אומר לכם חברי הכנסת והציבור באחריות אין נושא בדור האחרון לא שלום ולא מלחמה שנידון בעומק כזה, בפירוט כזה, פעם אחר פעם בתוך הממשלה, בתוך החדרים, באופן שהוא פתוח וקשוב, אפילו שקוף יותר מבעבר".

 

ברק אמר עוד כי "זה לא אומר שאין מחלוקות, אבל הנושא נידון. לא מלחמת לבנון הראשונה, ובטח לא לבנון ב-2006, לא אוסלו ולא המאמצים להגיע לשלום עם הפלסטינים והסורים לא נוהלו באופן כזה".

 

"היחס לעורף - כמו בשריפה בכרמל"  

יו"ר קדימה ח"כ שאול מופז ניצל היום את נאומו במליאה על-רקע הדיווחים בדבר תקיפה אפשרית באיראן כדי לומר שראש הממשלה נתניהו פועל "בשירות ברונים", מתערב בצורה בוטה בבחירות בארה"ב ו"מסכן את שלום ילדינו" לטובת הישרדותו הפוליטית.

 

רגע לפני שהכנסת אישרה בישיבת פגרה מיוחדת את מינויו של דיכטר כמחליפו של מתן וילנאי שיוצא לשליחות דיפלומטית כשגריר ישראל בסין, תקפו חברי הכנסת בזה אחר זה את צמרת הממשלה. "אני מוצא לנכון לנצל את הבמה בנוכחות חברי ממשלת ישראל, כדי להבין מהו אותו עורף שאתם מדברים עליו לאחרונה ושאף ממנים להגנתו שר חדש", אמר ח"כ מופז בפתח נאומו.

 

דיכטר מושבע לשר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דיכטר מושבע לשר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מופז אמר עוד כי "אבי דיכטר הוא אדם ראוי. הוא מנוסה. הוא עשה ופעל רבות בעבור מדינת ישראל, ויחד עם זאת אדוני ראש הממשלה – תוך ניצול שמו הטוב של אבי דיכטר, שוב הובלת מהלך מושחת וציני".

 

בהמשך הזכיר מופז את נושא הטיפול בעורף ואמר כי "נדמה שבשבילך ראש הממשלה היחס לעורף לא שונה מיחסך לשריפה בכרמל. מבחינתך אסון אפשרי הוא לא יותר מכוח עליון, או גזירה משמיים. היום, כמו אז בשריפה בכרמל, אתה מתייחס בגיחוך ובציניות לכאב ולאובדן החיים".

 

התקפה צולבת בנוגע לסוגיה האיראנית. מופז בכנסת, היום (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
התקפה צולבת בנוגע לסוגיה האיראנית. מופז בכנסת, היום(צילום: אוהד צויגנברג)

 

נתניהו היום במליאה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו היום במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

מופז אמר עוד כי "אני מבקש שתקשיב היטב, תאזין, תשמע ותרשום לפניך את הדברים הבאים למען לא תופתע בוועדת החקירה הבאה: ממשלת ישראל בראשותך לא השקיעה בהגנת העורף אף לא עשרה אחוזים מהסכום הכולל שהושקע בהיערכות ההתקפית של ישראל בפני איום גרעיני שטרם הבשיל. לשר להגנת העורף יש אולי תואר מפואר, אך אין בידיו סמכויות אמת ואין בידיו כלים אמיתיים. זרקת עליו את האחריות החוקית אך האחריות המוסרית מוטלת עליך אדוני ראש הממשלה - אותה לא תוכל לזרוק על אף אחד אחר".

 

יו"ר האופוזיציה המשיך לתקוף את נתניהו על-רקע סוגיית התקיפה באיראן ואמר כי "אדוני ראש הממשלה, אתה מייצר פאניקה. אתה מנסה להפחיד אותנו ולהלך עלינו אימים. והאמת - אנחנו באמת מפחדים: מפחדים מחוסר שיקול הדעת שלך, מפחדים שאתה מובל ולא מוביל, מפחדים שאתה מוציא לפועל מדיניות מסוכנת וחסרת אחריות. אדוני ראש הממשלה - אתה מוביל לעימות נמהר במחיר מיותר ובעורף מופקר".

 

מופז התייחס גם להתנגדות של ארה"ב לתקיפה מיידית באיראן ואמר כי "אתה מבקש להתערב התערבות גסה, בוטה, חסרת תקדים, מופקרת ומסוכנת בבחירות הפנימיות בארה"ב. אם כך אתה מבקש - אמור לנו את מי אתה משרת ולשם מה? מדוע אתה טומן את ידך עמוק בתוך הקלפיות של הבוחר האמריקני? אדוני ראש הממשלה, לא צמרת מערכת הביטחון עושה כסת"ח לוועדת החקירה הבאה. אתה ומקבל ההחלטות הם אלה שמכסת"חים את הציבור הישראלי. מכסת"חים ומורחים. מהלכים אימים וזורעים פחד ומורא".

 

"מיהו מקבל ההחלטות האמיתי?" 

לסיום אמר מופז כי "אדוני ראש הממשלה, אתה משחק משחק מסוכן וחסר אחריות בעתיד של אומה שלמה. לא הכול פוליטיקה אדוני. מטרת ההישרדות שלך לא מקדשת את כל האמצעים – בטח שלא על חשבון ההישרדות של ילדינו. אדוני ראש הממשלה, הפסנתרן מקומה 35 מנגן ואתה רוקד לצלילי מארש המלחמה שלו. אנא הסבר לנו אדוני ראש הממשלה – מיהו מקבל ההחלטות האמיתי? והאם לצלילי המוסיקה הזו ירקוד גם השר החדש בממשלתך?"

 

ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) תקף אף הוא את נתניהו וברק ואמר כי "מעולם לא הייתה ממשלה שסיבכה כך את ישראל עם בת בריתה הקרובה ביותר". הרצוג גם טען כי מדובר ב"ממשלה נבובה וכושלת". לשר החדש להגנת העורף דיכטר אמר הרצוג כי "אתה תהיה בשר התותחים של הממשלה הזאת. עליך יפילו את התיק. המינוי שלך לשר הוא מהלך נכלולי נוסף של ראש הממשלה".

  

דיכטר התנגד לתקיפה בסוריה 

דיכטר שוחח ביום שני עם שר הביטחון אהוד ברק שהציע לו את התפקיד ולאחר מכן נפגש גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וסיכם עמו על הצטרפותו לממשלה. דיכטר מקורב לברק עוד מימי השירות הצבאי בסיירת מטכ"ל. בהמשך הוא כיהן כראש השב"כ ובאחרונה דווח על-רקע הסוגיה האיראנית כי הוא התנגד בעבר לתקיפת הכור בסוריה, שמיוחסת לפי פרסומים זרים לישראל.

 

עם החלטתו להצטרף לממשלה כתב דיכטר בעמוד הפייסבוק שלו: "אחרי תקופה ארוכה של התלבטויות אותן לא הסתרתי מאיש, לא מהח"כים, לא מפעילי המפלגה ולא ממתפקדי קדימה, קיבלתי את ההחלטה להיענות לבקשת ראש הממשלה ושר הביטחון ולהתמנות לשר להגנת העורף".

 

דיכטר אמר עוד כי "שיקולים אישיים ומפלגתיים נדחקו הצידה, וכמו ב-42 השנים האחרונות מאז גיוסי לצה"ל, בחרתי לשרת את המדינה באופן הטוב ביותר שאני מסוגל. בעת הזו, מתפקיד השר להגנת העורף אני מאמין שאוכל לעשות זאת באופן הטוב ביותר".

פורסם לראשונה 16/08/2012 10:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מסוכן יותר להתמודד עם איראן גרעינית. אהוד ברק
צילום: אוהד צויגנברג
מופז במתקפה על נתניהו וברק
צילום: אוהד צויגנברג
ח"כ מן המניין. דבאח בכנסת, היום
צילום: אוהד צויגנברג
דיכטר. מהיום שר להגנת העורף
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים