שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

עידן יניב עושה שבת

הוא אוהב ללכת לים בשבת (אבל לא כדי להשתזף), חושב שעסקים צריכים להיות סגורים ביום הקדוש (אבל מאמין ש"איש באמונתו יחיה"), ומרגיש את הקדושה באוויר כששבת נכנסת (אבל תמיד מאחר לקידוש). כך נראית השבת של עידן יניב

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית

 

השבת הטיפוסית שלי מתחילה בקידוש של שישי בערב, ובסעודת שבת עם המשפחה המורחבת. השולחן שבת שלי עמוס מאכלים מסורתיים בוכריים שלא יוצא לי לאכול במהלך השבוע, כשאמא וסבתא שלי הן האחראיות על החלק הקולינרי. בשבת אני אוהב לקראת את הכתבות של עיתוני סוף השבוע, לפגוש חברים, ללכת מדי פעם לים וגם לבית הכנסת.  

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

שבת אידיאלית בעיני היא שבת עם האישה העתידית שלי והילדים שיהיו לי, בעזרת ה', ועם כל המשפחה המורחבת. ללכת עם הילדים שלי לבית כנסת ושישירו את שיר השירים. מבחינתי זה סגירת מעגל מהבר-מצווה, שלקראתה הרב ביקש ממני ללמוד לקרוא את שיר השירים עם הטעמות וניגונים.

  

2. מה זו שבת בעינייך?

 

אני מאלה שמאמינים שברגע שהשבת נכנסת, מרגישים את הקדושה באוויר. אני מאמין שזה מקום שמחזיר אותך לעצמך ולאמת שלך - ובטח במקצוע כמו שלי, שיש המון פופולריות ומעריצים. השבת היא המקום שלך עם עצמך.

 

נולדתי בשבת בחג סוכות, הברית שלי הייתה בשבת בשמחת תורה, פרשת הבר מצווה שלי הייתה בראשית, ובתור תינוק במעמד הברית קיבלתי המון ברכות. הייתי הנכד הראשון של סבא שלי, שקנה את כל הברכות. בתור אחד שנולד בשבת אני מרגיש חיבור מאוד גדול ליום הזה.

 

3. המאכל שלי בשבת

 

ביום שישי בצהריים סבתא שלי מכינה מאכל שנקרא "באחש", מאכל בוכרי מסורתי שיש בו אורז, כוסברה, חתיכות עוף ובצל ירוק. זה המאכל הכי טעים בעולם, אני לא מפספס את זה.

 

4. עשה ולא תעשה שלך בשבת

 

עשה - ללכת ים, אבל לא בקטע של להשתזף. אפילו הייתי ממליץ ללכת בערב כי יותר רגוע, למצוא את הזמן שלך עם עצמך. ועוד עשה - ללכת לבית כנסת. כשאני מגיע לבית כנסת בשכונה של בית הוריי, רב בית הכנסת מכבד אותי בקריאת פרק ב' משיר השירים, הפרק הזה ספציפית מחזיר לילדות.

 

לא תעשה - לא לעבוד בשבת. כולנו עובדים כל השבוע, עד שיש יום אחד שאפשר לנוח ולתת לגוף ולנפש לנוח - צריך ללכת על זה. "שבת וינפש".

 

5. זיכרון ייחודי משבת

 

הדבר שכולם בבית שלי מחכים לו לפני הקידוש זה לפיוט "שלום עליכם". זאת הסיבה שבגללה הקלטתי עם להקת "הקינדרלך" את השיר הזה. במהלך העבודה עליו הרגשתי שזו ממש מלאכת קודש, הרגשתי שעשיתי משהו למען ה' ולמען היהדות, ושזה המקום שלי. בכל הופעה שלי בחו"ל בפני קהילות יהודיות אני שר את השיר הזה.

 

זיכרון ייחודי נוסף הוא מראש השנה לפני שנתיים, שהיה צמוד לשבת. זאת הייתה הפעם הראשונה שלא עשיתי שבת בישראל. הייתי באומן והכל הרגיש שם כמו משפחה אחת גדולה. היו שם המון אמנים, ואין את עניין ה"הערצה", כולם שווים, כולם באים למטרה מסוימת, באים לפתוח דף חדש, מרגישים שם הכי נקיים ובאים לפתוח שנה חדשה.

  

6. איך צריכה להיראות בעינייך השבת הציבורית?

 

אצלי זה מגיע מהמקום המסורתי. אצלנו לא מדליקים אש גלויה בשבת וכן עושים קידוש. אני חושב שעסקים צריכים להיות סגורים בשבת כי אני לא מאמין בעבודה בשבת, אני חושב שאין ברכה ומזל בכסף של שבת - וזו גם הסיבה שאני לא עובד בשבתות. עם זאת, אני דוגל באמירה "איש באמונתו יחיה".

  

7. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

 

הייתי רוצה לארח ילדים יתומים, או כאלה שהוצאו מביתם. ילדים שאין להם את המסורת, החום והבית. הייתי רוצה שיחוו משפחתיות, לרובם יש זיכרונות לא טובים מהמשפחות

שלהם - אז אני רוצה להעניק להם זיכרון וחוויה טובה.

  

8. ואיפה היית רוצה להתארח בשבת?

 

בערב תשעה באב, כל שנה, אנחנו עושים סיור במנהרות הכותל שאותו מארגן הזמר ישי לפידות. מי שמוביל את הסיור הוא הרב סולי - שתמיד מזמין אותנו לביתו, ורוצה שנעשה שבת יחד, כל האמנים, כולל שיעורי תורה. אני ממש רוצה להתארח בשבת כזו.

 

9. התפקיד שלי בשבת

 

"המאחר הקבוע". אני תמיד מאחר לקידוש, אבל מחכים לי, לא מתחילים בלעדיי.

  

10. רגע לפני כניסת השבת, רציתי לומר...

 

"וישבות ביום השביעי מכל מלאכתו אשר עשה" - בעיני זה להבדיל בין החול לבין קודש. על כל אחד למצוא את המקום האמיתי שלו עם עצמו ביום הזה. השבת ניתנה לנו במתנה - אז קחו אותה.

 

 • ניתן ליצור קשר עם מירב הילה כאן.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עידן יניב
  צילום: אוהד רומנו
  מומלצים