שתף קטע נבחר

הונאת פונזי ברשת: משקיעים בכל העולם נפגעו

בית משפט בצפון קרולינה הורה לסגור את האתר ZeekRewards, בטענה שהוא גייס 600 מיליון דולר ממשקיעים בכל העולם בשיטת פונזי: המשקיעים הוותיקים קיבלו כתשואה על השקעתם את כספם של המשקיעים החדשים. כעת, התעורר חשש שמאות משקיעים בעולם לא יקבלו את כספם בחזרה

הרשות לניירות ערך בארה"ב (SEC) הודיעה בסוף השבוע כי היא תסגור את האתר ZeekRewards שניהל, לטענתה, הונאת פונזי בהיקף של 600 מיליון דולר.

 

לטענת הרגולטור בארה"ב, מנהלי האתר, ובראשם מייסדו פול בורקס, הבטיחו למשקיעים תשואה של עד 50% על השקעתם באתר, שעוסק בפרסום מוכוון. למעשה, טוענים ברשות לניירות ערך, התשואה על המניות שרכשו משקיעים ותיקים, שולמה רובה ככולה בכספם של משקיעים חדשים.

 

השופט במחוז שרלוט שבקרולינה הצפונית הוציא, לבקשת ה-SEC, צו הקפאה מיידי לכספי המשקיעים שעדיין לא חולקו, בהיקף של כ-225 מיליון דולר. בורקס, שייסד את האתר ב-2011 ושולט בו באופן בלעדי, ניאות לשתף פעולה עם צו בית המשפט ועם רשויות הפיקוח במדינה, בתמורה לכך שלא ייאלץ להודות בניהול הונאה.

 

עוד טוענים ברשות לניירות ערך של ארה"ב, כי רק בחודש שעבר גייס האתר 162 מיליון דולר ומנגד חילק 160 מיליון דולר למשקיעים ותיקים כ"תשואה" על השקעתם. החשש של רשות ניירות ערך הוא כי אם יותר מדי משקיעים ידרשו לקבל את כספם במקום להשקיע אותו מחדש באתר, החברה לא תוכל לעמוד בדרישות לפידיון ותקרוס, מבלי לשלם לכל המשקיעים.

 

"החברה ניצלה לרעה את הרשת ופיתתה משקיעים בכך שגרמה להם להאמין שהם מקבלים הזדמנות להרוויח מהדבר הגדול הבא", אמר סטיבן כהן, בכיר ברשות לניירות ערך בארה"ב. "היקף החובות למשקיעים גדול בשיעור ניכר מהיקף ההון הנזיל שיש לחברה. לכן, אנחנו צריכים להתערב במהירות, להציל מה שניתן ולהבטיח שכל המשקיעים יקבלו מה שמגיע להם".

 

החוקרים ציינו כי בשל העובדה שבמרכז ההונאה עומד אתר אינטרנט, ההונאה נושאת אופי בינלאומי במיוחד, כאשר המשקיעים מגיעים ממדינות רבות. על פי הערכות, ישנם גם משקיעים מישראל שהתפתו לשים את כספם באתר ועשויים להתקל כעת בקשיים בבואם לקבל את התשואה על ההשקעה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים