שתף קטע נבחר

לבני: קמפיין פוליטי על ישראל בארה"ב פוגע בנו

במאמר באתר "ניוזוויק", יו"ר האופוזיציה לשעבר עוקצת את נתניהו על מה שנראה כמו התערבות בבחירות לנשיאות לטובת רומני הרפובליקני: "אסור לסכן את השותפות האסטרטגית"

יו"ר האופוזיציה לשעבר ציפי לבני עזבה לפי שעה את הפוליטיקה הישראלית, ומנצלת את הזמן בין היתר לטיולים בעולם, אך מביקור בארצות הברית היא חזרה עם מסקנות שהביאו אותה שוב לתקוף במרומז את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

עוד בחדשות ynet:

 

במאמר שפורסם היום (ג') באתר האינטרנט של המגזין "ניוזוויק", לבני מותחת ביקורת על הפיכתה של ישראל לנושא בדיון הפוליטי בארה"ב. "ביקרתי בארה"ב בשבוע שעבר והיה בלתי אפשרי לפספס את הרמה שאליה הגיעה ישראל כנושא במערכת הבחירות הנוכחית. זה לא היה תמיד כך".

 

לבני הוסיפה: "אני זוכרת שכשרת חוץ הייתי עדה למחויבות העמוקה והמרשימה של שתי המפלגות כלפי ישראל. המחויבות העמוקה חוצת המפלגות כלפי ביטחונה של ישראל, מחויבות שנשמרה במשך עשרות שנים - אסור שתיפגע על ידי הפיכת ישראל לנושא בקמפיין פוליטי.

 

"היחסים בין שתי המדינות מבוססים על ההכרה העמוקה בערכים הדמוקרטיים המשותפים שלנו. אלה אותם ערכים שהפכו את ארה"ב לאדירה ומאז הקמתה הייתה ישראל לביטוי של אותם ערכים אמריקניים במזרח התיכון. שמירה על ישראל מעל הפוליטיקה חשובה לשתי המדינות, בעיקר כאשר המזרח התיכון עומד בפני זעזועים חסרי תקדים".

 

"היחסים עם ארה"ב - מרכיב בסיסי בכוח ההרתעה הישראלי"

עוד לפי יו"ר קדימה לשעבר, "עבורנו, בשכונה הקשה הזאת, היחסים המיוחדים בין שתי המדינות הם מרכיב בסיסי בכוח ההרתעה של ישראל, במיוחד מפני שזהו לא נושא התלוי בזהותו של הנשיא האמריקני או איזו מפלגה נמצאת בשלטון. היחסים בין שתי המדינות אינטימיים וכנים וכל צד מציג את דאגותיו והן הופכות לאתגרים משותפים".

  

בימים שבהם הממשל בוושינגטון וההנהגה בירושלים מחליפים ביניהם עקיצות על רקע האפשרות לתקיפה ישראלית באיראן - שארה"ב מתנגדת לה - לבני מדגישה ש"אל מול האתגרים הללו המשימה המשותפת לכל נשיא אמריקני וראש ממשלה ישראלי היא אותו הדבר. לחזק ברית של פרגמטים נגד הקיצוניים כדי לפעול יחד נגד האיומים".

 

בתקופה האחרונה נמתחה בארה"ב ביקורת על נתניהו, שחיבק את המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני בביקורו בישראל. "מנהיגים פוליטיים בשתי המדינות ומכל המפלגות מחויבים

 להגן ולטפח את היחסים ולחסן אותם מפני פוליטיקה מפלגתית", כותבת עוד לבני, "למען ביטחון אזרחינו המכירים את היחסים, למען הערכים והאינטרסים שאנו חולקים.

 

"כמו בין שני חברים, קרובים ככל שיהיו, ישנם לעתים חילוקי דעות. אין זה סוד שגם בישראל יש חילוקים על המדיניות. אך הקשרים הדמוקרטיים שלנו מאפשרים לחילוקי הדעות להתקיים מבלי לסכן את השותפות האסטרטגית. מי שלא יבחרו האמריקנים כנשיא, העם בישראל ירצה להמשיך לעבוד עם הממשל כדי לחזק את היחסים בין המדינות", היא סיכמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני. פוליטיקה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים