שתף קטע נבחר

תקיפה גזענית בת"א? "אמרו ערבי מסריח והכו"

חבורת צעירים ממזרח ירושלים סיפרו שחזרו מבילוי בחוף בת"א ותעו בדרך, וכששאלו כיצד מגיעים לירושלים - התנפלו עליהם אלמונים והכו אותם. אחד פונה לאיכילוב. חברו סיפר: "פחדנו שישתמשו בנשק וירצחו". המשטרה: פועלים לאיתור התוקפים

חבורת צעירים ממזרח ירושלים טוענים הלילה (יום ה') ששלושה אלמונים תקפו אותם לפני שלושה ימים בחניון בתל אביב. אחד מהם נפצע בראשו ובפניו והועבר לבית החולים איכילוב לקבלת טיפול. האחר נפצע קל מאוד. אחד מהם, סוהיב חושיה (19), סיפר ל-ynet את השתלשלות האירועים, שלטענתם דמתה מאוד לתקיפת הנער הערבי בירושלים בניסיון הלינץ'. "הרגשתי שאני הולך למות, שמעתי אותם אומרים 'ערבי מסריח' ו-'כלבים'". אחיו הוסיף: "פחדנו שישתמשו בנשק וירצחו מישהו מאיתנו".

 

ניסיון הלינץ' בירושלים:

 

"נסענו שבעה חברים בשתי מכוניות לחוף בתל-אביב. בשעה 01:00 החלטנו לחזור, עצרנו באחד החניונים כי הסתבכנו בדרך ורצינו לשאול איך מגיעים לכיוון ירושלים. פתאום התקרבו אלינו שלושה גברים חמושים והתחילו לצעוק עלינו למה עצרנו בחניון. הסברנו להם, אבל הם לא קיבלו את דברינו - וביקשו שנלך בצעקות", טען סוהיב.

 

"התנפלו עליי שלושתם ותקפו אותי בכל חלקי גופי במקל" (צילום: איהאב חושיה) (צילום: איהאב חושיה)
"התנפלו עליי שלושתם ותקפו אותי בכל חלקי גופי במקל"(צילום: איהאב חושיה)

 

"ביקשנו מהם לא לצעוק, אבל אחד מהם שלבש ביד כפפה עם מסמרים סטר לחברי. שאלתי אותו למה הוא עשה זאת, והתנפלו עליי שלושתם ותקפו אותי בכל חלקי גופי, במקל ובעוד חפצים שלא הצלחתי לראות", סיפר הצעיר בן ה-19, "אני לא יודע מי האנשים האלו שתקפו אותי, כי הם נמלטו מהמקום. חשבתי בהתחלה שהחניון שייך להם, אבל הם לא קשורים אליו. גם החניון בשעה הזאת לא עבד".

 

לדבריו, לאירוע היה גוון גזעני ולאומני ברור. "המעשה הזה חמור מאוד, והגזענות עדיין נמשכת נגד ערביי ישראל. היום מסוכן להסתובב ביישובים יהודים, כי יכול להיות שיתקפו אותנו ויעמידו אותנו בסכנת מוות. הרגשתי שאני הולך למות בזמן שהכו אותי. שמעתי שהם אומרים 'ערבי מסריח', 'כלבים' ועוד קללות". איהאב חושיה, אחיו של סוהיב, סיפר כי התוקפים גם גרמו נזק למכוניות, ושברו את שמשותיהן. הוא הסביר כי לא הבריחו את התוקפים "כי פחדנו שישתמשו בנשק וירצחו מישהו מאיתנו".

 

הרכב שנפגע. לדברי החבורה, התוקפים ניפצו את השמשות (צילום: איהאב חושיה) (צילום: איהאב חושיה)
הרכב שנפגע. לדברי החבורה, התוקפים ניפצו את השמשות(צילום: איהאב חושיה)

 

לאורך כל הדרך בטיפול בפניותיהם נתקלה החבורה בקשיי שפה: "התקשרנו למשטרה ולמד"א כדי שיגיעו למקום, אבל הם לא הצליחו להבין אותנו כי אנו לא דוברי עברית, ובסוף לא הגיעו, לכן נאלצנו לפנות את הפצוע באופן עצמאי". הוא הוסיף כי מסרו את חברם שנפגע לאמבולנס שראו בדרך, ומשם הלכו להגיש תלונה בתחנת משטרה בתל אביב.

 

"עונת הציד של הערבים בעיצומה"

"השוטר ביקש שנביא את התעודות הרפואיות ושנגיש תלונה בתחנת ירושלים, ולא אצלם בתל אביב. כעבור יומיים נסענו למשטרה בירושלים לתחנת נווה יעקב, ושם אמרו לנו לחזור בשעות הערב כדי להגיש תלונה, כי אין חוקר דובר ערבית, מה שמראה לנו את אוזלת היד של המשטרה בטיפול באירועים הגזעניים נגד הערבים", אמר איהאב.

 

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) התריע כי האירוע הזה מצטרף לניסיון הלינץ' בירושלים, וכי מדובר בתופעה רחבת היקף: "עונת הציד של הערבים בעיצומה עם רוח גבית של ממשלה ימנית וכנסת גזענית וח"כים מתלהמים. התנהלות המשטרה בלינץ' זה, כמו בלינץ' בירושלים, היא הסבר להמשך השתוללות פשעי השנאה של יהודים נגד ערבים".

 

טיבי גם פנה לציבור היהודי וביקש שישימו את עצמם במקום המותקפים. "תארו לכם אם היה מקרה הפוך של יהודי שהיה עובר לינץ' ביישוב ערבי בישראל, רק בשל היותו יהודי - מה הייתה התגובה בארץ ובעולם כולו. אנחנו מרגישים זעם רב ושאט נפש על גל השנאה והאלימות הגזענית השוטף את המדינה בחסות הימין ואוזלת ידה של המשטרה".

 

מהמשטרה נמסר כי בשל מחסום השפה לא הבינו במוקד ובמד"א היכן אירע המקרה, וכי תלונה הוגשה לבסוף במשטרת נווה יעקב. דוברת מחוז תל אביב אורית פרידמן אמרה: "שלושת הבחורים הגיעו למרחב יפתח. שוטרת הבחינה בחבלות שעל גופם, והפנתה אותם לקבלת טיפול רפואי. לאחר מכן כדי להקל עליהם ביקשה מהם להגיע לתחנת המשטרה בירושלים להגשת התלונה, קרוב למקום מגוריהם. במקביל נפתחה חקירה מודיעינית לאיתור התוקפים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איהאב חושיה
אחד המותקפים פונה לבית חולים
צילום: איהאב חושיה
המכונית ששמשותיה נופצו
צילום: איהאב חושיה
"תארו לכם שיהודי היה מותקף". טיבי
צילום: אביהו שפירא
מומלצים