שתף קטע נבחר

ירוחם על המפה: נערכת להקמת עיר הבה"דים

לדברי מינהל מקרקעי ישראל, ב-2013 ישווקו כ-1,600 יחידות דיור חדשות בירוחם, שיותאמו הן לצעירים ולמשפחות והן לתושבים החדשים שיגיעו עם מעבר בסיסי צה"ל לנגב. המטרה: למשוך אוכלוסיות חזקות למועצה המקומית הרדומה

הניסיונות למשוך אוכלוסייה חזקה לאזור הדרום, על רקע מעבר בסיסי צה"ל לנגב , ממשיכים לצבור תאוצה. בשנת 2013 ישווקו כ-1,600 יחידות דיור חדשות בירוחם, שייבנו בתמהיל מגוון של דירות לצעירים, וכן מגרשים צמודי קרקע בגדלים שונים. כך הודיע השבוע מינהל מקרקעי ישראל, על רקע היערכותו לסייע לרשויות המקומיות לקדם במהירות תוכניות עירוניות, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

 

כתבות נוספות על בנייה בדרום בערוץ הנדל"ן :

 

בפגישה שערך עם ראש המועצה המקומית ירוחם, מיכאל ביטון, אמר בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, כי יש להיערך לצמיחתה של המועצה בכל הקשור לקידום ותכנון קרקעות ושיווקן המהיר, במטרה להתאימן לצורכי העיר המיוחדים. "זאת במגמה להביא לתנופת פיתוח ולמשיכת אוכלוסייה חזקה, לצד מתן פתרונות לדיור בר-השגה למשפחות צעירות", אמר.

 

ביטון מצדו מנה את צורכי העיר בתחום הבנייה והפיתוח, ובהם קידום מהיר של תכנון ושיווק קרקעות ומתחמי מגורים, שיתנו מענה לעיר הבה"דים ולאוכלוסיות השונות בירוחם; וכן מתן פתרונות לקבלנים וליזמים המתקשים להשיג ליווי בנקאי לפרויקטים, בצורת שיווק מתחמים קטנים שעבורם ניתן להשיג מימון עצמי, לפחות עד לשלב בניית השלד.

 

ירוחם. שכונות חדשות בקרוב (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
ירוחם. שכונות חדשות בקרוב(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

בתוכנית: בתים פרטיים ודיור בר-השגה

במסגרת תוכניות הבנייה בירוחם, מתוכננת שכונה דרומית חדשה שכבר הופקדה להתנגדויות והיא צפויה להתפרש על פני שטח של 704 דונם. התוכנית כוללת 930 יחידות דיור חדשות בתמהיל מגוון. 578 יחידות דיור ייבנו בבנייה רוויה, כאשר 20% מהן (115 יחידות דיור) ייבנו במסגרת דיור בר-השגה בגודל של עד 120 מ"ר. 352 יחידות דיור נוספות ייבנו בבנייה נמוכה צמודת קרקע במגרשים בגודל של כ-500 מ"ר.

 

תוכנית נוספת שמקודמת בימים אלה על ידי הוועדה המקומית בירוחם וממתינה להפקדה בוועדה הארצית לדיור לאומי (וד"ל) היא השכונה הדרום-מערבית, שתכלול הקמת 649 יחידות דיור ותתפרש על פני שטח של כ-700 דונם. במסגרת התוכנית ייבנו 444 יחידות דיור בבנייה רוויה, מהן 20% (90 יחידות דיור) במסגרת דיור בר-השגה. 205 יחידות הדיור הנוספות ייבנו בבנייה נמוכה צמודת קרקע על מגרשים בגודל של עד 800 מ"ר.

 

יצוין כי בתחילת השבוע הודיע מינהל מקרקעי ישראל כי בכוונתו לנסות ולהסיר חסמים ביורוקרטיים בכל הקשור לתוכניות עירוניות, בעיקר בדרום הארץ. במינהל התמקדו תחילה בעיר באר שבע, מתוך תפיסה לפיה מדובר בעיר בהיקפים גדולים מאוד, שלא עמדה ביעדים הלאומיים שהוצבו לה, כך לדברי ליברמן.

 

מינהל מקרקעי ישראל הפקיד להתנגדויות תוכנית חדשה להכפלת היישוב מבועים במועצה האיזורית מרחבים, כחלק מהמדיניות הכוללת של פיתוח ההתיישבות בנגב, היישוב נהנה מסמיכות למקומות עבודה באזור התעשייה החדש נע"מ ומביקוש גבוה ליחידות דיור. הפרויקט החדש צפוי להגדיל את אוכלוסיית הישוב, הסמוך לנתיבות, מ- 1,100 תושבים לסדר גודל של 2,000 תושבים.

 

עוד תוכנית: 222 דירות חדשות ביישוב מבועים שבנגב

בתוך כך, הופקדה להתנגדויות תוכנית להרחבת היישוב הקהילתי מבועים, כחלק ממדיניות המינהל לפיתוח הנגב ולהרחבת יישובים קהילתיים כפריים. התוכנית כוללת תוספת של 222 יחידות דיור, בנוסף ל-280 יחידות הדיור הקיימות כיום ביישוב.

 

הישוב מבועים הוקם בשנת 1958 לצורך חיזוק יישובי הגוש הצפוני של המועצה האזורית מרחבים בצפון מערב הנגב, וקלט עולים רבים במהלך השנים. מלאי יחידות הדיור ביישוב הסתיים לפני יותר מחמש שנים, ובמינהל החלו לספק מענה לביקוש הגבוה למגורים ביישוב, בעיקר מצד צעירים יוצאי צבא ובעלי השכלה אקדמית.

 

היישוב ממוקמם במרחק שישה ק"מ מאזור התעשייה נע"מ, בו מוקמת בימים אלו מחלבת ענק של חברת טרה, שצפויה להעסיק מאות עובדים בעלי מקצוע. במינהל צופים כי השילוב של מקומות תעסוקה עבודה ומגורים במרחב זה של הנגב יחזק את היישוב בפרט ואת איזור צפון מערב הנגב וסביבת נתיבות בכלל.

 

"היישוב מבועים הוא חלק מתוכנית כוללת של המינהל לסיוע להתפתחות יישובים בנגב, על רקע מעבר צה"ל דרומה ולקידום תנופת הפיתוח שלהם, באמצעות זירוז קידומן של תטכניות בוועדות התכנון וקבלת החלטות שתקלנה על יזמים בתחומי המגורים והתעסוקה בנגב", אמר ליברמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות Lowshot
ירוחם. דירות חדשות, חלקן לדיור בר-השגה
צילום: באדיבות Lowshot
מיכאל ביטון, ראש המועצה המקומית ירוחם
צילום: רועי עידן
בנצי ליברמן, מנהל מינהל מקרקעי ישראל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים