שתף קטע נבחר

מבעד לעדשת המצלמה של נערות מעוספייה

"כששמעתי שבעוספייה אין פעילות חברתית, יצירתית ומקדמת לנערות במהלך תקופת החופש הגדול, החלטנו להזמין את הנערות להשתתף בסדנת צילום". התוצאות לפניכם

שמי סיגל קולטון, ואני מנהלת את בית הספר 'דרך צילום' יחד עם שותפי אלן צ'פלסקי. במסגרת פעילותינו לתרומה לקהילה, העברנו סדנת צילום בהתנדבות ל-25 נערות מכיתות י"א, מהכפר הדרוזי עוספייה שבצפון.

 

כששמעתי ממכרה וותיקה מהצבא, העובדת היום באגף לקידום מעמד האישה בויצ"ו, כי בעוספייה אין פעילות חברתית, יצירתית ומקדמת לנערות במהלך תקופת החופש הגדול, החלטנו אלן ואני, להזמין את הנערות להשתתף בסדנת צילום דו יומית.

 

הסדנה היוותה חלק ממכלול פעילויות שיזמה וארגנה סמירה עזאם, רכזת ויצ"ו בכפר, לנערות. בימים אלה נפתחה תערוכה בבית ויצ"ו בעוספייה, המציגה את העבודות שצולמו במהלך הסדנה.

 


צילום: סוסאן עמאשה

 

המפגש הראשון בסדנה התקיים בתאריך 26.07.2012 בביה"ס 'דרך צילום'. הסדנה נחלקה לשני חלקים, בחלקה הראשון, התקיים דיון משותף על מהות צילום ומהן הסיבות לכך שאנו מצלמים. בהמשך, לימדנו את הבנות מושגים בסיסיים הקשורים לשימוש במצלמה ודיברנו מעט על קומפוזיציה ואור. מצויידות במצלמות של בית הספר, יצאו הנערות לתרגול מעשי בסביבת בית הספר. מדריכים נוספים, של דרך צילום, התנדבו לסייע לנערות בתרגול הצילומים.

 

החלק הראשון של הסדנה חשף את הנערות לעולם שלם של צילום. אני בספק אם הן היו נחשפות אליו אילולא הסדנה. הן כמובן מצלמות ומצטלמות הרבה במהלך היומיום אך ללא ידע מעמיק או הכוונה. בעיני צילום הוא תחום המעניק לכל העוסקים בו התבוננות אחרת על העולם.

 

התרגילים שנתנו לנערות במסגרת התרגול, התמקדו בפיתוח ההתבוננות האישית של כל אחת מהן בסביבת הצילומים. באחד התרגילים ביקשנו מהבנות לצלם דיוקן עצמי. התרגיל הזה מתמקד למעשה בדימוי העצמי שלנו. ההמחשה של דיוקן עצמי בצילום יכולה לבוא לידי ביטוי גם דרך אלמנטים המייצגים אותנו ולאו דווקא הופעתנו הפיזית בצילום.

 


 צילום: רויטל טופיול

 

זהו תרגיל המפתח את היכולת המחשבתית שלנו ביחס לאלמנטים שאנו מוצאים בשטח או לחליפין, כיצד אנחנו ממקמים את עצמנו בתוך הפריים, הגודל שלנו ביחס לאלמנטים אחרים, סוג הרקע שנבחר וכיוצא באלה. אחת הנערות צילמה צמיד שקיבלה מתנה מאחיה, נערה אחרת, צילמה את השעון שלה כסימן לאיחורים שלה לכל מקום; שתי נערות החליטו לשחזר צילום שלהן מהילדות.

 

היה מדהים לראות את הרעיונות המבריקים של הנערות שללא רקע בצילום ובעקבות דיון קצר ושיעור קצר על צילום מצאו רעיונות מקוריים כדרך לבטא את עצמן.

 

מבט ייחודי על דרום תל אביב

בנוסף תרגלנו עם הנערות גם נושאים כגון זוויות צילום וחקירה באמצעות המצלמה, טקסטורות והתייחסות לאור. התרגול עצמו היה פשוט הנאה צרופה. הנערות צילמו האחת את השנייה, שיתפו, צחקו, חקרו... המצלמה שימשה אותן ככלי לביטוי עצמי והן הרגישו ממש חופשיות איתה. כדי לשמר את רגעי הקסם הללו, תיעדנו את הבנות במשך כל הפעילות. אני חושבת שהצילומים מדברים בעד עצמם.

 


 צילום: לאלא מארח

 

לקראת המפגש השני, בחרנו אלן ואני צילומים להדפסה. יחד התבוננו בתוצאות המרשימות שנוצרו מתוך התרגול הקצרצר ויחד התרגשנו לראות את המבט הייחודי שלהן על דרום תל אביב. במהלך אוגוסט הגענו לעוספייה, הקמנו שם תערוכה קטנה במרכז ויצ"ו ויחד דנו בתוצאות התרגול.

 

במסגרת הדיון התייחסנו גם לפן הרעיוני הניבט מהצילומים וגם לנושאים עליהם דיברנו במפגש הראשון כמו קומפוזיציה, אור וטקסטורה. נדהמנו לראות כיצד נראית סביבת ביה"ס דרך עיניהן של הנערות שרובן ביקרו בה לראשונה בחייהן. הן פרסו בפנינו עולם חדש לגמרי. כאן מומחש חוזקו של צילום - הצופה בצילום חווה עולם מנקודת מבט שונה משלו ולומד משהו חדש. 

 


 צילום: יארא אבו רוכן

 

המשוב שקיבלו הנערות לצילומיהן במסגרת התערוכה בעוספייה היה מעמיק ומחזק.

כולנו התרגשנו מאוד והזמן היה קצר מלהכיל הכל.

 

צילום הוא שפה לכל דבר. שפה חזותית שעם הזמן, וככל שלומדים אותה לעומק, מבינים אותה יותר ויותר ומוקסמים ממנה. חלק מהנערות הביעו רצון להמשיך וללמוד צילום. מבחינתי, גם אם נערה אחת מתוך הקבוצה תמשיך ותלמד צילום ואולי בעתיד תעסוק בתחום המופלא הזה - עשינו את שלנו.

 

בסופו של דבר עברנו, גם הנערות וגם אנחנו, חוויה מיוחדת, מרגשת ומעשירה ונשמח לעוד הרבה שיתופי פעולה מהסוג הזה בעתיד.

 

  • הכותבת היא סיגל קולטון, מנהלת בית הספר 'דרך צילום'.
  • לצפייה בתמונות נוספות שצילמו בוגרות הקורס לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  רויטל טופיול
צילום: רויטל טופיול
צילום:  רויטל טופיול
צילום: רויטל טופיול
צילום:  אריג' אסד
צילום: אריג' אסד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים