שתף קטע נבחר

איראן הזמינה גם את הנייה, אבו מאזן רותח

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, סבר שיגיע לוועידת המדינות הבלתי מזדהות השבוע בטהרן כנציג העם הפלסטיני. לאיראן היו תוכניות אחרות והיא הזמינה גם את איסמעיל הנייה. שר החוץ הפלסטיני מזהיר: אם הנייה יגיע, הרשות תחרים את הוועידה

איראן מצליחה לעורר מחלוקת בין הרשות הפלסטינית לממשלת חמאס בעזה : ראש ממשלת חמאס בעזה, איסמעיל הנייה, קיבל הזמנה רשמית מנשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, להשתתף בפסגת המדינות הבלתי מזדהות שתתקיים השבוע בטהרן. ההזמנה הזו מלבה שוב את האש בין עזה לרמאללה. ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, פרסם הודעה חריגה ובה קרא להנייה לסרב להזמנה ולא להגיע. דבריו של פיאד לא הותירו רושם רב, ובשעות הצהריים (שבת) הודיע דובר הממשלה בעזה, טאהר נונו, כי הנייה קיבל את הזמנתו של אחמדינג'אד, וכי ישתתף בוועידה בטהרן.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, סבר שהוא ייצג את העם הפלסטיני והודיע שהוא יעמוד בראש המשלחת הפלסטינית, לאחר שקיבל בחודש שעבר הזמנה רשמית מסגן שר החוץ האיראני. זה אמור להיות ביקורו הראשון באיראן.

  

עצם קבלת ההזמנה עוררה תגובות קשות ברמאללה. פיאד גינה את ההזמנה וטען שזו מכה ניצחת לאחד ההישגים של העם הפלסטיני - הייצוג של הפלסטינים במסגרת אש"ף - שהוא לדבריו, הנציג החוקי היחיד של העם הפלסטיני. פיאד אמר כי ההזמנה הכפולה היא הוכחה לכך שאיראן מתנגדת לאחדות הפלסטינית ולתפקידה של הרשות הפלסטינית בכל הנוגע לטיפול באינטרסים של העם הפלסטיני ברצועת עזה ובגדה המערבית.

 

"אני קורא לאיסמעיל הנייה לתת עדיפות לפלסטיניות וללאומיות שלו על פני כל שיקול אחר", אמר פיאד, "סירובו להזמנה של הנשיא האיראני תירשם כעמדה היסטורית שתשים אותו בעמדת המנהיג האחראי שקנאי לאינטרסים העליונים של עמנו". הוא הביע את תקוותו שהנייה ייענה לקריאתו ולא יגיע לפסגה. קודם לכן איים שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, כי הרשות הפלסטינית תחרים את הפסגה באיראן, אם הנייה יחליט להשתתף בה.

  

תחילה ביקשו בחמאס לנצל את ההזמנה כדי לנסות ולהשתתף בוועידה כנציגי העם הפלסטיני כחלק ממשלחת מאוחדת. שר החוץ של ממשלת חמאס, מוחמד עווד, אמר כי "עדיף שהגישה הפלסטינית תהיה ברורה ושנאחד מאמצים במקום להוציא הודעות לתקשורת הקוראות להחרמת הוועידה". 

 

זו אינה הפעם הראשונה שבה האיראנים מנסים לתקוע טריז בין עזה לרמאללה. בעבר דווח כי טהרן לוחצת על תנועת חמאס שלא להגיע להבנות ולפיוס עם פתח. עד כה ניסיונות הפיוס בין שני הצדדים כשלו, ואם הרשות אכן תממש את איומה ותחרים את הפסגה - תתרחב התהום העמוקה ממילא בין שני הצדדים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איסמעיל הנייה ואבו מאזן
צילום: AP
מומלצים