שתף קטע נבחר

שוב: פישר דורג בין ששת הנגידים הטובים בעולם

בשנה השנייה ברציפות קיבל נגיד בנק ישראל את הציון המושלם A בדירוג הנגידים של המגזין "גלובאל פייננס". במהלך השנה ביקר פישר את החריגות שאישרה הממשלה בתקציב ועל שיעורי המס הנמוכים שהיא גובה, ולעמדתו מיוחסת השפעה מכרעת על נכונות הממשלה להציג גזירות כלכליות סמוך לשנת בחירות

סטנלי פישר , נגיד הבנק המרכזי של ישראל מדורג ברשימת ששת הנגידים הטובים בעולם של המגזין "גלובאל פיננס". זו השנה השנייה ברציפות שפישר נכלל ברשימה יוקרתית זו, המתפרסמת מאז 1994.

 

כתבות נוספות אודות סטנלי פישר :

 

נגידי כל הבנקים בעולם קיבלו ציונים בסקאלה מ-A עד F כאשר המדדים שהשפיעו על הציון הם: התמודדות והשגת שליטה בלחצים אינפלציוניים, עמידה ביעדי הצמיחה הכלכלית, יציבות המטבע המקומי וניהול הריבית במשק. ציון A מסמן עבודה מושלמת של הנגיד בעוד ש-F הוא כישלון מוחלט. מחלקי הציונים לקחו בחשבון גם גורמים מקומיים המשפיעים על ההתנהלות.

 

הנגיד פישר. "הנגידים נבחנו באחת התקופות הקשות בהיסטוריה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הנגיד פישר. "הנגידים נבחנו באחת התקופות הקשות בהיסטוריה"(צילום: גיל יוחנן)

 

פישר הוא הנגיד היחיד באזור אפריקה והמזרח התיכון שזכה לדירוג A. ג'וזפה ג'יאראפוטו ממגזין "גלובאל פייננס" ציין כי "לאורך השנה הזו, שהייתה אחת הקשות שידענו, נגידי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם נבחנו כפי שלא נבחנו מעולם. מדי שנה, אנו מעריכים את מידת הנחישות של נגידים בבואם להתמודד עם התערבות פוליטית ואת מאמציהם להשפיע על ממשלות בנושאים כגון היקף ההוצאה ומידת הפתיחות להשקעות חוץ". 

 

נגיד בנק ישראל אכן הפגין נחישות בתחומים אלה בשנה האחרונה, כאשר מתח ביקורת נוקבת על החריגות שאישרה הממשלה בתקציב המדינה ועל שיעורי המס הנמוכים שהיא גובה. לעמדתו של פישר מיוחסת השפעה מכרעת על נכונותה של ממשלת ישראל להציג גזירות כלכליות סמוך כל כך לשנת בחירות.

 

זכור בעיקר הנאום החריף שנשא הנגיד לאחר החלטת ראש הממשלה ושר האוצר להגדיל את יעד הגירעון של הממשלה. בנאום זה, כינה פישר את הצעד "לא אחראי" ואיים להעלות את הריבית במשק אם הממשלה לא תפעל במקביל להעלאת יעד הגירעון, להעלות מסים ולקצץ בתקציב. 

 

ברננקי לא נכנס לשישייה הפותחת 

מלבד סטנלי פישר, שקיבל את הציון המושלם A (בדיוק כמו לפני שנה), לרשימת ששת הטובים ביותר נכנסו גם עמיתו האוסטרלי – גלן סטיבנס, נגיד הבנק של קנדה מרק קרלי, נגיד מלזי זטי אחטאר אזיזה, נגיד הפיליפינים אמנדו טטנגקו ונגיד טאיוון פאי-נאן פאנג.

 

יו"ר פדרל ריזרב בן ברננקי קיבל ציון B, שיפור לעומת הציון C בו זכה בשנה שעברה. נגיד הבנק המרכזי של גוש האירו מריו דראגי קיבל ציון B-, ציון דומה הוענק גם למרווין קינג הבריטי ולנגיד סין ז'ו שיאוצ'ואן. הנגיד היפני מאסאאקי שיראקאווה קיבל ציון C- לעומת C אשתקד. יש לציין שאף נגיד לא קיבל ציון נמוך מ-C- השנה ואת ההידרדרות הגדולה בציון רשם הנגיד הלבנוני ריאד סלמה שירד מ-A אשתקד ל-C השנה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנגיד סטנלי פישר
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים