שתף קטע נבחר
צילום: ויז'ואל/פוטוס

"פועלים להשבת הטהרה, התמימות"

מידי שנה בוגרי סניף בני עקיבא אפרת יוזמים, מארגנים ומוציאים לפועל קייטנה מפנקת לילדים בעלי צרכים מיוחדים. עמיחי מטר (16) חניך בסניף, מספר חוויות "בגוף ראשון"

הסדנא בראש צורים. אין ספור אסוציאציות עולות לי כשאני שומע את רצף מילים אלו, הקשרים שמשתנים לפי האדם שאומר אותם. קומונרית או רכזת לחוצה בתדריך מפורט על היום: דרכי פעולה אותם ניתן ליישם, וחשיבות הסבלנות והחיוך. הסדנא בראש צורים. תוכלו לשמוע את אותם המילים גם מחניך בן 26 וחונך בן 16, במהלך פעילות ושירה מחוץ לכיתה באמצע היום.

 

בין היתר, את שלושת מילים אלו תוכלו למצוא בסימן השאלה החג מעל מדריך עייף בסוף יום בקייטנה. סימן השאלה השואל על משמעות פרויקט שכזה. יכולתי להיענות לבקשת שרה הקומונרית ולכתוב בצורה בנאלית על העובדה שישנו בית ספר מקורי ומיוחד השוכן בראש צורים, המיועד לילדים בעלי מוגבלויות. לכתוב שכל שנה סניף בני עקיבא אפרת עושה שם פעילויות, וכל זה שווה בשביל דמעה מכירת תודה בזווית עיני החניך והוריו. קצר ולעניין, טפיחה עצמית על השכם, מרגש, בול.

 

אך האם דמעה כזאת היא באמת ההצדקה לעבודה התנדבותית שדורשת כל-כך הרבה? לא רק. בהמנון הסדנא צרחנו - "אנחנו מצילים את העולם". אימרה גדולה, והיא נכונה כיוון שקודם כל אנחנו מצילים את עצמנו, וזו מטרת הקייטנה. כסיימנו את הקייטנה, צוין בדיוק צום ט' באב, הרגשתי שחוייתי אותו הפעם בהבנה רחבה יותר שלו. על קמצא ובר-קמצא. על אותה תרבות בת אלפי שנים, של סעודות מפוארות ופולחנים עצמיים בבית, כשבחלון נשקפים קושי וסבל. ובלבוש אחר ולא הכי צנוע, תרבות זו שולטת גם היום.

 

תפיסת עולם של צרכנות. תרבות של שגרה שוחקת, של אנשים שבבוקר קמים ושוכחים שתפקידם להתעורר. להתעורר מהנורמות והמוכר. להתעורר מהשינה העמוקה אליה הכניסו אותנו מסגרות חיינו, ולהתנער מהתפיסה שהחיים הם רק טרדות ועיסוקי היום יום.


"מפגש עם תמימות שבנה בתוכי ענווה". צילום: מטה הנוער אפרת

 

המענה האידיאלי למציאות

פרויקטים כמו הסדנא הם המענה האידיאלי למציאות שתיארתי, לעניות דעתי. מפגש של אדם שעבר בחייו כבר כל כך הרבה עליות ירידות וצלקות, היתקלות של נער מבולבל הטובע בייאוש מהעולם ומעצמו. מפגשם עם משהו כל כך תמים, שלם.

 

לראות את החניכים ולהתפעל מאנשים שמשדרים כזאת אמונה בטוב, ובטוב שבנו.

אמונה שכופרים בה רבים. משדרים כזה ביטחון בכך שיהיה טוב. משדרים משפחה. משדרים אהבה. הסדנא זה מפגש עם נשמה שלמה, ועם אדם שלעולם לא בחר לעשות רע.

 

דבר זה הרים לגבהים את עיניי וסימן לי מטרה ענקית אליה אוכל לשאוף. מפגש עם תמימות כזאת אף בנה בתוכי ענווה גדולה, ועשתה אותי לאדם טוב ושלם יותר. אולי רק עכשיו הבנתי את האמרה הידועה: "אילו אלוהים לא היה קיים, צריך היה להמציאו".

 

בתחושה שלי - בימים בהם קיימת שנאה וזוהמה מוסרית בחברה, אנו פועלים להשבת הטהרה, התמימות. בימים של דרישה לעוד זכויות ופריווילגיות, לא תזיק מעט נתינה. כשנדבקות אליך לחולצה שאריות אוכל וריר מחיבוק מחניך עצוב שלא כל כך נזהר באוכל היום. ואז להיות, פעם אחת בחייך, נקי.

 

  •  הכותב עמיחי מטר הוא חניך בסניף בני עקיבא באפרת .
  • "בגוף ראשון"- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו ל - shlomit-sh@y-i.co.il וציינו - עבור מדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
  • לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן.
  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. הכנסו או התקשרו ל 9093*.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מטה הנוער אפרת
צילום: מטה הנוער אפרת
צילום: מטה הנוער אפרת
צילום: מטה הנוער אפרת
צילום: מטה הנוער אפרת
צילום: מטה הנוער אפרת
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים