שתף קטע נבחר

הרב לבנון נגד נתניהו: מי שייגע במגרון ידו תקוצץ

רב השומרון, מבכירי הציונות הדתית, תוקף אישית את ראש הממשלה על רקע הכוונה לממש את פסיקת בג"ץ במאחז: "לבן ציון נתניהו היו 10 צאצאים, לרב אלישיב 1,400 - זה ההבדל בינינו". הוא גם הזכיר את "קללת ההתנתקות"

מחריף העימות בין ראש הממשלה לחלק מהמתנחלים, בצל הפינוי המתקרב של המאחז מגרון. הרב אליקים לבנון, רב המועצה אזורית שומרון ואחד מחשובי הרבנים בציונות הדתית, יוצא היום (א') בהתקפה חריפה נגד בנימין נתניהו ואומר: "מי שירים ידו על מגרון ידו תקוצץ, וגם ראש הממשלה צריך לדעת את זה. יש דין ויש דיין".

 

הדברים נאמרו ב"כנס זיכרון" ליישובי גוש קטיף שפונו בהתנתקות ב-2005. הרב לבנון אף קשר בין מות אביו של נתניהו ומותו של הרב שלום יוסף אלישיב, במטרה להמחיש את ההבדל בין החברה החילונית והדתית: "לאחרונה נפטרו שני אנשים מבוגרים בן ציון נתניהו ו הרב אלישיב, אחד הותיר 1,400 צאצאים והשני 10, זה ההבדל בינינו".

 

היום במגרון. "למנוע טעויות כמו בגוש קטיף" (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
היום במגרון. "למנוע טעויות כמו בגוש קטיף"(צילום: אוהד צויגנברג)

 

עוד נגע הרב לבנון בהבדלים שבין תרומת הציבור הדתי למדינה לציבור החילוני. "נצא לכבוש את מדינת ישראל מתוך השבר הגדול של חורבן קטיף. היום בכוחות אדירים נלך לכל מקום, בחורי הישיבות יילכו לצבא שאם לא כן לא יהיה צבא. מי יילך לצבא? אלו שמגדלים שני ילדים וכלב?".

 

הרב הבהיר בשיחה עם ynet בהמשך לדבריו בכנס כי לא הסית נגד ראש הממשלה אלא התכוון שהדברים "יתרחשו על ידי שמיים". לדבריו, "אי אפשר להתעלם מהסדרתיות שקורים הדברים לאנשים שהיו מעורבים בגירוש, כמו ניסו שחם, דן חלוץ, משה קצב, והדברים נכונים גם לגבי נתניהו".

 

הכנס שנערך בבית הכנסת החורבה בירושלים אורגן על ידי תנועת קוממיות. לדברי יו"ר התנועה, משה כהן, "יום העיון נערך מתוך ציפיה לבניין ומניעת טעויות נוספות כמו ההתנתקות מגוש קטיף וצפון השומרון".  

 

בממשלה תוקפים: "כפויי טובה"

המדינה התחייבה עוד ב-2008 לפנות את המאחז שבבנימין, שלפי פסיקת בג"ץ נבנה על קרקע פלסטינית פרטית. בשנה האחרונה הגיעו המדינה והמתנחלים להסכם ולפיו יוענק להם דיור חלופי במקום סמוך, ב"גבעת היקב", שנבנה בעלות של עשרות מיליוני שקלים. ואולם לאחרונה עתרו חלק מהמשפחות בטענה שרכשו את הקרקע שעליה הן מתגוררות. הדיון בבג"ץ בנושא אמור להתקיים מחרתיים, אולם הממשלה דורשת פינוי עוד לפני כן.

 

בישיבת הממשלה היום אמר נתניהו: "נכבד את החלטת בית המשפט ובמקביל נמשיך לחזק את ההתיישבות. עשינו זאת בבית-אל ונעשה זאת גם במגרון. הקמנו כבר את אתר הדיור החלופי, ואנו מקווים שהדברים ייעשו בנועם הליכות".

 

שרים בממשלה הביעו זעם על המתיישבים שמסרבים להתפנות בניגוד להסכם שנחתם עם השר בני בגין וכינו זאת "כפיות טובה כלפי הממשלה,

 שנאבקה כדי שהתושבים יקבלו מקום חלופי. זה גם עלול להשפיע על החלטת בג"ץ בנושא מאחר שהוברר מעל לכל ספק שהפרקליטות צדקה במקרה הזה בעמדתה".

 

השר לעניינים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון אמר: "מן הראוי שהמשפחות שמתגוררות בבתים שאינם נשואי העתירה היו כבר מתפנות מרצונן ברגע שהוכנו המבנים בגבעת היקב. זה כבר היה צריך להתבצע החל מה-22 באוגוסט, כפי שהודענו לבית המשפט". יעלון הבהיר ואיים: "אלה שלא יתפנו מרצון אינם עומדים בהסדר שהושג עם השר בגין, ולכן גם לא יוכלו להתגורר בגבעת היקב".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אליקים לבנון. "מי יילך לצבא? אלה שמגדלים שני ילדים וכלב?"
צילום: גור דותן
מומלצים