שתף קטע נבחר

הורי החשודה בלינץ': זו לא היהדות שאנחנו מכירים

ר' בת ה-15 חשודה שהסיתה את הנערים לבצע שפטים בנער הערבי. בראיון ל-ynet סיפרו הוריה עם שחרורה למעצר בית: "לא לזה חינכנו אותה, במשחקי בית"ר היא שמעה שירים נגד ערבים. לאחרונה היא עברה טראומה, ונחשפה לעולם שלא הכירה"

שבוע וחצי אחרי הלינץ' המחריד שביצעו נערים יהודים בנער ערבי בכיכר ציון בירושלים, שוחררה אמש (ב') למעצר בית ר', בת 15 וחצי החשודה כי הסיתה את חבריה לאלימות נגד אותו נער. היא הוחזקה במעצר במשך שמונה ימים. הוריה סיפרו שלשום ל-ynet כי היא מתעקשת שלא הייתה מעורבת במעשים. 

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

"לא לזה חינכנו את הבת שלנו", אומרים האב בן ה-43 והאם בת ה-40. "אנחנו לא מאמינים שהילדה שלנו גרמה לאלימות כזאת, ומתפללים שזה לא נכון". אלא שבמשטרה חושבים אחרת, ושלשום כבר הוגשה לבית המשפט הצהרת תובע בעניינה של הנערה, הצהרה שמשמעותה כי כתב אישום יוגש נגדה בתוך כמה ימים.

 

חשוד יהודי בביצוע הלינץ' בהארכת מעצרו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
חשוד יהודי בביצוע הלינץ' בהארכת מעצרו(צילום: אוהד צויגנברג)

 

במשטרה חושדים כי ר' אמרה לחבריה שבן מיעוטים תקף אותם כמה חודשים לפני האירוע בכיכר ציון, וכך הסיתה אותם לפגוע בנערים הערבים שהסתובבו באותו לילה במרכז העיר. "אני לא חושבת שהיא הבינה שזה מה שיקרה", אומרת אמה ונאנחת, "אני לא חושבת שהיא התכוונה להוביל לזה. זה לא שהיא אמרה 'ערבים תקפו אותי, בואו תנקמו בהם עכשיו בשבילי'. גם אם זה היה נכון, הילדים האחרים שחשודים בתקיפה היו יכולים לעצור את זה".

 

האם מספרת כי בתה נהגה ללכת למשחקים של בית"ר ירושלים: "שם היא שמעה סיסמאות ושירים נגד ערבים, אבל היא לא ראתה אלימות ולכן גם לא חשבה שהמקרה הזה יתפתח לאלימות".

 

היום הייתה אמורה ר' להתחיל את לימודיה בכיתה י', אבל הלינץ' בכיכר ציון שינה עבורה את המסלול, כמובן. "זה נפל עלינו כרעם ביום בהיר, זעזוע אמיתי", אומרים ההורים, בני זוג חרדים ש-ר' היא בתם השנייה. פרט אליה יש להם עוד ארבעה ילדים. האב עובד כעצמאי והאם היא עובדת מדינה.

 

אביה של ר' אומר: "אני אדם מאמין, אם הייתי נתקל במצב כזה ברחוב הייתי מונע אותו, מנסה להפריד, מגונן. זה בן אדם... צלם אנוש... הפגיעה בנער הזה היא חמורה מאוד. זו לא היהדות שאנחנו מכירים ולא היהדות שאנחנו מחנכים אליה. כמו שאני רוצה ללכת לכותל המערבי בבטחה, כך אני חושב שערבי יכול וצריך ללכת איפה שהוא רוצה בבטחה". האם מוסיפה: "בעבודה שלי אני אחראית לכך שלא תהיה איפה ואיפה בין אוכלוסיות שונות. כך אני חיה את חיי וכך אני מחנכת את ילדיי".

 

"אם חטאה, נעזור לה לעשות תיקון"

ההורים שחזרו את יום מעצרה של בתם: "ביום ראשון בצהריים (יומיים וחצי אחרי הלינץ', ע"א) הילדה התקשרה אלינו ואמרה שהיא הגיעה למשטרה כדי לתת עדות. בהמשך כבר עצרו אותה. כשאתה מבין את החשדות אתה בהלם. בימים האלה עובר עלינו גיהנום שאי אפשר לתאר. הבת שלך חסרת אונים, חוקרים אותה ומפעילים עליה לחץ, ולא בטוח שיש לידה מישהו שיכול להגן עליה". האם מציינת כי זו הפעם הראשונה שמישהו מהמשפחה מסתבך עם החוק: "מרוב בושה לא סיפרתי אפילו לילדים הקטנים שלנו ולחלק מהאחים שלי".

 

האם מדגישה כי לא שמעה מאיש שבתה היכתה מישהו: "אני לא יודעת כרגע מה בדיוק קרה, אבל כפי שאני מכירה את הבת שלי, היא לא גדלה עם שנאה. חינכנו אותה לאהבה ולכבד כל אדם".

 

האם תרגישו שנכשלתם בחינוכה, אם החשדות יתבררו כנכונים?

"אנחנו נתנו לה את הכי טוב שאנחנו יכולים. אם אני אגלה שזה מה שקרה, ארגיש צער עמוק. אבל ילדים מועדים, זה לא אומר שנכשלנו באופן מוחלט בחינוך שלה. כאימא כל מה שאני רוצה זה לחבק אותה ולגונן עליה, לעזור לה לעשות תיקון באמצעות טיפול אם היא חטאה במשהו".

 

בימים האחרונים נפוצו בירושלים שוב כרזות המזהירות בחורים ערבים שלא להתרועע עם בנות יהודיות. בראיון ל-ynet אמרה אמה של ר': "גם אם הנערים הערבים באו להתחיל עם בנות יהודיות, זו לא סיבה לתקוף אותם. זה משהו שגורם אצלנו להתרעמות ולכעס, הקשרים האלה פסולים בעינינו, ואם יודעים על קשרים כאלה צריך למנוע אותם, אבל לא באלימות. היו צריכים לפנות לארגון שמטפל בזה".

 

הטראומה בלבלה: "נחשפה לעולם אחר"

ההורים מכירים ילדה אחרת מזו שהצטיירה בתקשורת: "היא תמיד רוצה לעזור בכל דבר, מכבדת את הזולת. בחודשים האחרונים היא התבלבלה בעקבות אירוע שהיא עברה לפני כמה חודשים ושהביא למשבר". הם סיפרו כי בתם התחנכה במוסדות חרדיים, "אבל בחודשים האחרונים, גם בעקבות מה שקרה, היא נחשפה לעולם שלא הכירה".

 

האם מספרת כי לפני כמה חודשים הגישה בתה בליווי גורמים סוציאליים תלונה על שאירע לה, וכי הנושא נמצא בחקירה. "ניסינו לתמוך בה מאז, היה חשוד שנחקר, רצו שהיא תתעמת איתו, אבל היא סירבה, ולכן זה נעצר שם. היא לא הייתה ועדיין לא בשלה להתמודד עם הטראומה הזאת. היא סיפרה לי שהיה משהו, אבל לא יכלה לרדת לפרטים".

 

ליל הלינץ' בכיכר ציון (צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות
ליל הלינץ' בכיכר ציון(צילום: אברהם ברגמן, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 

פרקליטה של הנערה, עו"ד דוד הלוי, דוחה את הטענה כי הסיתה לאלימות. "זו טענה בעייתית מאוד, גם אם היא סיפרה

לאחרים על מקרה שקרה לה, ואת זה אנחנו מכחישים. האם היא צריכה להיות אחראית להתרחשות שאירעה בכיכר אחרת הרחוקה משם עשרות מטרים, וזאת כשחלק מהמעורבים היו נתונים להשפעת אלכוהול?".

 

עו"ד הלוי מתרעם על כך שהאירוע קיבל את הכינוי "לינץ'". לדבריו "הלינץ' היחידי שנעשה כאן הוא לינץ' תקשורתי. האירוע הזה חרג מפרופורציות. גם גורמים במשטרה לא קוראים לו לינץ'. היה פה אירוע מכוער של בריונות, אבל מכאן ועד לינץ' המרחק גדול. מה גם שיש טענות כי בסמוך לאירוע הייתה התגרות מצד המתלונן".


פורסם לראשונה 27/08/2012 22:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ר' (מכסה את פניה)
צילום: אוהד צויגנברג
יו"ר הכנסת ריבלין מבקר את קורבן הלינץ'
צילום: אבי חיון
עו"ד דוד הלוי. "האירוע חרג מפרופורציות"
מומלצים