שתף קטע נבחר

יעלון בטקס בבורגס: "פצצה איראנית או הישרדות"

בבולגריה התייחדו עם זכרם של חמשת הישראלים ונהג האוטובוס המקומי, שנרצחו בפיגוע לפני מעט יותר מחודש. יעלון, שייצג את הממשלה, התייחס לסכנה האיראנית: "אסור להסיר אף אופציה מהשולחן, אסור לחיות באשליה שמולנו ניצב משטר קונבציונלי"

מעט יותר מחודש אחרי הפיגוע בבולגריה, שבו נרצחו כוכבה שריקי, איציק קולנגי, אמיר מנשה, מאור הרוש, אליאור פרייס ומוסטפה קיוסוב, נהג אוטובוס מקומי, נערך כעת טקס זיכרון לזכר הנרצחים. המשנה לראש הממשלה, השר משה (בוגי) יעלון, מייצג את הממשלה בטקס. "אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני", אמר יעלון. "יש לפעול יחדיו, בנחרצות ובקשיחות ובכל האמצעים העומדים לרשותנו, כדי לעשות זאת". 

 

הטקס, שנפתח בדקת דומייה, מתקיים בבית הכנסת המרכזי בסופיה, בנוכחות נשיא בולגריה, שרים, חברי פרלמנט, שגריר ישראל בסופיה, נציגי הקהילות היהודיות במדינה והמשפחות השכולות.

 

השר יעלון בטקס, היום (צילום: דוד סרנגה) (צילום: דוד סרנגה)
השר יעלון בטקס, היום(צילום: דוד סרנגה)

 

בדברים שנשא התייחס יעלון בהרחבה לאיראן: "עלינו, מדינות המערב הנאורות, לשלב ידיים ולהילחם בחורמה בטרור האיסלאמי הקיצוני, שמקורו, מימונו, תכנונו וחימושו באיראן, והוא מופעל לא אחת על ידי שליחו, ארגון חיזבאללה הרצחני. מטרתו היא לחסל את תרבות המערב, להפיץ את המהפכה האיסלאמית, להכתיר בעולם שלטון פנאטי ולמחוק את מדינת ישראל מהמפה.

 

"כך רואים זאת בטהרן, ומנהיגי איראן המסוכנים רציניים בכוונותיהם. לשם כך הם מפתחים תוכנית גרעינית-צבאית, נמצאים בשלב מתקדם מאוד שלה ועלולים להשתמש בנשק הקטלני הזה, גם באמצעות פיגועי טרור ביעדים שונים ברחבי תבל. זהו המאבק של כולנו, בני האור שואפי השלום ותאבי החיים, בבני החושך צמאי הדם המקדשים את המוות. עלינו לומר בקול רם וברור: אסור שלאיראן יהיה נשק גרעיני. לפעול יחדיו, בנחרצות ובקשיחות ובכל האמצעים העומדים לרשותנו, כדי לעשות זאת.

 

"לא לוותר, לא לטאטא את המציאות מתחת לשטיח, להחריף את הסנקציות, לא לחיות באשליה שניצב מולנו משטר קונבנציונאלי. לא להסיר אף לא אופציה אחת מהשולחן. להעמיד במהירות האפשרית, פן יהיה מאוחר מדי, את המשטר האיראני הדיקטטורי והאלים בפני הדילמה של פצצה או הישרדות".

 

"הרוצחים יגיעו לכול מקום בעולם"

השר הישראלי הוסיף כי "דרך הטרור הנוראה אינה מבחינה בין דם לדם ובין אדם לאדם. בעיוורון מקפיא דם יפגעו המחבלים במוסטפה מבולגריה ובכוכבה מישראל".

 

לדבריו, "הרוצחים יגיעו לכול מקום בעולם ולא יהססו לרצוח את מי שנקרה בדרכם בבואם לממש את מעשיהם. מעבר לרצון שלהם להרוג ללא הבחנה, הם גם מנסים לפגוע במרקם היחסים של ישראל עם מדינות העולם הנאורות, אך דרכם לא תצלח. שיתוף הפעולה בין בולגריה וישראל הוא ההוכחה לכך: אנחנו ואתם, מארחינו הנפלאים כאן בבולגריה, לא נאפשר שייווצר קרע בין המדינות בתחומים רבים ומגוונים". יעלון יערוך בבולגריה גם כמה פגישות מדיניות עם שר ההגנה הבולגרי, סגן שר הפנים, ראש שירות הביון הבולגרי ונשיא בולגריה.

 

יעל מורד, אחותה של כוכבה שריקי שנרצחה בפיגוע בבורגס, אמרה לפני הטקס כי כלל לא נאמר למשפחה על קיומו של האירוע. "שגרירות בולגריה לא יצרה עמנו קשר, אני שמעתי על זה משכנה ובוודאי שהייתי רוצה להיות שם אם הייתי יכולה", אמרה האחות. "אני חושבת שהמדינה הייתה צריכה לממן את ההגעה של בני המשפחות".

 

"עוברים עלינו ימים נוראים. הכאב חזק מאוד הריקנות עצומה", תיארה מורד את החודש בלי אחותה. .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים