שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

ניצב שחם עוזב את תפקידו, פריינטי יחליף אותו

חודש אחרי שיצא לחופשה בגלל החשדות לעבירות מין נגד שוטרות, נענה מפקד מחוז ירושלים לבקשת המפכ"ל והחליט להתפטר מתפקידו. מפקד מחוז דרום, יוסי פריינטי, יחליף אותו

החשדות החמורים נגד מפקד מחוז ירושלים מובילים לחילופי תפקידים בצמרת המשטרה: ניצב ניסו שחם, החשוד שביצע עבירות מין בשוטרות, נענה לבקשת המפכ"ל רב-ניצב יוחנן דנינו והסכים לעזוב את תפקידו כמפקד מחוז ירושלים. יוסי פריינטי, מפקד מחוז דרום, יחליף אותו. השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אישר את המלצת המפכ"ל.

 

פרשת ניסו שחם - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הקצין שטייח בפרשת שחם: הייתה שיחת רכילות

חשד: ניצב שחם ביצע עבירות מין ב-7 שוטרות

אהרונוביץ' על שחם: לא אסכים לטיוח במשטרה

 

גורם במשרד לביטחון פנים אמר ל-ynet כי בקשתו של המפכ"ל משחם לסיים את תפקידו נובעת מהתארכות הבדיקה בפרשה, ובגלל הצורך באדם שיאייש את תפקיד מפקד מחוז ירושלים במיוחד בתקופת החגים.

 

ניצב שחם חשוד בהטרדה מינית, מעשה מגונה ובעילה אסורה בהסכמה שביצע לכאורה בשבע שוטרות ששירתו תחת פיקודו. לפי החשד, במקביל לקשר המיני עם חלק מהשוטרות הוא קיבל החלטות פיקודיות בעניינן.

 

שחם בדרכו לחקירה (ארכיון) (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שחם בדרכו לחקירה (ארכיון)(צילום: אוהד צויגנברג)

  

ניצב שחם יצא לחופשה בסוף החודש שעבר, עם חשיפת החשדות החמורים נגדו, ובאופן זמני החליף אותו ניצב מני יצחקי. מינויו של פריינטי ייכנס לתוקף בימים הקרובים. מחליף למפקד מחוז דרום ייקבע בתקופה הקרובה. 

 

לדברי גורם המעורה בהחלטה, "אפשר להבין שיש כאן רצון לשמור על כבודו של שחם, גם אם הוא פשע וחטא. האיש עדיין תרם רבות למשטרה". לדבריו, "ברור שלפני ההודעה הייתה הבנה במשטרה ובמשרד לביטחון פנים שהחקירה נמשכת כבר זמן רב ושהיא לא תסתיים מחר. לכן אי אפשר למשוך לנצח את שאלת מפקד מחוז ירושלים. עבר זמן סביר מאז התפוצצה הפרשה, שאיפשר לכל המעורבים להבין שצריך לקבל את ההחלטה הזו". 

 

שחם עדיין לא עוזב את המשטרה ובינתיים החקירה במח"ש נמשכת. גם טרם ההודעה היום העריכו גורמים במשטרה ובמשרד לביטחון פנים שקטנים הסיכויים שבתום חקירת מח"ש יוכל ניצב שחם לשוב לתפקידו.   

 

המבחן האמיתי של פריינטי

משמעות מינויו של ניצב יוסי פריינטי למפקד מחוז ירושלים, היא סבב מינויים במשטרה. הקצינים הבכירים בדרום הפליגו בשבחו. אחד מהם אמר: "זה האיש הנכון לחלץ את ירושלים מהמשבר החמור שהיא נמצאת בו". רבים סבורים כי זהו התפקיד שיסלול לו את הדרך למפכ"לות, שכן בשנים האחרונות ניכר כי הוא טופח לקראת התפקיד. מייד עם היוודע דבר אפשרות פרישתו של שחם עלה שמו כמועמד מבטיח. "מדובר בקצין ואדם מדהים ואנו אוהבים אותו מכל הבחינות האפשריות", סיכם אחד מהם.

 

פריינטי. החל דרכו כבלש במרחב נגב (צילום: באדיבות המשטרה) (צילום: באדיבות המשטרה)
פריינטי. החל דרכו כבלש במרחב נגב(צילום: באדיבות המשטרה)

 

פריינטי, בן 47, נשוי ואב לשניים, מתגורר בישוב מיתר שבדרום הארץ. בצבא שירת כקצין בחטיבת הנח"ל, ולמד תואר ראשון בקרימינולוגיה ותואר שני בחינוך. את דרכו במשטרה החל בתחילת שנות ה-90, כבלש במרחב נגב. לאחר סיום קורס קצינים מונה לתפקיד קצין מודיעין ובילוש בתחנת באר שבע. מדובר היה בזמנים בהם הפשע והאלימות גאו והמצב ברחובות היה קשה. לאחר שקיבל דרגות רב-פקד, עבר מסלול קידום ארוך במסגרתו מונה למפקד תחנת באר שבע בתחילת שנות ה-2000. רוב שנות שירותו עברו עליו בדרום, שנחשב לאזור נוח לפעול בו, במיוחד מבחינה תקשורתית. קצינים צעירים יכולים לצמוח שם במהירות ולבלוט בשטח. 

 

לאחר שמונה למפקד מרחב נגב בשנת 2009, מונה פריינטי למזכיר הביטחוני של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ'. תפקיד זה היווה עבור רבים אות לכך שביום מן הימים הוא ישוב לדרום בתור מפקד המחוז, ואכן כך היה. לצד כהונתו של השר אהרונוביץ', היווה התפקיד תקופת למידה וניסיון חשובים לקראת הפיקוד על המחוז.  

 

התפקיד הנוכחי צפוי להיות עבורו מבחן אמיתי, שכן הוא צפוי להימצא תחת העין הציבורית ביתר שאת, באזור נפיץ מבחינה פוליטית. ניצב פריינטי נחשב לקצין סגור ביחס לתקשורת והוא ממעט להתבטא בפומבי. התפקיד הבא ייאלץ אותו לשנות במעט את התפיסה, שכן הוא מחייב חיכוך וקשר הדוק יותר עמה.

 

ידע ולא דיווח - ולא יועמד לדין

בתחילת החודש הוחלט שלא להעמיד לדין את תת-ניצב ניסים אדרי, מפקד מרחב ציון במחוז ירושלים, שידע על המקרה ולא דיווח. "קשה מאוד להבין את ההחלטה, כשמדובר בקצין שאמור להיות האורים והתומים בכל מה שקשור לאתיקה", אמר ל-ynet קצין משטרה בכיר המשרת בצפון הארץ. לדבריו, "גם לעבירה שנופלת רק במסגרת המשמעתית, יש השלכות חמורות כאשר מדובר בקצין שמקבל החלטות הרות גורל לחייהם של אזרחים אחרים, שעומדים גם הם בחקירות והוא צריך להחליט מה יעלה בגורלם. באיזשהו מקום זה מערער את התוקף שיש להחלטות כאלה".

 

בהמשך עבר אדרי הליך שימוע שערכה ראש מחלקת משמעת, ניצב-משנה לילי באומהקר. מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, אמור לגבש את החלטתו על-פי ההמלצות שיונחו בפניו ויעביר אותה לשר לביטחון פנים. 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניסו שחם. "רצון לשמור על כבודו"
צילום: גיל יוחנן
יוסי פריינטי. המינוי ייכנס לתוקף בקרוב
צילום: הרצל יוסף
מומלצים