שתף קטע נבחר

שוב זה קורה באפגניסטן: נערפו ראשי ילד וילדה

גל מחריד של עריפות ראשים מכה במדינה, ומעלה את החשש שהטליבאן בחר בטקטיקת הפחדה חדשה. השבוע הוצאו כך להורג 17 בני אדם שבילו במסיבה, וכעת הקורבנות הם ילד בן 12 וילדה בת שש

בשני אירועים מחרידים שאירעו באפגניסטן ושעליהם דווח היום (ו'), נערפו ראשיהם של ילד ושל ילדה קטנה. מדובר בשני מקרים נוספים בשורה של התקפות ומעשי עריפת ראשים ברחבי המדינה, שהעלו את החשש שאחיזתו של ארגון הטליבאן הקיצוני בשטח עודנה חזקה למדי גם אחרי 11 שנות מלחמה עם הכוחות הזרים.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

הילד, בן 12, נחטף ונרצח במחוז קנדהאר שבדרום המדינה ביום רביעי השבוע. לדברי דובר ממשלת המחוז, ג'אוויד פייסל, ראשו הכרות נמצא מוטל ליד גופתו כדי להעביר מסר אזהרה למשטרה. אחיו של הילד היה חבר ב"משטרה המקומית של אפגניסטן", מיליציה שאומנה על-ידי הכוחות האמריקניים במטרה להגביר את תחושת הביטחון של האזרחים האפגנים

במעוזים של הטליבאן כמו קנדהאר.

 

"זו אזהרה של הטליבאן למיליציה ולגורמים אחרים התומכים בממשלה", אמר פייסל. דובר הטליבאן, קארי יוסוף, הכחיש כי ארגונו מעורב במעשה.

 

לוחמי טליבאן מתפללים בקנדהאר (צילום: EPA) (צילום: EPA)
לוחמי טליבאן מתפללים בקנדהאר(צילום: EPA)

 

באירוע אחר אתמול נערף ראשה של ילדה בת 6 במחוז קפיסה שבמזרח אפגניסטן. לפי מפקד המשטרה המקומית, עבד אל-חמד, "אנחנו לא בטוחים אם היא נרצחה על-ידי משפחתה או על-ידי הטליבאן, אבל אנחנו יודעים שהטליבאן שולט באזור". לדבריו הוא אינו יכול לשלוח חוקרים לאזור, בשלל החשש לביטחונם.

 

מעשי הרצח האלה באים בסופו של שבוע שבו נערפו ראשיהם של 17 בני אדם שהשתתפו במסיבה במחוז הלמנד שבדרום אפגניסטן. גורמים רשמיים במדינה אמרו כי המעשה בוצע על-ידי הטליבאן, טענה שגם אותה הכחיש הארגון.

 

"מה שאנחנו רואים יכול להיות טקטיקה חדשה של הטליבאן - לערוף ראשי אזרחים כדי להפחיד את האוכלוסייה", אמר פייסל. באזור זהארי בקנדהר אמרו היום גורמים רשמיים כי גם נער בן 16 שהואשם על-ידי הטליבאן בריגול עבור הממשלה הוצא להורג וראשו נערף בסוף יולי.

 

האירועים האחרונים עשויים ללמד גם על הקושי שבו נתקלים מנהיגי הטליבאן בניסיונם לאכוף את מדיניותם בקרב 200 אלף

הלוחמים שלפי ההערכות יש להם ברחבי אפגניסטן ופקיסטן השכנה. לפי הערכות, ההנהגה המרכזית של טליבאן מעדיפה לנקוט צעדים מתונים יותר כדי לשפר את תדמיתו של הארגון ואולי אף לאפשר לו להשתלב בהדרגה במערכת הפוליטית האפגנית, אולם יחידות מסוימות של לוחמי הארגון קשות לשליטה ומבצעות ברחבי המדינה התקפות נגד מי שנתפשים על-ידיהן כ"לא מוסריים".

 

הכוחות הזרים, שנכנסו לאפגניסטן בשנת 2001 בעקבות פיגועי 11 בספטמבר, ייסוגו ברובם מהמדינה עד לסוף שנת 2014, וכוחות הביטחון של אפגניסטן הם שיצטרכו לדאוג לביטחון במדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איש טליבאן. ההנהגה מאבדת שליטה?
צילום: AP
מומלצים