שתף קטע נבחר

משרדי ממשלה ירוקים: מי בתחתית הרשימה?

הממשלה עתידה להחליט אם להרחיב את פרויקט "ממשלה ירוקה" ולחייב את משרדיה לרכוש מוצרים ירוקים, מהלך שצפוי לחסוך מיליונים. ב-2011 הניב הפרויקט חיסכון של יותר מ-12 מיליון שקל, אך לא כולם תרמו באופן שווה. מי יותר ומי פחות?

פרויקט ממשלה ירוקה, במסגרתו נדרשו משרדי הממשלה לחסוך בצריכת המשאבים, הביא לחיסכון של יותר מ-12.3 מיליון שקל בשנת 2011. כך עולה מדו"ח שהשר להגנת הסביבה גלעד ארדן עתיד להציג היום (א') בפני הממשלה, במסגרת הצעה להרחבת הפרויקט שתחייב לראשונה את משרדי הממשלה ברכש ירוק.

 

 

הפרויקט, שבוצע במסגרת החלטת ממשלה מדצמבר 2009, הטיל על משרדי הממשלה יעדים לשיפור במספר תחומים. בתוך כך הם נדרשו להפחית את צריכת המים החשמל והנייר, למחזר פחיות ובקבוקים ולהגביר את השימוש בחומרי גלם ממוחזרים, למשל לעבור ל-25% נייר ממוחזר מכלל הניירת.

 

לא כולם תרמו בצורה שווה

מנתוני דו"ח הפעילות של הפרויקט שהוכן במשרד להגנת הסביבה, עולה כי צמצום צריכת החשמל והמים הביאו ב-2011 לחיסכון של 5.5 ו-6.1 מיליון שקל בהתאמה. בנוסף נחסכו כ-23 מיליון דפים, שהתבטאו בחיסכון של 700 אלף שקל.

 

עם זאת מתברר כי לא כל המשרדים תרמו למאמצי החיסכון והתרומה לסביבה בצורה שווה. במקום האחרון מבין המשרדים הירוקים נמצאים משרד החקלאות והמשרד לאזרחים ותיקים, שכלל לא הגישו דוחות ביצוע. לא רחוק ממנו, במקום השישי נמצאים משרד ראש הממשלה ומשרדי החינוך והתיירות.

 

את המקום הראשון מבחינת החיסכון והעמידה ביעדים ב-2011 תפסו המשרד להגנת הסביבה עצמו, משרד החוץ ומשרד השיכון. במקום השני נמצאים משרדי האוצר והבריאות ובמקום השלישי משרד הביטחון ושירותי הדת והתחבורה.

 

 

 

לצפייה בטבלא בגודל מלא

 

במקום הרביעי נמצאים משרדי התמ"ת, התקשורת, האנרגיה והמים, ביטחון פנים, המשפטים והמדע והתרבות והספורט. במקום החמישי נמצאים משרדי פיתוח הנגב והגליל, הפנים וקליטת העלייה. 

 

המשרדים יחויבו לרכוש מוצרים ירוקים

הצעת המחליטים שתעלה לאישור הממשלה, מחייבת לראשונה את משרדי הממשלה לרכוש בהדרגה יותר ויותר מוצרים ושירותים "ירוקים". על פי ההצעה, ההוצאה השנתית על רכש של מוצרים חסכוניים באנרגיה, כמו מדפסות, מסכי מחשב וטלווזיות, יעלה מ-5% ב-2013, ל-20% ב-2020.

 

בנוסף, המשרדים יחויבו להגביר את השימוש בנייר ממוחזר להיקף של 50% מכלל הניירת. במשרד מעריכים כי הרחבת הפרויקט תאפשר לחסוך כ-20 מיליון שקל מתקציב המדינה, כאשר רכישת מסכי מחשב לבדם תחסוך יותר מ-600 אלף שקל בשנה.

 

עוד מבהירים במשרד, כי בכוונתם לקיים הליך נפרד במסגרתו יוצע להרחיב את המעבר לרכש ירוק לכל המגזר הציבורי, בתוך כך השלטון מקומי, מערכת החינוך, הביטחון, חברות ממשלתיות ועוד, דבר שיכול להגדיל את החיסכון השנתי למשק בעשרות מיליוני שקלים נוספים.

 

במשרד מציינים כי ההחלטה על הרחבת הפרויקט התקבלה לאור הנתונים המוצלחים. "זו הוכחה נוספת שצרכנות ירוקה היא טובה לכיס וטובה לסביבה", אמר ארדן. "כספי ציבור לא צריכים להמשיך להתבזבז בשל ניהול מיושן ומזהם. הממשלה חייבת להמשיך ולהוביל את המהפכה הירוקה ולשמש דוגמה למגזר העסקי ולציבור הרחב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משרד רה"מ. מקום לפני אחרון
צילום: אלכס קולומויסקי
ארדן. "כספי ציבור לא צריכים להתבזבז על ניהול מיושן"
צילום: מרק ישראל סלם
מומלצים