שתף קטע נבחר

לא תמיד תדעו שהוא תוקף: הכל על שבץ מוחי

זה קרה לאריאל שרון, לדורון נשר, וזה קורה בכל שנה לכ-15 אלף ישראלים. פתאום, בלי שום אזהרה, חצי גוף משותק - לתמיד. מי נמצא בסיכון, האם יש דרך למנוע ולמה חשוב להגיע לבית החולים במהירות האפשרית? מדריך מיוחד

המספרים מפחידים: כ-15 אלף איש לוקים מידי שנה בשבץ מוחי בישראל, גורם המוות השלישי בארץ ממנו מתים כ-3,000 איש מדי שנה. זה קורה פתאום, לרוב בלי שום אזהרה, לעתים גם באישון לילה, וגורם לחצי גוף משותק באופן תמידי. חשוב לדעת שיש דרכים למנוע את השבץ ולטפל בו - אך הזמן הוא גורם קריטי, כפי שעולה גם ממה שקרה לשחקן ולמגיש דורון נשר. כדי שתדעו איך להתמודד הכנו עבורכם מדריך מיוחד עם תשובות לכל השאלות.

 

מה זה שבץ מוחי?

המחלה, המכונה גם "אירוע מוחי", ובאנגלית – CVA – Cerebro Vascular Accident, מתרחשת כאשר נ

וצרת חסימה באחד מכלי הדם המובילים חמצן למוח למשך מספר שניות. התוצאה היא שחמצן לא מגיע לרקמת המוח העדינה, מה שגורם לנזק בלתי הפיך.

 

מה גורם לשבץ מוחי?

ישנם שני סוגי שבץ מוחי: מרביתם מתרחשים בשל קריש דם החוסם את הזרימה, והיתר נוצרים בשל דימום תוך מוחי שנוצר בשל קריעת כלי דם.

 

למה זה קורה?

ככל הנראה הסיבה השכיחה ביותר לשבץ מוחי היא טרשת העורקים (אתרוסקלרוזיס). מרבצי שומן מתבייתים על דפנות כלי הדם החלקים, גורמים להיתקעות של טסיות דם וליצירת פלאק: רובד טרשתי החוסם את מעבר הדם. אם החסימה שיצר אותו פלאק היא מלאה, נחסמת כאמור גם זרימת הדם לאותו איזור מוחי, ובתוך מספר שניות מתרחשים תהליכי מוות של תאי המוח. מערכת העצבים אינה מסוגלת ליצור מחדש תאי מוח, ולפיכך הנזק הוא לרוב תמידי ובלתי הפיך.

 

יתר לחץ דם אינו מכונה סתם "הרוצח השקט". הוא אחד הגורמים העקריים המובילים לשבץ מוחי. הסיכון לשבץ מושפע גם מהגיל, היסטוריה משפחתית של שבץ, עישון, סוכרת, רמות כולסטרול גבוהות ומחלות לב. חלק מהתרופות עלולות להגביר את הסיכון לשבץ מוחי. הידועות ביותר הן גלולות למניעת הריון או לגיל המעבר: נשים מעשנות הנוטלות אותן מגבירות משמעותית את הסיכון לקריש דם ולשבץ.

 

ולא רק: שימוש בקוקאין, אלכוהוליזם, וגם אקסטזי וסמים אחרים מעלים את הסיכון לשבץ מוחי. לפני חמש שנים אושפזה בבית חולים במרכז הארץ צעירה שנטלה מספר גלולות אקסטזי ולקתה בתוך דקות ספורות בשבץ מוחי. לא ברור האם השבץ נגרם ישירות מהאקסטזי, או מחומרים אחרים בלתי ידועים שעורבבו בגלולה.

 

מה מרגישים בזמן שבץ מוחי?

תסמיני השבץ תלויים באותו איזור מוחי שניזוק. בחלק מהמקרים אדם כלל אינו מודע לכך שלקה בשבץ. במקרים אחרים הסימפטומים עשויים להיות בהייה, שיכחה לפרק זמן של מספר דקות או חולשה. אולם ברוב המקרים שבץ מוחי גורם לחולשה בחצי גוף. הסיבה היא שכלי הדם שנפגע בדרך כלל מספק דם לחצי מהמוח, השולט על החצי הנגדי של הגוף. כך שאם נפגע חצי הכדור השמאלי במוח, הרי שהשיתוק יתרחש בצד הימני של הגוף.

 

תסמינים נוספים הם בעיות ראייה, קשיי בליעה, עיקצוצים, אובדן תחושה, שיתוק בחלק מהפנים הבולט במיוחד בעת נסיון לחייך (פציאליס), צניחת עפעף, סחרחורת, אובדן קואורדינציה, שינויי אישיות ומצב רוח, עייפות ותשישות. במקרים קשים בהם נותקה אספקת החמצן לחלקים המוחיים האחראיים על מערכות חיוניות כמו לב ונשימה, גורם השבץ גם למוות.

 

מה זה אירוע מוחי חולף?

אם אחד התסמינים שהוזכרו כאן נמשך פחות מיממה, המדובר באירוע מוחי חולף: (TIA (Transient Ischemic Attack. מדובר באובדן זמני של תפקודים מוחיים, בשל חסימה חלקית של עורק המוביל דם למוח. על אף התסמינים החולפים הרי שמדובר בסימן אזהרה לכך ששבץ מוחי מלא עשוי לתקוף, ובקרוב.

 

כיצד מאבחנים שבץ מוחי?

חשד לשבץ מוחי לרוב עולה כבר עם התסמינים הקלאסיים, כשהמוכר ביניהם הוא אותו שיתוק או אובדן תחושה בחצי גוף. עם זאת, פעמים רבות השבץ אינו נותן בנו סימנים, ולפיכך יש צורך בבדיקות הדמייה הכוללות סי.טי מוח עם חומר ניגוד המדגים את כלי הדם המוחיים, דופלקס קרוטיד – סוג של אולטרסאונד המודד את זרימת הדם בעורק הקרוטיד המוביל דם למוח, ובדיקות נוספות הכוללות אק"ג, בדיקות דם ובעת הצורך בדיקת MRI.

 

איך מטפלים בשבץ מוחי?

שבץ מוחי הוא מצב חירום רפואי, וככל שיוקדם הטיפול - כך גדל הסיכוי שהנזק יהיה מופחת. המטרה היא להבהיל את הנפגע לחדר המיון בתוך שלוש שעות מרגע תחילת התסמינים. הטיפול המיידי הוא טיפול הקרוי אנטי-תרומבוליטי בו ניתנים חומרים השוברים את קרישי הדם, דוגמת התרופה tPA. תרופות אחרות מדללות את הדם ומפחיתות את הסיכון להיווצרות קרישים, ובהן אספירין, קומאדין הפארין ואחרות.

 

כמה מחקרים טוענים כי שהייה בתא לחץ מספר שעות לאחר השבץ המוחי, עשויה להפחית משמעותית את מידת הנזק המוחי. תאי לחץ שכאלה פועלים בישראל בבית החולים רמב"ם בחיפה ובבית החולים אסף הרופא.

 

חלק ממקרי השבץ ניתנים, כאמור, למניעה. השמנת יתר, יתר לחץ דם וסוכרת הם גורמים מרכזיים להיווצרות של אותם פלאקים החוסמים את זרימת הדם, גם בכלי הדם המוחיים. לפיכך, שמירה על תזונה נבונה, פעילות גופנית, שימוש בתרופות מורידות לחץ דם, בקרה על רמות הכולסטרול והסוכר, עשויים להפחית משמעותית את הסיכון.

 

האם אפשר להימנע משבץ מוחי?

בהחלט. שבץ מוחי לרוב אינו קורה "סתם כך". אנשים בסיכון מוגבר ללקות בו הם מעשנים, סובלים מעודף משקל, חולי סוכרת לא מאוזנת ואלה בעלי רמות גבוהות של שומנים בדם. כדי להפחית את הסיכון ללקות בשבץ מוחי, נקטו בצעדים הבאים:

 

  • הקפידו על תזונה מאוזנת, דלת שומנים ועשירה בירקות.
  • חולי סוכרת צריכים להקפיד על איזון רמות הסוכר ולבצע אחת לארבעה חודשים בדיקת המוגלובין מסוכרר – HbA1C.
  • אם אתם סובלים מרמות שומנים גבוהות בדם, הקפידו על תזונה דלת שומן והיוועצו ברופא לתחילת טיפול בתרופות סטטינים.
  • הפסיקו לעשן. ישנם היום טיפולים תרופתיים המסייעים לגמילה, יותר מאי פעם.
  • בצעו פעילות גופנית חמש פעמים בשבוע. מומלץ להיוועץ בפיזיותרפיסט ספורט או רופא ספורט כדי להתאים את תוכנית האימונים שלכם למצבכם הגופני או הרפואי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שבץ מוחי. הגעה מהירה לבית החולים יכולה להציל חיים
צילום: Liquidlibrary
צביקה טישלר
דורון נשר. מצבו קריטי
צביקה טישלר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים