שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

בדרך הביתה: 'אלפי פליטים סורים עזבו את ירדן'

מקור ביטחוני בכיר בירדן אמר כי 2,000 הפליטים עזבו את הממלכה על פי בקשתם. עם זאת, דבר אחד בטוח - הם לא חוזרים לגן עדן: 15 בני אדם נהרגו בפיצוץ מכונית ממולכדת בדמשק ו-4 נהרגו בפיצוץ מטעני נפץ ליד בניין המטכ"ל. משטר אסד מאשים: "המורדים הטרוריסטים אחראים"

חוזרים לחיקו של הנשיא שדיכא את זכויותיהם ורצח את קרוביהם: 2,000 פליטים סורים ששהו בשטח ירדן הוחזרו במהלך הימים האחרונים לארצם על פי בקשתם. כך טען היום (יום א') מקור ביטחוני ירדני בכיר בראיון שהעניק לסוכנות החדשות האמריקנית בשפה הערבית UPA.

 

 

עוד חדשות בעולם :

 

ראש משלחת הנציבות העליונה של האו"ם לענייני פליטים, אנדרו הרפר, אמר מצדו כי לא קיימים מקרים שבהם גורשו פליטים סורים מחוץ לשטחה של ירדן.

 

מפגיזים אוכלוסייה אזרחית מהאוויר. מטוס חיל אוויר סורי מעל חלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגיזים אוכלוסייה אזרחית מהאוויר. מטוס חיל אוויר סורי מעל חלב(צילום: רויטרס)

  

מאז פרוץ ההתקוממות העממית נגד משטרו של בשאר אסד בחודש מרס 2011 נטשו את סוריה מאות אלפי פליטים - רובם הגדול מצאו מקלט בטורקיה, עיראק, לבנון וירדן. ירדן וטורקיה קראו בימים האחרונים לקהילה הבינלאומית לפתור את סוגיית הפליטים ואף להקים אזורי חיץ של האו"ם בתוך שטח סוריה כדי למנוע את "הצפתם" בפליטים.

 

לא גן עדן: "פיגוע טרור בדמשק"

במקביל, לפחות 15 בני אדם נהרגו הבוקר בפיצוץ מכונית ממולכדת ליד מחנה פליטים פלסטיני בפרברי דמשק. כך דיווחה סוכנות הידיעות הסורית סאנ"א. במהלך הפיצוץ נפצעו עוד כמה אזרחים, ונגרם נזק כבד לבניינים באזור.

 

לפי הדיווח בטלוויזיה הסורית, "קבוצה של טרוריסטים חמושים", המונח שבו משתמש משטרו של אסד כדי לתאר את ארגון המורדים "צבא סוריה החופשי", אחראית לפיצוץ. מעבר לכך לא נמסרו פרטים נוספים.

 

אחראים לפיגוע בדמשק? מורדים בחלב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אחראים לפיגוע בדמשק? מורדים בחלב(צילום: רויטרס)

 

רשת אל-ערביה דיווחה בצהריים מפי חטיבת "צאצאיו של הנביא" של "צבא סוריה החופשי" כי פיצוץ עז של מטעני נפץ אירע בדמשק ופגע במבנה המרכזי של המטכ"ל. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי ארבעה בני אדם נהרגו בפיצוץ שאירע באזור.

 

הדיווחים על פיצוצים בדמשק באים יממה אחרי ששליח האו"ם החדש לסוריה, אל-אחדר אל-איבראהימי, אמר ביום הראשון לתפקידו כי שלטונו של אסד חייב להגיע להבנה כי הצורך לשינוי הוא "דחוף והכרחי". אל-איבראהימי אמר את הדברים בראיון לרשת הטלוויזיה "אל-ערבייה".

 

אל-איבראהימי הוסיף כי הממשלה הסורית חייבת להיענות לדרישות הלגיטימיות של העם הסורי. עם זאת, הוסיף כי "מוקדם לדבר על שליחת כוחות ממדינות ערב ובינלאומיים לסוריה".

  

אמש הודיעו המורדים כי השתלטו בסוף השבוע על בסיס נ"מ במחוז דיר א-זור שבצפון-מזרח סוריה, וכי לקחו חיילים בשבי ונטלו אמצעי לחימה.

 

בנוסף, "צבא סוריה החופשי" דיווח כי אנשיו השתלטו על מטה של גדוד הגנה אווירית בעיר אל-בוכמאל שבמחוז דיר א-זור. לדבריהם, הם הרגו את מפקד הגדוד ולקחו בשבי 50 מחייליו. ארגון זכויות האדם הסורי הפועל בלונדון, Syrian Observatory for Human Rights, טוען כי 16 חיילים נפלו בשבי בהשתלטות על הבסיס וכי המורדים נטלו משם מספר לא ידוע של טילים נגד מטוסים.

 

פעילי אופוזיציה העלו לרשת סרטונים המתעדים את החיילים שהמורדים לקחו בשבי ואת השלל הרב שהם הצליחו לשים עליו את ידיהם, הכולל טילים. באל-ג'זירה דווח כי המורדים מצאו שם טילי קוברה ותותחי נ"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מאות אלפי סורים נמלטו למדינות שכנות. מחנה פליטים בטורקיה
צילום: EPA
ממשיך להיאחז בכיסאו. אסד
צילום: AP
השתלטו על בסיס נ"מ. מורדים סורים
צילום: רויטרס
מומלצים