שתף קטע נבחר

זה לקח שנתיים: יש כסף לשמירת שטחים פתוחים

הנהלת הקרן ללשמירה על השטחים הפתוחים, שההחלטה על הקמתה התקבלה כבר ב-2010, התכנסה לישיבה ראשונה ואישרה תקציב של 70 מיליון שקל. הקרן תטפל בין השאר בשיקום נחלים, קרקעות מזוהמות ופיתוח פארקים ושטחי נופש

באיחור של יותר משנתיים - הקרן לשמירה על השטחים הפתוחים יוצאת לדרך. בישיבה ראשונה שערכה הנהלת הקרן בשבוע שעבר, אושר כי היקף פעילותה של הקרן יעמוד על 70 מיליון שקל.

 

עוד בכלכלה ירוקה:

 

הקרן, שהוקמה לפי חוק רשות מקרקעי ישראל, תיזום פרויקטים שנועדו להגן על שמורות הטבע, הפארקים והשטחים הפתוחים בישראל. על פי ההחלטה המקורית במשרד השיכון היא היתה אמורה לקום ב-2010, אבל חוסר הסכמה על תקצובה גרם לעיכוב.

 

הקרן ממומנת על ידי רשות מקרקעי ישראל. בישיבה של הנהלת הקרן, דנו חבריה בקריטריונים לחלוקת תקציב הקרן, שיעמוד על 1% מהכנסות מינהל מקרקעי ישראל כמעוגן בחוק. 

 

כ-40% מתקציב הקרן, יוקצה לייזום והשתתפות בפיתוח פרויקטים לפיתוח ושימור של פארקים גדולים ואזורי נופש עירוניים, תוך שימור מאזן אקולוגי ומגוון ביולוגי. אחוז אחד מתקציב הקרן יופנה לרכישת קרקעות פרטיות במטרה להרחיב את שטחם של שטחים פתוחים ושמורות טבע, בדגש על שימור המגוון הביולוגי ויצירת רצפים של שטחים פתוחים. 

 

נחל באר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
נחל באר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

הקרן תטפל בשיקום פרוזדורי נחלים, טיפוח אגנים ירוקים וטיפול בקרקע מזוהמת ובוצה. כמו כן היא תשתתף במימון שיקום מטמנות פסולת, ניקוי חופים ושטחים פתוחים, הגנה על מצוקים ימיים והנגשת חופים.  

 

בנוסף, הקרן תממן גם תיגבור של הפיקוח והשמירה בשטחים בפתוחים, לרבות תחזוקת פרויקטים מרכזית שתיזום, תממן ותבצע, שישמרו ויגנו על השטחים הפתוחים בישראל, למען הציבור כולו.

 

במסגרת פעולת הקרן יפותחו גם פארקים ציבוריים ושטחי נופש שישמשו את הציבור כריאות ירוקות וכאתרי נופש, תיירות וספורט, על אדמות מדינה המיועדות לשימור כשמורות טבע או כשטחים פתוחים לתועלת הציבור. בין האתרים בעלי הפוטנציאל לפיתוח: פארק נחל באר שבע, פארק נחל הקישון ואזור נופש מטרופולין השרון ממזרח לנתניה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים