שתף קטע נבחר

השר כץ נגד תל-אופן בכיפור: "חציית קו אדום"

החלטת עיריית ת"א להפעיל את פרויקט השכרת האופניים גם ביום כיפור הובילה את שר התחבורה לאיים להפסיק את תמיכת משרדו בפרויקט: "חולדאי פוגע ביום הקדוש ביותר ליהודים". עיריית ת"א: משרד התחבורה כלל לא מממן את הפרויקט

שר התחבורה ישראל כץ מאיים להפסיק את כל כספי הסיוע והתמיכה של משרדו בפרויקט השכרת האופניים "תל-אופן" בתל-אביב. הסיבה: החלטת העירייה להפעילו גם ביום כיפור. כץ קרא היום (א') לראש העיר תל-אביב רון חולדאי לחזור בו מהחלטתו לאשר את הפעלת השירות ביום כיפור ולמנוע "פגיעה קשה ביום המקודש ביותר לעם ישראל". בעירייה הגיבו ואמרו כי לא ניתן יהיה לשכור אופניים ביום כיפורים והדגישו: משרד התחבורה כלל לא מממן את הפרויקט.

 

"שבירה של כל המוסכמות". הפרויקט יפעל ביום כיפור? (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"שבירה של כל המוסכמות". הפרויקט יפעל ביום כיפור?(צילום: מוטי קמחי)

 

השר כץ ציין כי "מדובר בחציית קו אדום ובשבירה של כל המוסכמות. פרויקט תל-אופן הוא פרויקט חשוב, אך לצערי, חולדאי עושה בו שימוש פוליטי ופוגע ביום הקדוש ביותר ליהודים. מדובר בפרויקט חשוב ומצליח ולכן משרד התחבורה תמך ואף עודד את המיזם, באמצעות הקצאת תקציבים ובסלילת מסלולים מיוחדים לרוכבי אופניים. אם חולדאי ישבור את כל הכללים ויפגע ביום המקודש ליהודים, אפסיק את כל כספי הסיוע והתמיכה של המשרד בפרויקט".

 

בהחלטה שקיבלה העירייה נקבע כי מנויים יוכלו לשכור לפני כניסת יום כיפור את האופניים ולהחזירם עם צאתו. מוקד השירות עצמו לא יופעל ביום הכיפורים. בשנה שעברה הושבתה המערכת ביום שמכונה גם "חג האופניים".

 

מעיריית תל-אביב נמסר כי "מצער ששר התחבורה ישראל כץ, לא בדק את הפרטים בנושא שירותי תל-אופן ביום כיפור טרם הודעתו לעיתונות בנושא. בניגוד לדברי שר התחבורה, מערכת התל-אופן לא תופעל ביום כיפור ולא ניתן יהיה לשכור אופניים במהלך היום. המנויים השנתיים יוכלו ללא תשלום לשכור אופניים לפני החג ולהחזירם בצאתו כך שאין כל פגיעה בקדושת יום כיפור בפעולה זו. יצוין כי גם בשנה שעברה ניתן היה לקחת אופניים לפני יום כיפור ולהחזירם בצאתו אך המנויים חוייבו על משך ההשכרה, השנה לא יידרש כל תשלום מהמנויים השנתיים".

 

עוד נמסר מהעירייה כי "יש לציין כי תפעולו השוטף של

 הפרויקט ממומן אך ורק על ידי עיריית תל אביב-יפו. העירייה מצרה על ניסיון השר לפגוע בפרויקט שהצלחתו כאלטרנטיבה לתחבורה הציבורית כבר הוכחה".

 

גם חבר מועצת העיר תל-אביב בנימין בביוף הביע זעם על החלטת העירייה. בביוף אמר בסוף השבוע כי "אני חש אכזבה רבה מהזלזול ביום הקדוש הזה ואני קורא לחברי המועצה לפעול לשינוי ההחלטה. זה אות קלון גדול לתושבי העיר העברית הראשונה. זה לא יום שהוא חג האופניים אלא יום של כפרת עוונות. מה שהיוונים ניסו לעשות לפני 2000 שנה ולא הצליחו, קורה כאן. אני קורא למועצה הדתית ולרב הראשי של תל-אביב לפעול בעניין זה ובמלוא העוצמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר כץ
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים