שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אלפי דרוזים חיים בלי חשמל: "הפקירו אותנו"
  אלפי בתים שנבנו ללא היתר ביישובים דרוזיים אינם מחוברים לחשמל. "המדינה הפקירה אותנו", מתלוננים התושבים ומזכירים את התרומה לביטחון: "איך נשכנע צעירים להתגייס?"

  "אני לא מבין איך נשכנע צעירים להתגייס לצבא. חיל האוויר קולט היום את כל הנוער שלנו כדי להטיס מטוסים שיפגעו באיראן. אבל איך ראש הממשלה מדבר על איראן כשלנו אין חשמל?".

   

  עוד בערוץ החדשות:

  תלונה: הסמכות השיפוטית והמסמך החסוי שדלף

  איים בנשק על מנהל תיכון: "העבר את בתי כיתה" 

   

  כך אמר ל-ynet רמזי דקסה, נכה צה"ל מדליית אל כרמל, שנמנה עם אלפי תושבים ביישוב ובמועצה הסמוכה עוספייה - שחיים ללא חיבור לחשמל. "מתחשבים בנו רק בימי הבחירות. אני קורא לבני הנוער לא להתגייס לצה"ל כי הם יתאכזבו. יבלמו אותם", הזהיר דקסה.

   

  "אני שירתתי בצה"ל תקופה ארוכה", סיפר דקסה, "אבל היום אני חי בלי חשמל ומים וזה מוציא אותי מדעתי. הבן שלי קצין משוחרר. היו לו תפקידים טובים בצבא והוא עזב את הבית כי אין לי חשמל ודברים בסיסיים". לדבריו, "ראש הממשלה צריך להתבייש ולבוא להסתכל איך אנחנו חיים".

   

  "יש כאן בעיה". דליית אל-כרמל (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
  "יש כאן בעיה". דליית אל-כרמל(צילום: משה מילנר, לע"מ)
   

  בנובמבר 2010 נספו נאיף קיוף (43), רעייתו ארימה (32) ובתם הפעוטה קרין בת השנתיים משאיפת גז שדלף מגנרטור שסיפק חשמל לביתם בעוספייה. בני משפחתם מאמינים שאי אספקת החשמל לבית גרמה לאסון.

   

  "לצערי בכפר שלנו הרבה בתים לא מחוברים לחשמל, בגלל שאין לנו תוכנית מתאר", אמר סלמאן קיוף, אביו של נאיף. "אם הבית של בני היה מחובר לחשמל לא היה קורה אסון כזה. למרות הסכנה, הגופים האחראים לא מתחשבים בנו למרות שהדרוזים משרתים בצה"ל. המדינה הפקירה אותנו".

   

  "שכן מספק לי חשמל" 

  תושב אחר סיפר על הקושי: "שכן שלי מספק לי חשמל ולפעמים הוא מנתק אותו בגלל עומס. לצערי אני תלוי ברחמיו. הוא מנצל את מצוקתי ונותן לי לשלם 1,400 שקלים בחודשיים במקום 300, בטענה שהוא עושה לנו טובה".

   

  תושב דליית אל-כרמל סיפר כי לבני משפחתו נולדה לפני חודשיים בת נכה שהייתה זקוקה למכשירים. "בשלב מסוים היו צריכים להחזיר את הפעוטה לבית, אבל ההורים לא יכלו. הם ידעו מראש שאין להם חשמל להפעלת המכשירים. הם נאלצו להשאיר אותה בבית חולים ובסופו של דבר היא קיבלה וירוס ונפטרה".

   

  ראש מועצת עוספייה, וג'יה קיוף, אמר ל-ynet: "אם זאת ישראל של 2012, אני חושב שיש כאן בעיה. אנחנו לא רוצים לחזור על אותו אסון שבו נהרגה משפחה שלמה שחיברה את החשמל בבית דרך הגנרטור".

   

  ראש מועצת דליית אל-כרמל, כרמל נסר אל-דין, אמר: "לא מגיע יחס כזה לעדה הדרוזית שמשרתת בצבא. אני רוצה שבני הנוער יתגייסו לצה"ל, אבל המדינה צריכה להבין שהם מתוסכלים". הוא הוסיף כי הוא מתקשה להאמין כי "המדינה מסוגלת להפקיר את האוכלוסייה שלה, שהייתה חלק גדול מבניית הביטחון, התעשייה, החקלאות וחינוך".

   

  "היתר בנייה - תנאי הכרחי לחיבור לחשמל" (צילום: שאדי מטר) (צילום: שאדי מטר)
  "היתר בנייה - תנאי הכרחי לחיבור לחשמל"(צילום: שאדי מטר)
   

  דוברת מחוז צפון בחברת החשמל, אורנה וגמן, מסרה בתגובה כי "בהתאם להוראות חוק התכנון והבנייה ותקנותיו, חברת החשמל רשאית לחבר מבנים לרשת החשמל, רק לאחר שהומצאו

  היתרי בניה וטופסי 4. בהיעדר האישורים הסטטוטוריים האמורים למבנים שבדליית אל-כרמל ועוספייה, מנועה החברה על פי חוק מלחברם לרשת. עם זאת, החברה מקדמת פתרון מוסכם שיקל על מצב זה, באמצעות התקנת תקנות מתאימות ובהתאם לחוק".

   

  ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "בדליית אל-כרמל הוקמו למעלה מ-4,000 מבנים בלתי חוקיים ללא היתר כנדרש בחוק. החוק קובע מפורשות שהיתר בנייה הינו תנאי הכרחי לאישור לחיבור לחשמל".

   

  עוד נמסר כי במטרה לסייע לתושבים להסדיר את נושא ההיתר לבנייה, משרד הפנים בוחן את המצב התכנוני באזור: "מבדיקה שערכה חברה חיצונית במימון משרד הפנים, עולה כי רוב המבנים נמצאים בשטח שבו תוכניות מאושרות, ובאפשרות התושבים להוציא היתר למבנה שלהם. האישור כרוך בתשלום אגרה לוועדה המקומית לתכנון ובנייה בהתאם לחוק". במשרד הבטיחו להקל בגובה תשלום האגרות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "מתחשבים בנו רק בימי בחירות"
  צילום: צפריר אביוב
  דקסה. נכה צה"ל חי בלי חשמל
  אל-דין. "בני הנוער מתוסכלים"
  זאת שנת 2012? וג'יה קיוף
  "לא מתחשבים בנו". סלמאן קיוף
  מומלצים